Nuda: potrzebna każdemu dziecku

123rf.com

Dla współczesnych dzieci nuda to wielki przywilej – tylko nieliczne z nich mają do niej dostęp. Czy ty zapewniasz swojemu dziecku przynajmniej minimalny poziom nudy?
Nuda nie jest szkodliwa

Za to szkodliwy jest nadmiar obowiązków. W dorosłe życie wchodzi właśnie specyficzne pokolenie dzieci. Oto ich rodzice dorastali jeszcze w ciężkich warunkach ekonomicznych, a teraz osiągnęli stabilizację finansową i mogą zapewnić dzieciom to wszystko, czego sami nie mieli.

Przyjrzyj się kalendarzowi swojego dziecka. Jest w nim nauka języków obcych, gra na instrumencie, jakieś zajęcia rozwijające kreatywność i coraz częściej regularne spotkania z terapeutą. W ilu dodatkowych zajęciach powinien uczestniczyć uczeń szkoły podstawowej? Tylko w jednych. Zajęte dwa dni w tygodniu to absolutne maksimum.

Jak takie zajęcia dobrać? Jeśli nie wiesz, na co dziecko posłać, zapisz je na zajęcia sportowe, bo wysiłku fizycznego brakuje nawet tym najbardziej zajętym i obłożonym obowiązkami. Sport będzie rzadką okazją do poruszania się, zmęczenia, spocenia. Dziecko będzie zmuszone do przestrzegania konkretnych norm i zasad, a co najważniejsze – mądry trener stworzy mu pole do porażki, od której z takim uporem izolujemy współczesne dzieci. Nie wiesz, co wybrać? Wybierz sport.

Rodzicielskie potrzeby
Dzieci uczestniczą w ogromnej liczbie zajęć i mimo że się wciąż podnosi ten problem, zjawisko nasila się. Dzisiejszy rodzic jest ze wszystkich stron bombardowany hasłami: Nie przegap, wesprzyj, rozwiń, zadbaj o talent, wspomagaj, diagnozuj jak najwcześniej. Żyje w psychozie, żeby czegoś nie zaniedbać lub nie pozostawić swojego dziecka w tyle. Dzieci płacą wysoką cenę za takie myślenie społeczeństwa.

Dziecko zajęte, nigdy się nienudzące to komfort psychiczny rodzica. Wydaje nam się, że posyłając dzieci na wiele zajęć dodatkowych, rozwijamy je, stwarzamy dobre środowisko, nie zaprzepaszczamy szans. To ułuda. Dziecko nadmiernie obarczone zajęciami dodatkowymi cierpi za potrzeby psychiczne swoich rodziców. Ty chcesz mieć komfort i poczucie, że jesteś dobrym rodzicem, a prawda jest taka, że jedyny nakład środków z twojej strony to koszta finansowe i odwiezienie dziecka na czas. Spójrzmy prawdzie w oczy: Kiedy się ma pieniądze, nie ma nic łatwiejszego niż opłacenie dziecku wielu zajęć i „dla jego dobra” regularne pozbywanie się go z domu, unikanie kontaktu i wywoływanie sztucznych tematów: „Jak było na angielskim, jak było na basenie, jak było na malarstwie?”.

Zbyt dużo zajęć nie zrekompensuje kontaktu z rodzicami. Nie chodzi wcale o jakieś bardzo intensywne kontakty, ale o samo obcowanie, przebywanie, bycie blisko. Ofiarami nadmiaru zajęć są również coraz częściej dzieci z rozbitych rodzin. Rodzic, który ma zasądzone alimenty, zapisuje dziecko na wszystko, co się tylko da, żeby móc przedstawić w sądzie jak ogromne ponosi koszta i uzyskać podniesienie wysokości alimentów. I nie jest to wcale rzadkością.