fbpx

Pielęgnacja włosów w lato

Pielęgnacja włosów w lato

Co roku po wakacjach wpadasz w panikę, widząc, jakich spustoszeń na twojej głowie dokonały słońce, słona woda i wiatr? Tym razem działaj zawczasu – już teraz postaw na regenerację.
Nawilżający sprej TONY & GUY nabłyszcza i wygładza włosy bez ich obciążania, fot.mat.pras.

Jeśli tegoroczny urlop spędzasz nad morzem, w górach, a zwłaszcza w gorącym klimacie, twoje włosy, podobnie jak skóra, są narażone na odwodnienie. Z tą różnicą, że na ciele szybko zauważysz poparzenie czy wysuszenie, a w przypadku włosów zmiany nie są widoczne od razu. Włosy narażone na działanie czynników mocno wysuszających, czyli promieni słonecznych, wody morskiej bądź chlorowanej i poddawane działaniu wiatru – potrzebują odżywienia.

Do wakacyjnej kosmetyczki nie zapomnij zatem spakować szamponu, odżywki nawilżającej oraz produktu ochronnego, najlepiej ze specjalnej serii słonecznej. Zamiast rezygnować z kosmetyków do włosów, żeby odciążyć bagaż, albo brać przypadkowe próbki z drogerii, poszukaj dobrych preparatów w wersjach podróżnych. Pamiętaj również, że promieniowanie UV szczególnie niekorzystnie wpływa na mokre włosy. Dlatego nigdy nie susz ich na słońcu – krople wody działają niczym soczewka skupiająca na sobie promienie słoneczne i uruchamiają procesy chemiczne, które można porównać do zabiegu rozjaśniania. Ponadto powstają wolne rodniki, które dostają się do włókien keratynowych i niszczą ich strukturę. Po kąpieli w morzu czy basenie staraj się spłukać włosy słodką wodą i wytrzyj je ręcznikiem.

W pełnym słońcu

Wodoodporny fluid ochronny RENE FURTERER chroni przed promieniowaniem, można go stosować na włosy suche i mokre, fot.mat.pras.

Spotkanie ze słońcem szczególnie źle znoszą włosy osłabione zabiegami chemicznymi. Dlatego w mocnym słońcu staraj się chronić głowę czapką czy chustką i nakładaj na włosy kosmetyk ochronny z filtrem UV. Najlepsze są preparaty w spreju, które możesz stosować tak często, jak chcesz, bez obciążania fryzury. Na wakacjach może ona być lekka i niewymuszona, bo w końcu urlop to okazja, aby włosy odpoczęły od zabiegów i kosmetyków stylizacyjnych. Teraz najważniejsza jest ich ochrona, więc upnij je w luźny kok i spryskaj mgiełką z filtrami albo nanieś grubą warstwę fluidu czy olejku ochronnego. Szczególnie warte polecenia są naturalne olejki (np. arganowy, z orzechów makadamia czy słodkich migdałów). Kobiety z krajów egzotycznych stosują je od wieków z doskonałym rezultatem – Hinduski, Latynoski czy Arabki szczycą się pięknymi włosami, bo oleje dbają o równowagę wodno-tłuszczową włosów w ciepłym klimacie.

Miejski szyk

Spędzasz lato w mieście? Nie czuj się zwolniona z obowiązku ochrony przeciwsłonecznej skóry i włosów. Do wysokiej temperatury i promieniowania słonecznego dochodzą tutaj jeszcze zanieczyszczenia środowiska (zwłaszcza powietrza i wody). Dlatego ochronne kosmetyki z UV i dobre preparaty regeneracyjne powinny być podstawą letniej pielęgnacji także w domu.

Keratynowa odżywka regeneracyjna do włosów suchych i zniszczonych ORGANIQUE nawilża przesuszone włosy, fot.mat.pras.

Jeśli masz ochotę wyczarować na głowie wakacyjny klimat i poszaleć trochę ze

stylizacją czy kolorem, bądź ostrożna – słońce powoduje szybką utratę barw, zwłaszcza włosów farbowanych. Szczególnie narażone są na nie blondynki, ale w ich przypadku efekt bywa dosyć naturalny, w przeciwieństwie do kobiet o rudych czy kasztanowych włosach. Czerwone pigmenty blakną na słońcu najszybciej. Brunetki mają lepiej, bo naturalnie ciemne włosy zawierają dużo barwnika, który pochłania część szkodliwego promieniowania i działa jak filtr słoneczny, a ciemne pigmenty farb są mniej podatne na odbarwienie. Najbardziej narażone są włosy rozjaśnione, nawet jeśli później były przefarbowane na ciemno.

Dlatego stosuj szampony i odżywki do włosów koloryzowanych, a na dzień ochronne preparaty z filtrami, aby zapobiec płowieniu koloru.

 

 

Artykuł ukazał się w magazynie SENS