1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Plamy po opalaniu - skąd się biorą przebarwienia słoneczne i jak je usunąć?

Plamy po opalaniu - skąd się biorą przebarwienia słoneczne i jak je usunąć?

Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny chronić skórę kremem z wysokim filtrem przez cały rok (Fot. iStock)
Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny chronić skórę kremem z wysokim filtrem przez cały rok (Fot. iStock)
Lato to twoja ulubiona pora roku? Cieszysz się z każdego słonecznego dnia? Miłość do  słońca ma niestety swoje ciemne strony. Z czasem na skórze mogą pojawiać się ciemne plamy – przebarwienia. Przy bardziej rozległych uszkodzeniach mogą też pojawić się białe plamy, chociaż one mogą mieć też inną przyczynę. Ale po kolei.

Przebarwienia

Przebarwienia, określane też jako hiperpigmentacja, to ciemniejsze od naturalnego koloru skóry plamy o nieregularnym kształcie. Ich powstawaniu sprzyja słońce. Powstają, gdy skóra nie nadąża z produkcją melaniny, barwnika odpowiedzialnego za opaleniznę. Gromadzi się on wtedy w jednym miejscu, zamiast rozkładać się równomiernie, a efektem tego są właśnie przebarwienia.

Po 40. roku życia na skórze pojawiają się plamy soczewicowate. Zmiany widoczne są na tych częściach ciała, które najczęściej eksponujemy na promieniowanie UV: głównie na twarzy, dekolcie i rękach.

Innym rodzajem przebarwień jest ostuda, znana też jako melasma. Dotyka głównie kobiet, pojawiając się w postaci brązowych plamek na twarzy czy bocznych partiach szyi. Taki problem ma około 30 proc. kobiet po 35. roku życia, a po pięćdziesiątce dotyczy już 90 proc. pań.

Przebarwienia mogą mieć różny charakter. Żeby je usunąć, trzeba zacząć od właściwej diagnozy.
Przyczyny powstawania przebarwień nadal nie są do końca jasne. Możemy mieć skłonności genetyczne, ale cały proces uruchamiają czynniki zewnętrzne. Do niedawna za głównego winnego uważano słońce. Powstawaniu przebarwień sprzyja też smog, leki hormonalne oraz miejscowe stany zapalne skóry.

Oprócz przebarwień, za które odpowiada słońce, na skórze mogą pojawiać się też przebarwienia bliznowate, w miejscach gdzie skóra była uszkodzona, a także przebarwienia pozapalne, na przykład po krostkach związanych z trądzikiem.

Jak usunąć przebarwienia?

Jeśli masz skłonność do pojawiania się przebarwień, przede wszystkim musisz stosować kremy z wysokim filtrem SPF 50 i nie odstawiać ich po powrocie z urlopu. Potrzebujesz pełnego spektrum ochrony przez cały rok. Twój krem powinien chronić przed światłem niebieskim i podczerwonym (oznaczenie IR na tubce).
Najnowsze badania wykazują, że przebarwienia powstają także pod wpływem światła niebieskiego emitowanego przez telefony i komputery, czy podczerwonego.
Do tego warto dobrać pielęgnację rozjaśniającą przebarwienia. Nie jest to jednak łatwe i najlepiej jest wybrać się na konsultację do dermatologa. Jeśli palmy są powierzchowne, pomogą preparaty z kwasami owocowymi, kwasem glikolowym czy kojowym. Przy głębszych sprawdzą się kremy z hidrochinonem, który ma wpływ na zmniejszenie liczby melanocytów. Rozjaśniająco na skórę działają także retinoidy.

Najlepsze efekty daję jednak profesjonalna terapia w gabinecie dermatologicznym (peelingi lub laser) połączona z odpowiednią pielęgnacją domową.

Potraktujmy każde przebarwienie na skórze poważnie. Mogą one być po prostu problemem kosmetycznym, ale także objawem choroby. Dlatego warto pójść do specjalisty dermatologa, który oceni zmiany na skórze i przede wszystkim zadba o zdrowie. Jeśli okaże się, że nasze przebarwienia to nic poważnego - w medycynie estetycznej mamy cały arsenał środków, aby skutecznie z nimi walczyć. Najlepiej sprawdzają się nowoczesne pilingi i lasery. Kluczowa jest jednak konsultacja dermatologiczna, która rozwieje wątpliwości i wytyczy kierunek działania” - Dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog WellDerm.

Dr Agnieszka Bliżanowska (Fot. materiały prasowe) Dr Agnieszka Bliżanowska (Fot. materiały prasowe)

Białe plamy po opalaniu

Depigmentacja objawiająca się białymi plamami na skórze może być spowodowana różnymi czynnikami, jest jednak duże prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest łupież pstry. Łupież pstry jest chorobą skóry, którą wywołują grzyby drożdżopodobne o wdzięcznej nazwie Malassezia furfur. Jest o wiele mniej przerażający, niż się wydaje. Drożdże w pewnej ilości naturalnie zamieszkują naszą skórę, ale kiedy robi się cieplej, bardziej wilgotno, drożdże mają tendencję do kwitnienia, co sprawia, że zaczynają kolonizować naszą skórę. Pojawiają się plamy, często łuszczące się i swędzące. Ekspozycja na słońce sprawia, że plamy są bardziej zauważalne i często blakną wraz z opalenizną. Czemu? To dlatego, że grzyb produkuje związek chemiczny, będący inhibitorem powstawania melanin, które umożliwiają powstawanie opalenizny. Stąd też w tych miejscach pozostają białe plamy. Stąd właśnie nazwa “pstry”. Grzyb wywołujący łupież pstry uwielbia wilgoć, czy to pod prysznicem na siłowni, na siłowni, czy przy basenie.

Jak usunąć białe plamy po opalaniu

Dobra wiadomość jest taka, że łatwo leczyć i wyrównywać przebarwienia skóry. Jeśli zmiany nie są nasilone, to zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się szampony przeciwłupieżowe (zawierające m.in. ketokonazol lub ekonazol, czyli leki przeciwgrzybicze).

Istnieje także wiele maści, kremów czy lotionów przeznaczonych do stosowania na chorobowo zmienioną skórę. Bez recepty szukaj kremów zawierających siarkę lub selen (ten drugi jest składnikiem szamponu przeciwłupieżowego Selsun Blue, który dostępny jest bez recepty).

Grzyby wywołujące łupież pstry są łatwe do zabicia w ciągu dwóch tygodni, jednak powrót skóry do normalnego koloru może zająć tygodnie lub miesiące. Dlatego tak jak w przypadku przebarwień podstawą jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, czyli kremu z wysokim filtrem ochronnym, a najlepiej unikanie kąpieli słonecznych. Jeśli stosowanie preparatów bez recepty nie przyniesie rezultatu w ciągu czterech tygodni, należy zgłosić się do lekarza po specjalne ogólnoustrojowe leki. Chociaż białe plamy na skórze zwykle nie są powodem do niepokoju dobrze jest, żeby zobaczył je dermatolog.

Czerwone plamy po opalaniu

Bardzo prawdopodobne, że jest to wysypka powstająca w wyniku przedawkowania słońca. Możesz mieć uczulenie na słońce. Jest to specyficzny rodzaj alergii, w której alergenem jest czynnik fizyczny, jakim są promienie słoneczne. Na skutek nadwrażliwości na ten czynnik pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Może mieć różne formy, zwykle są to różowe lub czerwone plamki wielkości od 2 mm do 5 mm, u niektórych osób pojawiają się pęcherze, które zmieniają się w większe, suche, czerwone plamy – wygląda to trochę jak egzema, rzadziej plamy na skórze wyglądają jak tarcze. Objawy zwykle przechodzą, gdy unikamy bezpośredniego wystawiania skóry na promienie słoneczne, szczególnie w godzinach między 11 a 15. Pomaga też stosowanie kremów z filtrami SPF.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zdrowie

Niedobór witaminy D - objawy i skutki. Jak go uzupełnić i jaka dawka dziennie jest niezbędna?

W naszej strefie klimatycznej niezwykle rzadko zdarzają się przedawkowania witaminy D. Jednak skutki niedoboru witaminy D to niestety dość częsty problem. (fot. iStock)
W naszej strefie klimatycznej niezwykle rzadko zdarzają się przedawkowania witaminy D. Jednak skutki niedoboru witaminy D to niestety dość częsty problem. (fot. iStock)
Ludzie mają zdolność do samodzielnego wytwarzania witaminy D poprzez ekspozycję na światło słoneczne. Dlatego też witamina D nazywana jest „witaminą słońca”. W krajach, gdzie mamy zbyt małe nasłonecznienie, niedobór witaminy D zmuszeni jesteśmy uzupełnić poprzez suplementację.

Witamina D3 bierze udział w wielu ważnych procesach naszego organizmu. Jej aktywną formą jest kalcytriol – hormon kontrolujący gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, który powoduje m.in. zwiększone wchłanianie tych związków (to dlatego sam wapń, bez odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie, nie będzie się dobrze wchłaniał).

Co ciekawe, „ludzkie DNA zawiera ponad 2700 miejsc wiązania kalcytriolu, w tym miejsca, które są zaangażowane praktycznie w każdą poważną chorobę ludzką. Obecność tych miejsc wiązania sugeruje, że kalcytriol — a zatem witamina D — jest bardzo ważny w całym organizmie” – podkreśla dr Conor Kerley (irlandzki dietetyk i badacz żywienia) na łamach Center for Nutrition Studies.

Znaczenie witaminy D

Jak podkreśla dr n. med. Marzena Rypina: „Wiele badań udowodniło zbawienne działanie witaminy D3, a utrzymanie prawidłowego jej stężenia we krwi może zapobiec chorobom serca, cukrzycy, chorobie Alzheimera, chorobom wątroby, niewydolności nerek. Wykazuje również korzystne działanie w chorobach ośrodkowego układu nerwowego i łuszczycy. Ponadto ma ona działanie chroniące przed infekcjami i nowotworami”.

Witamina D jest ważna w zapobieganiu i leczeniu astmy, chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroby zapalne jelit. Wiele badań potwierdza również znaczenie witaminy D w profilaktyce depresji.

Objawy braku witaminy D, które możemy oczuć:

 • bóle kostno-mięśniowe, bóle stawów
 • choroby przyzębia,
 • utrata apetytu,
 • biegunka,
 • bezsenność,
 • zaburzenia widzenia,
 • niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle,
 • stany depresyjne,
 • wypadanie włosów,
 • chroniczne zmęczenie,
 • częste infekcje.

Skutki niedoboru witaminy D

Obniżona odporność, spadek nastroju, częste wizyty u stomatologa (z powodu większej podatności na próchnicę) – to objawy, które łatwo zauważyć. Jednak skutki niedoboru witaminy D mogą być o wiele poważniejsze. Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, która również polega na niedostatecznej mineralizacji i zmniejszeniu gęstości kości. Ponadto, skutki niedoboru witaminy D to zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia i zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Skutki niedoboru witaminy D mogą być szczególnie znaczące przy rozwoju ciąży. Niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

W codziennym życiu, szczególnie w sezonie grypowym, szybko możemy odczuć skutki niedoboru witaminy D. Znany amerykański lekarz i popularyzator wiedzy o chorobach zakaźnych - Dr Anthony Stephen Fauci - podkreślał niedawno (w kontekście zachorowań na Covid-19), że niedobór witaminy D ma wpływ na podatność na infekcje. Warto więc rozważyć suplementację.

Jak uzupełnić niedobór witaminy D?

Witamina D3 powstaje głównie w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego zaleca się, żeby w okresie od wiosny do jesieni eksponować na promienie słoneczne 20% powierzchni ciała. Jeśli chcemy uzupełnić niedobór witaminy D3, taka „kąpiel” słoneczna powinna trwać około 15 minut. Pamiętajmy jednak, że filtry przeciwsłoneczne mogą zmniejszyć produkcję witaminy D3 o ponad 90%! Opalanie z kolei obniża zdolność do syntezy witaminy D3. Dlatego te 15 minut na słońcu (bez nakładania kosmetyków z filtrem) to czas optymalny.

Badania potwierdzają, że jeśli osoba o jasnej skórze wyjdzie w kostiumie kąpielowym na słońce, to przez około 15 - 20 minut może wyprodukować 20 000IU (jednostki międzynarodowe witaminy D). Dla porównania, duży kawałek tłustej ryby może zawierać około 1000IU. Osoby o ciemniejszej skórze będą również generować witaminę D z ekspozycji na słońce, ale nie tak skutecznie, gdyż ciemniejsza skóra zawiera więcej melaniny blokującej promieniowanie UV.

Jak uzupełnić niedobór witaminy D w okresie zimowym? – Znaczenie ma odpowiednia dieta, bogata w ryby morskie, takie jak węgorze, śledzie, łososie, makrele, sardynki, tuńczyki. Ponadto witamina D3 występuje w jajkach, mięsie, grzybach (głównie shitake) i produktach mlecznych. Niestety, nawet większa ilość tych produktów nie pozwoli na to, żeby w pełni uzupełnić niedobór witaminy D. Dlatego konieczna jest suplementacja. W tym przypadku znaczenie mają dwie kwestie: przyswajanie witaminy D oraz to, ile jednostek witaminy D powinniśmy przyjmować.

Jeśli chodzi o przyswajanie witaminy D, pamiętajmy, że jej wchłanianie upośledza alkohol, a także środki przeczyszczające oraz różne leki (np. te, które zobojętniają kwas solny).

Ile jednostek witaminy D powinniśmy przyjmować

Od października do kwietnia powinniśmy wspomagać organizm suplementami. Zdrowa dorosła osoba powinna przyjąć min. 2000IU (50 mikrogramów) dziennie. Jednak dokładne wymagania będą zależeć od wielkości ciała (większe ciała wymagają więcej witaminy D), jak również od diety, genetyki czy ekspozycji na słońce. Dlatego, jeśli chcemy prawidłowo dobrać dawkę, pierwszym krokiem powinno być zbadanie poziomu witaminy D3 w organizmie, a także konsultacja lekarska.

To, ile jednostek witaminy D powinniśmy przyjmować, zależy również od innych czynników. Z pewnością zwiększone zapotrzebowanie będą miały kobiety w ciąży, kobiety karmiące, niemowlęta, osoby starsze, otyłe, a także sportowcy. Wiele osób w okresie zwiększonych infekcji wirusowych również podnosi dawkę (np. do 4000IU, a nawet więcej). Warto jednak kontrolować poziom witaminy D we krwi.

A wracając do kwestii „czerpania” witaminy D ze słońca, z wiekiem tracimy w pewnym stopniu zdolność syntezowania jej ze światła słonecznego – dlatego właśnie osoby starsze są bardziej narażone  na niedobór witaminy D i powinny przyjmować suplementy.

 1. Moda i uroda

Najciekawsze kosmetyki do pielęgnacji włosów, cery i ciała

Kosmetyki do pielęgnacji - nasze odkrycia (fot. Imaxtree)
Kosmetyki do pielęgnacji - nasze odkrycia (fot. Imaxtree)
Zobacz galerię 20 Zdjęć
Naturalne, wegańskie składniki, bogate w witaminy i oleje formuły - z wielu dostępnych na rynku nowości, polecamy te, które sprawdziły się w codziennej pielęgnacji.

Dla wszystkich borykających się z problemem wypadających włosów polecamy kosmetyki japońskiej marki Kaminomoto. Ich receptury wywodzą się z tradycyjnej medycyny japońskiej i oparte są na opatentowanych wyciągach ze znanych i stosowanych od wieków azjatyckich roślin i ziół. Dlaczego działają korzystnie, jeśli chodzi o problem z łamiącymi i wypadającymi włosami? Kosmetyki Kaminomoto zawierają m.in. łagodzący kwas glicerynowy i octan tokoferylu, który zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry. W ich składzie znajdziemy też m.in. ekstrakt z rośliny Isodon tricarpus, wzmacniający i odżywiający cebulki włosów oraz przyspieszający ich wzrost. Podobne działanie ma ekstrakt z Kujin (Sophora flavescens), znanej również jako krzewiasta sophora, który dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi. Z kolei ekstrakt pozyskiwany z liści i łodyg Masaki odbudowuje naczynia włosowate otaczające cebulkę włosa. Dzięki tym składnikom, nasze włosy dostają porządne wzmocnienie, które przyczyni się do poprawy ich kondycji.

Kosmetyki Kaminomoto (fot. materiały prasowe) Kosmetyki Kaminomoto (fot. materiały prasowe)

Nasza pielęgnacyjna rutyna powinna polegać nie tylko na dbaniu o skórę twarzy, ale skupiać się na kompleksowej higienie. Seria GUM OriginalWhite została stworzona by delikatnie i skutecznie usuwać przebarwienia z powierzchni zębów oraz zapobiegać ich ponownemu powstawaniu. Nie zawiera silnych wybielaczy ani agresywnych substancji ściernych przez co nie powoduje nadwrażliwości zębów. W skład linii wchodzi m.in. specjalistyczna szczoteczka do zębów, pasta, płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna, dzięki którym zadbamy o piękny uśmiech od A do Z.

Zestaw SunGum (fot. materiały prasowe) Zestaw SunGum (fot. materiały prasowe)

Idealne nawilżenie skóry to podstawa, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy mamy problemy z przesuszaniem się naskórka. Żele pod prysznic i balsamy do ciała marki YUMI pokochają wszyscy, którzy lubią kosmetyki o pięknym i pobudzającym zapachu. Dostępne w pięciu wariantach zapachowych: aloesowym, ananasowym, borówkowym, arbuzowym i winogronowym pobudzą zmysły i przede wszystkim odpowiednio nawilżą i nawodnią skórę.

Kosmetyki YUMI (fot. materiały prasowe) Kosmetyki YUMI (fot. materiały prasowe)

Intensywnie nawilżający krem do twarzy od marki Eveline z serii Bio Organic to idealny sposób na delikatną, codzienną pielęgnację cery. Krem z formułą zawierającą ochronny aloes i lecznicze właściwości ekstraktu Centella asiatica (CICA) zapewnia nawilżenie i rewitalizuje skórę. Krem skutecznie przywraca naturalną jędrność skóry, co widać już od pierwszych dni stosowania.

Krem Eveline (fot. materiały prasowe) Krem Eveline (fot. materiały prasowe)

Nowa kolekcja Pixi Pretties, która powstała przy współpracy z czterema niezwykle utalentowanymi influencerkami z branży beauty – Makeup By Denise, Louise Roe, Promise i Tiną Yong to nasze wielkie odkrycie! Niezwykłe palety pudrów, kremowych produktów do ust i policzków, do konturowania oraz cieni do powiek to najgorętszy hit tego sezonu. Dawno już żadne produkty nie wzbudziły w nas takiego zachwytu - palety są uniwersalne, niezwykle praktyczne w użyciu, wydajne i przede wszystkim wpisują się w obowiązujące trendy. Dzięki paletom nie tylko podkreślimy urodę, ale także nadamy promienności naszej skórze. Różnorodność kolorystyczna powoduje, że kosmetyki sprawdzą się na różne okazje - niezależnie od tego, czy tworzymy codzienny look, czy szykujemy coś specjalnego! Wypróbujcie je koniecznie - to będzie hit nadchodzących miesięcy!

Nowość od marki Nuxe, czyli uniwersalny koncentrat przeciwstarzeniowy Super Serum to idealne połączenie naturalnego kwasu hialuronowego i olejków roślinnych, które gwarantują skuteczność. Serum stymuluje skórę w taki sposób, by pobudzić jej naturalne mechanizmy odnowy komórkowej i regeneracji, a także pozostawia skórę odmłodzoną, wygładzoną i delikatnie wypełnioną. Formuła oparta na starannie wyselekcjonowanych składnikach naturalnego pochodzenia wnika w głąb skóry, działając skutecznie w głębokich jej warstwach, co sprawia że kosmetyk sprawdzi się także dla tych, którzy borykają się z problemem coraz bardziej widocznych zmarszczek.

Serum Nuxe (fot. materiały prasowe) Serum Nuxe (fot. materiały prasowe)

Głębokie oczyszczenie skóry, likwidacja porów oraz zmniejszenie wydzielania sebum - nowa maska ​​peel-off z wysokim stężeniem niacynamidu od marki Jorgobe to nasze najnowsze odkrycie w kontekście pielęgnacji i dbałości o naturalny wygląd skóry. Unikalne połączenie cukrów i ekstraktów z kory modrzewia skutecznie wiąże zaskórniki i inne zanieczyszczenia, które są delikatnie wyciągane po zdjęciu maski. Cząsteczki aktywnego węgla działają oczyszczająco i przyczyniają się do naturalnego czarnego koloru maseczki. To nasz nowy, nieodzowny element codziennej pielęgnacji twarzy.

Maska Jorgobe (dostęp: pell.pl) Maska Jorgobe (dostęp: pell.pl)

 1. Moda i uroda

Makijaż cery z niedoskonałościami

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Cera trądzikowa, a nawet tylko ta z niedoskonałościami potrafi nieźle dać w kość. Nie wiadomo do końca jak to się dzieje, ale zawsze, gdy chcemy wyglądać szczególnie pięknie, coś niespodziewanego pojawia się na twarzy i niestety sposób znany z filmu „Moje wielkie greckie wesele” tu się nie sprawdzi. Nie szukajcie więc w sklepach mitycznego „windexu”. Postawcie na skuteczne makijażowe kosmetyki do cery trądzikowej.

Dobrze zrobiony makijaż jest w stanie uratować samopoczucie właścicielki cery zarówno trądzikowej, jak i tej tylko z niedoskonałościami. Dobre kosmetyki do cery trądzikowej są w stanie zatuszować niemal wszelkie niedoskonałości. Jeśli są właściwie dobrane, to skutecznie ukrywają i pryszcze, i zaskórniki. Mało tego – ukryją też większość blizn i popękanych naczynek. Jednak trzeba pamiętać, że źle zrobiony makijaż cery z niedoskonałościami przyniesie efekt zgoła odmienny. Zbyt ciężkie podkłady, zbyt duża ilość pudru, niewłaściwe korektory – wszystko to może sprawić, że zamiast delikatnego makijażu, na twarzy pojawi się brzydki efekt maski albo niedoskonałości będą nawet bardziej widoczne. Odpowiednie kosmetyki do cery trądzikowej i krótka instrukcja wykonywania makijażu sprawią, że zawsze będziesz wyglądać perfekcyjnie.

Najpierw właściwy podkład

W przypadku cery trądzikowej odpowiednią bazą pod makijaż jest zwykły lekki krem, którego używa się na co dzień. Bardzo często zapomina się o tym, że cera trądzikowa też łatwo ulega przesuszeniu, bo często kosmetyki do jej pielęgnacji tak właśnie działają. Stosując krem nawilżający jako podkład, wspomaga się zdolność skóry do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgoci.

Krem należy nakładać pędzelkiem, takim samym, jakiego używa się do nakładania innych podkładów. Dzięki temu ogranicza się możliwość pozostawienia na skórze bakterii znajdujących się na powierzchni rąk, bo to może spowodować zaostrzenie stanu trądziku.

Korektory na wagę złota

Każda właścicielka cery trądzikowej musi umieć posługiwać się korektorami, bo to niemal najważniejsze kosmetyki dla cery trądzikowej. Najbardziej uniwersalnym korektorem jest ten w odcieniu beżu, a jego intensywność dobiera się do koloru karnacji. Używa się go do maskowania wszystkiego, co na skórze się pojawi, pomimo tego, że nie powinno. Jednak, jak to zwykle bywa, jeśli coś jest do wszystkiego, to nie w każdym przypadku zadziała równie skutecznie. Warto więc zaopatrzyć się także w korektory o innych kolorach, bo każdy z nich będzie dobrze tuszował inne niedoskonałości skóry.

Jeśli więc chcesz zatuszować wypryski w zaognionym stanie, popękane naczynka czy inne zaczerwienienia, wybierz korektor zielony. Najczęściej w jego składzie zawarte są też substancje antybakteryjne, więc bez obaw. Korektory żółte sprawdzają się doskonale, gdy trzeba ukryć zasinienia, przebarwienia skóry w kolorze brązowym, ale też – podobnie jak zielone korektory – dobrze maskują rozszerzone naczynka. Delikatnie fioletowe korektory doskonale ukrywają oznaki zmęczenia, nadając cerze sporo blasku, podobnie zresztą jak te w kolorze różowym czy łososiowym.

Perfekcyjny finisz

Właścicielki cery trądzikowej i tej z niedoskonałościami nie powinny używać ciężkich podkładów i pudrów, bo one po prostu zatykają pory, a to może być przyczyną nowych wyprysków. Najlepiej posługiwać się prasowanym pudrem, który nakłada się za pomocą dużego, ale miękkiego pędzla. Kosmetyk nakłada się na twarz punktowo, a nie rozciera. Wówczas idealnie pokrywa on skórę.

Kości policzkowe można podkreślić różem lub bronzerem. Należy wybierać kosmetyki matowe, bo zastosowanie tych błyszczących może przynieść niezamierzone efekty – podkreślone zostanie to, co właśnie ma być ukryte.

 1. Moda i uroda

Kwas hialuronowy - poznaj sekret młodości

Kompleksowa i systematyczna pielęgnacja przynosi pożądany efekt – optymalne nawilżenie i odmłodzenie wyglądu skóry. (Fot. materiały prasowe)
Kompleksowa i systematyczna pielęgnacja przynosi pożądany efekt – optymalne nawilżenie i odmłodzenie wyglądu skóry. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Dobrze nawilżona skóra wygląda młodo niezależnie od wieku. O odpowiednie nawodnienie organizmu trzeba dbać, pijąc dużo płynów i stosując skuteczne kosmetyki nawilżające.

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek występujących w naturze. Oznacza to, że skutecznie magazynuje wodę. Jednak możliwości tego składnika zastosowanego w pielęgnacji cery, są o wiele większe, a kosmetyczne zalety – niezwykłe. Dlatego przyjrzyjmy mu się z bliska.

Wyobraź sobie małą cząsteczkę kwasu hialuronowego, która potrafi zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody. W przeliczeniu na masę ważą one 1000 razy więcej niż cząsteczka kwasu. Robi wrażenie, prawda? Jednak niezwykła jest również droga, jaką ten składnik przeszedł, by znaleźć się wreszcie w szeroko pojętej medycynie i kosmetologii.

Naturalnie odmładzający

Odkryty w latach 30. XX wieku kwas hialuronowy stosowano w leczeniu weterynaryjnym, ale już w latach 80. trafił do medycyny jako remedium na problemy ze stawami. Przede wszystkim przydał się więc w ortopedii, okulistyce, a dużo później wszedł przebojem do dwóch dziedzin: medycyny estetycznej oraz kosmetologii. Jako niezwykle skuteczny składnik nawilżający i odmładzający był i ciągle jest udoskonalany. Wciąż dowiadujemy się o nim więcej. Otóż kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów (inaczej cukrów) i występuje naturalnie w naszym organizmie. Gdzie? We wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Gdyby położyć go na wadze, uzyskalibyśmy wynik ok. 15 g, z czego ponad połowa znajduje się w skórze. Tu właśnie jest produkowany dzięki ciągłej pracy fibroblastów (w skórze właściwej) oraz keratynocytów (w naskórku), a prościej rzecz ujmując: sami wytwarzamy ten cenny składnik. Dzięki niemu mamy gładką i nawilżoną cerę. Jemu zawdzięczamy „młodzieńczy wygląd”. Jednak na tym etapie zaczynają się kłopoty, bo ilość tego cudownego składnika w skórze ulega ciągłej zmianie.

 

Odkryj sekret młodej skóry z kosmetykami Fortefusion Yonelle (Fot. materiały prasowe) Odkryj sekret młodej skóry z kosmetykami Fortefusion Yonelle (Fot. materiały prasowe)

Chcemy więcej

W świetle badań już od 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego zaczyna powoli spadać. Do 50. roku życia zachowujemy już tylko połowę zasobów tego cennego „odmładzacza”. Pogarsza się zatem elastyczność skóry, jędrność, pogłębiają się zmarszczki oraz bruzdki. Dlatego właśnie dostarczanie kwasu hialuronowego skórze jest tak ważne, tym bardziej że zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu i zanieczyszczone środowisko tylko przyspieszają utratę hydrofilowych cząsteczek. Efekt ich braku jest bardzo charakterystyczny: cera traci zdrowy koloryt, jest poszarzała, bruzdki stają się głębsze, a twarz wygląda na zmęczoną.

Bank wody dla skóry. Sprawdź, czy masz go w swoim kremie

 „Nie sztuką jest zastosować w kosmetykach wszystkie najnowsze składniki przeciwzmarszczkowe. Sztuką jest sprawić, by przebiły się przez barierę naskórka, która na ogół jest nie do pokonania. Tylko wtedy mogą skutecznie działać. Zgodnie z koncepcją Yonelle w nowej serii zdecydowałyśmy się na użycie kwasu hialuronowego, który zachwyca nas swoją skutecznością i światowymi badaniami. W Fortefusion podajemy go w postaci trójwymiarowej gąbki molekularnej, stanowiącej dla skóry „bank wody”. W ten sposób udało się nam osiągnąć rekordową siłę nawilżania i rewelacyjny efekt młodzieńczego wyglądu skóry, o którym tak marzymy” –  komentują założycielki marki Yonelle: Jolanta Zwolińska, biolog oraz Małgorzata Chełkowska, dr n. chemicznych, kosmetolog.

Jolanta Zwolińska, biolog oraz Małgorzata Chełkowska, dr n. chemicznych, kosmetolog. (Fot. materiały prasowe) Jolanta Zwolińska, biolog oraz Małgorzata Chełkowska, dr n. chemicznych, kosmetolog. (Fot. materiały prasowe)

Kwas Hialuronowy Forte to wspomniany bank wody dla skóry, czyli aktywna forma kwasu hialuronowego z dodatkową biomolekułą, której jedna cząsteczka potrafi zmagazynować nawet 5000 cząsteczek wody, co sprawia, że cera błyskawicznie odzyskuje świeżość. Poza tym stosowany regularnie krem Yonelle Fortefusion z kwasem hialuronowym na dzień i na noc, przywraca komfort i niezwykłe wrażenie wypełnienia skóry, uczucie „mokrej” cery oraz przyjemny „plumping effect”. Dzięki temu, nawet w suchym powietrzu i w przegrzanych pomieszczeniach domowego biura cera zachowuje prawidłowy poziom nawilżenia. To bardzo ważne, szczególnie teraz. W trudnych czasach pandemii, kiedy najczęściej pracujemy z domu, pielęgnacja powinna być dopasowana do nowych warunków. Stąd w linii Yonelle Fortefusion znalazły się: Krem pod oczy i na powieki z kwasem hialuronowym Forte oraz Upiększające płatki pod oczy. Aż dwie niezwykle skuteczne formuły pod oczy, ponieważ pielęgnacja tych delikatnych okolic, stała się najważniejszym etapem codziennej rutyny. Zasłonięci maskami, patrzymy sobie prosto w oczy i chcemy, by wyglądały młodo i świeżo. W formule kremu jest więc kwas hialuronowy forte, a obok niego ekstrakt z alg, polifenole z jaśminu arabskiego oraz głogu. W połączeniu, dają szybki efekt odmłodzenia, rozświetlenia oraz niwelują cienie i opuchnięcia pod oczami. Na koniec warto wymienić jeszcze jeden kosmetyk, oparty na działaniu kwasu hialuronowego w skoncentrowanej formie, który można nazwać bombą supernawilżającą. Jest to Fortefusion Kwas hialuronowy Forte. Stosowany na twarz, szyję i dekolt samodzielnie lub pod krem, sprawia, że wrażliwa cera staje się odporna na podrażnienia i wygląda młodziej. Poza tym wzmacnia działanie kosmetyków nawilżających i spektakularnie odmładza wygląd cery.

www.yonelle.pl

 

 1. Moda i uroda

Krem +, czyli pielęgnacja i metryka

Jeśli nie mamy specjalnych problemów ze skórą, to właśnie metryka zwykle decyduje o tym, jakie są potrzeby. (Fot. iStock)
Jeśli nie mamy specjalnych problemów ze skórą, to właśnie metryka zwykle decyduje o tym, jakie są potrzeby. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Na początku wystarczą nam krem nawilżający i filtr SPF. Cera dojrzała wymaga jednak intensywniejszej pielęgnacji. O tym, jakie jej składniki sprawdzają się najlepiej, mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Na opakowaniach kremów w drogeriach są oznaczenia typu 25+, 40+ czy 50+. Mają ułatwiać decyzję, jeśli nie masz czasu ani ochoty przedzierać się przez listę składników lub decydować, czy w tej chwili bardziej potrzebujesz nawilżenia, czy ujędrnienia. Z drugiej strony nie zawsze lubimy, gdy na każdym kroku przypomina nam się o wieku. Niektóre marki kosmetyczne zrezygnowały nawet z umieszczania informacji typu wiek+ na opakowaniu w obawie o posądzenie o ageizm. Przez kilka lat szkoleniowcy różnych marek kosmetycznych powtarzali też hasło: „Pielęgnację dobieramy do potrzeb skóry, a nie do wieku”. Jednak jeśli nie mamy jakichś specjalnych problemów, na przykład trądziku, to właśnie metryka zwykle decyduje o tym, jakie są to potrzeby.

Po 30. urodzinach przychodzi pora, by na poważnie zająć się prewencją przeciwstarzeniową. „Trzydziestolatkom, które przychodzą do mojego gabinetu, zwykle najbardziej przeszkadzają drobne zmarszczki wokół oczu i przebarwienia”, mówi dr Bliżanowska. Gdy zaczynamy się starzeć, regeneracja zajmuje organizmowi coraz więcej czasu. O ile w czasie studiów wystarczyło kilka godzin snu, żeby następnego dnia świetnie funkcjonować, to z każdym kolejnym rokiem zaczynamy sobie bardziej cenić spokojne wieczory i dobrze przespane noce. Nasza skóra też potrzebuje więcej czasu na regenerację. „Żeby komórki skóry sprawnie się odbudowywały i naprawiały, codzienne uszkodzenia potrzebują antyoksydantów. Tak więc po ochronie skóry za pomocą kremów przeciw­słonecznych i nawilżających nadszedł czas, aby dodatkowo stosować serum z witaminą C jako kolejną warstwę ochronną. Będzie chroniło skórę przed fotostarzeniem i działało rozświetlająco” – mówi dr Bliżanowska. „Witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, zanim te aktywują proces rozpadu kolagenu i przedwczesnego starzenia” – dodaje.

1. Lady Sunshine krem z filtrem SPF 25 Be The sky Girl 50 ml/89 zł. 2. Krem BX wygładzająco-ujędrniający Purite 30 ml/147 zł. 3. Krem antyoksydacyjny anti-aging Synergy L’Orient 50 ml/139 zł (ufranciszka.pl). 4. Krem z witaminą C pod oczy Eye Souffle rodial 15 ml/365 zł (pell.pl). 5. Nowa formuła serum Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex Estée Lauder 30 ml/335 zł. 6. C15 Super Booster – Serum z witaminą C i kwasem ferulowym Paula’s Choice 20 ml/214 zł (cosibella.pl). 1. Lady Sunshine krem z filtrem SPF 25 Be The sky Girl 50 ml/89 zł. 2. Krem BX wygładzająco-ujędrniający Purite 30 ml/147 zł. 3. Krem antyoksydacyjny anti-aging Synergy L’Orient 50 ml/139 zł (ufranciszka.pl). 4. Krem z witaminą C pod oczy Eye Souffle rodial 15 ml/365 zł (pell.pl). 5. Nowa formuła serum Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex Estée Lauder 30 ml/335 zł. 6. C15 Super Booster – Serum z witaminą C i kwasem ferulowym Paula’s Choice 20 ml/214 zł (cosibella.pl).

Pielęgnacja cery dojrzałej - retinol do końca życia

„Czterdziestolatki już nie zwracają uwagi na kurze łapki. To drobiazg w momencie, gdy skóra traci jędrność, zmienia się owal twarzy, pojawiają się głębsze zmarszczki. To czas, żeby wprowadzić do wieczornej pielęgnacji każdego dnia krem z retinolem. I już nigdy się z nim nie rozstawać. Retinol może podrażniać skórę, dlatego należy ją stopniowo przyzwyczając do działania tego składnika, początkowo aplikujemy krem czy serum z witaminą A dwa, trzy razy w tygodniu. Zaczynamy od produktów o mniejszym stężeniu. Potem stosujemy je codziennie, w kolejnych miesiącach przechodząc do większych stężeń”, radzi dermatolog. W przypadku wrażliwej, nadreaktywnej skóry można sięgnąć po formułę z bakuchiolem, nazywany roślinnym retinolem. Do codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej poza antyoksydantami i retinolem, warto dodać kosmetyk o działaniu regeneracyjnym, z czynnikami wzrostu i peptydami.

1. Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy Intense Eye Crème Zo Skin HEALTH 16 g/599 zł.2. Kojący krem nawilżający Ultra-Daily Facial Moisture lavido 50 ml/198 zł (lavido.pl). 3. Nawilżający krem anti-age z wysoką ochroną SPF 50 Eisenberg 50 ml/439 zł (Sephora). 4. Serum Retinol Youth Renewal Murad 30 ml/579 zł (Sephora). 5. Ampułki ujędrniające L’Esprit Dermatologique Selvert Thermal 10 x 2 ml/227 zł. 6. Esencja rewitalizująca z serii kuracja dermatologiczna z witaminą C+HA/P Ziaja med 30 ml/17 zł.
1. Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy Intense Eye Crème Zo Skin HEALTH 16 g/599 zł.
2. Kojący krem nawilżający Ultra-Daily Facial Moisture lavido 50 ml/198 zł (lavido.pl). 3. Nawilżający krem anti-age z wysoką ochroną SPF 50 Eisenberg 50 ml/439 zł (Sephora). 4. Serum Retinol Youth Renewal Murad 30 ml/579 zł (Sephora). 5. Ampułki ujędrniające L’Esprit Dermatologique Selvert Thermal 10 x 2 ml/227 zł. 6. Esencja rewitalizująca z serii kuracja dermatologiczna z witaminą C+HA/P Ziaja med 30 ml/17 zł.

Pielęgnacja 60 +

1. Retinoids Concentrate Serum 0,5% neauvia 30 ml/260 zł (topestetic.pl). 2. Lifting Serumwygładza powierzchnię skóry i wyraźnie liftinguje dzięki siateczce biopolimerów, dr. Barbara Sturm 30 ml/1120 zł (galilu.pl). 3. Odmładzający krem pod oczy Premier Cru caudalie 15 ml/215 zł. 4. Time back super serum na twarz i pod oczy Imperial yoskine 30 ml/148,99 zł. 5. Krem na noc Timeless orphica 50 ml/149 zł (nutridome.pl). 6. Bogaty krem korygujący widoczne zmarszczki do skóry suchej Merveillance Expert NUXE 50 ml/162 zł.
1. Retinoids Concentrate Serum 0,5% neauvia 30 ml/260 zł (topestetic.pl). 2. Lifting Serum
wygładza powierzchnię skóry i wyraźnie liftinguje dzięki siateczce biopolimerów, dr. Barbara Sturm 30 ml/1120 zł (galilu.pl). 3. Odmładzający krem pod oczy Premier Cru caudalie 15 ml/215 zł. 4. Time back super serum na twarz i pod oczy Imperial yoskine 30 ml/148,99 zł. 5. Krem na noc Timeless orphica 50 ml/149 zł (nutridome.pl). 6. Bogaty krem korygujący widoczne zmarszczki do skóry suchej Merveillance Expert NUXE 50 ml/162 zł.