1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Bajki dla dzieci: „Niebieska niedźwiedzica”

</a>
Azul jest małą niebieską niedźwiedzicą. Czytelnicy bajek nie widzą w tym nic dziwnego: niebieska to niebieska, lecz w niedźwiedzim świecie ten kolor nie istnieje. Ale przecież Azul istnieje! „Niebieska niedźwiedzica” to bajka o tolerancji i bezwarunkowej miłości rodziców, oraz o tym, że mamy prawo być INNI (niebiescy, różowi, w kratkę, kropki lub paski).

Pewnego razu w Niedźwiedziej Dolinie przychodzi na świat niebieska niedźwiedziczka o imieniu Azul. Dla swoich rodziców –  wyjątkowa i najpiękniejsza na świecie, dla pozostałych mieszkańców – dziwna, bo nie czarna, biała, szara czy brązowa. Azul słyszy od rówieśników „nie chcemy cię tutaj i już" oraz że „niebieskich niedźwiedzi nie ma". Wszystko jednak dobrze się kończy. Król niedźwiedzi, który doprowadził do wygnania Azul, postanawia  w końcu, za radą mędrca, założyć głęboko schowane okulary, dzięki którym dostrzega, jak bardzo ranią słowa, oraz jak szare i przygnębiające bez niebieskiej niedźwiedziczki stało się jego królestwo.

Doceniam tę książkę za to, że pokazuje również ból i smutek z powodu braku akceptacji i odrzucenia. Bo nie łatwo być innym, często też trudno tego innego zaakceptować, łatwiej odwrócić głowę i nie widzieć cudzego smutku albo nieszczęścia. To książka dla dorosłych i dla dzieci, bo dzieci słuchają naszych komentarzy i kopiują zachowania rodziców.

Książka dla dzieci: 5 +, w 2013 została wpisana  roku na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

„Niebieska niedźwiedzica”, tekst Joanna M. Chmielewska, ilustracje Joanna Jung, Wydawnictwo Bajka 2012, s.40

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze