1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak uniknąć nadwagi u niemowląt?

Wielu rodziców wychodzi z błędnego założenia, że pulchniutkie niemowlę to zdrowe niemowlę. Tymczasem rosnąca w zbyt szybkim tempie masa ciała często prowadzi do nadwagi. Można jednak tego uniknąć – dowiedz się, jak.

Poprzez nadwagę należy rozumieć zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Przekłada się to na 15-20% nadmiar masy ciała w odniesieniu do wieku, płci oraz wzrostu. Na siatce centylowej masa ciała niemowlęcia znajduje się w przedziale między 90 a 97 percentylem.

Nadwaga u niemowląt – przyczyny

Chociaż nie da się wskazać jednej przyczyny nadwagi u niemowląt, można wymienić kilka istotnych czynników. Zalicza się do nich m.in.:

  • otyłość matki przed ciążą,
  • zbyt szybki przyrost masy ciała matki w trakcie ciąży,
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej u matki,
  • przedwczesny poród,
  • masa ciała dziecka zbyt mała w stosunku do wieku płodowego.
Niemowlę wyrośnie z nadwagi?

Powszechnie uważa się, że dzieci wyrastają z tzw. niemowlęcej pulchności ok. 2 roku życia. Wtedy bowiem maluch nabiera większej sprawności w poruszaniu się, jest bardziej aktywny ruchowo. Teoretycznie więc powinno wyrosnąć, a BMI dziecka wrócić do właściwych wartości. W praktyce jednak nie zawsze tak się dzieje... Powód jest prosty: jeśli maluch jest przekarmiany, a aktywność ruchowa będzie pozostawiać wiele do życzenia, wówczas masa ciała będzie systematycznie się zwiększać. W konsekwencji doprowadzi to do otyłości – jednej z coraz powszechniejszych chorób cywilizacyjnych.

Sprawdź, czy niemowlę ma nadwagę

Wydaje Ci się, że niemowlę ma nadwagę? Możesz sprawdzić to w łatwy sposób, korzystając z siatki centylowej. Jest to specjalny wykres, na który należy nanieść:

  • na osi poziomej – wiek dziecka (w miesiącach),
  • na osi pionowej – masę ciała (w kilogramach).
Następnie musisz poprowadzić linie proste wychodzące od tych punktów. Miejsce połączenia się linii wskazuje na centyl. O nadwadze mówimy wtedy, gdy wynik znajduje się między 90 a 97 percentylem.

Nadwagi u niemowląt można uniknąć...

Nadwaga u niemowląt, która nie minie samoistnie, w wieku przedszkolnym, czy wczesnoszkolnym. To z kolei będzie rzutować w późniejszym okresie. Szacuje się, że 10-15% otyłych sześciolatków ma nadwagę w wieku 26 lat. Jeżeli natomiast nadmiarowa masa ciała utrzymuje się przez okres dzieciństwa i dojrzewania, u 40% dziewcząt oraz 30% chłopców istnieje duże ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Mając tego świadomość, rodzice już od najmłodszych lat powinni zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci. Wypracowanie dobrych praktyk w okresie niemowlęcym zmniejszy prawdopodobieństwo kłopotów z wagą w przyszłości.

  • Staraj się karmić przede wszystkim własnym mlekiem
Ponieważ nadwaga znacznie rzadziej dotyczy niemowląt karmionych piersią, staraj się podawać maluchowi własny pokarm. Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, zawsze przyrządzaj mleko modyfikowane zgodnie z zaleceniami producenta – nie przekraczaj zalecanej ilości mleka oraz liczby podawanych posiłków.
  • Nie przekarmiaj
Rozszerzanie diety niemowlęcia to dla wielu rodziców pretekst do podawania większej ilości jedzenia. Przekarmianie, częste podawanie posiłków spowoduje zachwianie równowagi między energią pozyskiwaną z pożywienia a energią wydatkowaną przez organizm – maluch będzie otrzymywał znacznie więcej kcal, niż jest w stanie spalić. To z kolei może być pierwszym krokiem w stronę nadwagi i otyłości. Pamiętaj o stałych porach posiłków, nie zmuszaj do spożycia całej porcji.
  • Zadbaj o zróżnicowaną dietę
Celem rozszerzania diety w wieku niemowlęcym jest doświadczanie nowych smaków. Stanowi to podstawę do komponowania zróżnicowanego jadłospisu, który nie tylko pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na składki odżywcze, ale może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nadwagi.
  • Unikaj podawania cukru
Dosładzanie posiłków czy podawanie gotowych wyrobów cukierniczych (także tych dedykowanych niemowlętom i małym dzieciom) prędzej czy później będzie skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała.

Jeśli chcesz uniknąć nadwagi u niemowlęcia i jednocześnie zadbać o prawidłowe BMI dziecka w późniejszym okresie, zrezygnuj z podawania cukru – pod jakąkolwiek postacią.

W przypadku problemów z prawidłową masą ciała u niemowlęcia, zawsze możesz skonsultować się z pediatrą. Lekarz dokona szczegółowych pomiarów i w razie konieczności zleci wizytę w odpowiedniej poradni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze