1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda

Kremy z filtrem – które zapewnią najlepszą ochronę przed słońcem?

Kremy z wysokim filtrem zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem (Fot. Magdalena Sobotka)
Zastanawiasz się, jaki krem z filtrem wybrać? Taki, którego będziesz regularnie używać. Na szczęście ze skuteczną ochroną coraz częściej idzie w parze przyjemna konsystencja.

Lato w pełni, najwyższy czas podkręcić wysokość filtrów przeciwsłonecznych w codziennej pielęgnacji (bo skórę powinniśmy chronić przez cały rok). Już dawno minęły czasy, kiedy SPF pozostawiał na twarzy tłustą, zatykającą pory maskę. Najnowsze kremy z filtrem sprawiają, że skóra jest nie tylko chroniona przed słońcem, ale również nawilżona, odżywiona i pełna blasku. W najnowszym kremie ochronnym z filtrem marki Sisley zachowujące jędrność skóry ekstrakty z pszenicy i kopru połączono z peptydami sojowymi i z liści białej wierzby. Tak bogaty skład sprawia, że krem latem wystarczy za całą poranną pielęgnację. Krem Solecrin BB od Iwostinu jest przyjazny dla skóry wrażliwej i może spokojnie zastąpić podkład. Masz problemy z przebarwieniami? Melumin marki Dermedic ma SPF 50+ , a przy okazji rozjaśnia przebarwienia.

Które filtry są bezpieczne?

To, że słońce przyspiesza procesy starzenia się skóry, powoduje przebarwienia i przyczynia się do powstania czerniaka, jest oczywistością. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy używamy bezpiecznych kosmetyków. W lutym tego roku, po niemal 40 latach, amerykański FDA  (Food and Drug Administration – Agencja Żywności i Leków) postanowił zaktualizować swoje stanowisko w sprawie składników aktywnych produktów przeciwsłonecznych. Z 16 stosowanych w USA filtrów tylko dwa zyskały całkowitą aprobatę tej instytucji. Są to tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu – dwa minerały, które działają jak filtry fizyczne, czyli tworzące barierę ochronną odbijającą promienie na powierzchni skóry bez wnikania w jej głębsze warstwy. Z kolei PABA (czyli kwas paraaminobenzoesowy) oraz salicylan trolaminy zostały uznane za szkodliwe. Nie musimy się tym  martwić, ponieważ aktualnie nie ma u nas na rynku produktów z tymi składnikami. Jednak pozostałe 12 substancji ma przejść dalsze badania, zanim zapadnie ostateczny werdykt. Najbardziej dyskusyjny jest oksybenzon, filtr, którego cząsteczki wykryto w mleku matek karmiących i który podejrzewany jest o zaburzanie gospodarki hormonalnej organizmu. Na razie z inicjatywą wyszły Hawaje, zabraniając używania produktów z oksybenzonem i oktanianem (dwa filtry chemiczne) na terenie swojego stanu, ponieważ przyczyniały się one do obumierania rafy koralowej.

Chroń skórę przed poparzeniem

Tak naprawdę to nie samo przebywanie na słońcu jest szkodliwe, ale poparzenia słoneczne. Wśród rolników, którzy przez cały rok dużo czasu spędzają na zewnątrz, zachorowania na raka skóry są dużo rzadsze niż u mieszczuchów. Naukowcy podejrzewają, że jest to kwestia witaminy D, która działa ochronnie. Każdy z nas po zimie chce nadrobić słoneczne deficyty, ale dobrze jest zabrać się za to ostrożnie: stosować krem z wysokim filtrem i unikać wylegiwania się na słońcu w samo południe. Istnieje przekonanie, że aplikacja grubej warstwy kremu ochronnego (2 mg/cm2), a taka jest zalecana, może hamować syntezę witaminy D3. Dane kliniczne jednak wyraźnie temu zaprzeczają. Możesz też wybrać produkt z tzw. prekursorem witaminy D3 – substancją, która uruchamia proces jej syntezy pod wpływem światła (są w ofercie marek Bandi oraz Dermedic).●

Na zdjęciu:

 1. Fluid Ochronno-Korygujący SPF 50+ PHARMACERIS F 30 ml/45,90 zł.
 2. Bezzapachowy krem do twarzy i okolic oczu Anthelios Ultra SPF 50+ LA Roche-posay 50 ml/59,90 zł.
 3. Krem BB SPF 50+ Solecrin IWOSTIN 30 ml/39 zł.
 4. Krem z naturalnymi filtrami mineralnymi Protective SPF 30 PHENOMÉ 50 ml/89 zł.
 5. City Sun, miejska ochrona przeciwsłoneczna UV oraz Blue Light, Dottore 50 ml/109 zł.
 6.  Krem Sports BB Renewal, SPF 50+ SHISEIDO 30 ml/149 zł.
 7. Sun Protect Infinite Glow SPF 30 LANCASTER 50 ml/205 zł.
 8. Ochronny krem rozjaśniający na dzień SPF 50+ Melumin DERMEDIC 55 g/45 zł.
 9. Krem ochronny Sunleÿa G.E. SPF 50+ SISLEY 50 ml/935 zł. 
 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze