fbpx

5 rad, aby rodzice mniej się martwili

5 rad, aby rodzice mniej się martwili
123rf

Chcesz aby twoje dziecko doświadczało tego, co najlepsze. Aby było mądre, ładne, wszechstronne, lubiane przez rówieśników, utalentowane. Te pragnienia są powodem lęku o dziecko, źródłem napięcia i zmartwień. Jak się mniej martwić o dzieci?
1. Zaufaj faktom

Jeśli trzeźwo spojrzysz na fakty, czyli na to, co rzeczywiście ma miejsce, przekonasz się, że powody twoich zmartwień często są irracjonalne, czyli wymyślone przez ciebie. Spójrz faktom w oczy i zbadaj, co w związku z tym czujesz.

2. Nie identyfikuj się nadmiernie z dzieckiem

Dziecko pokłóci się z kolegą, a ty od razu myślisz, że jesteś złą matką. Jeśli obwiniasz się za jego słabsze stopnie, łakomstwo, nadwrażliwość, arogancję, zapominasz, że dziecko nie jest tobą, a ty nie jesteś dzieckiem. To, co masz zrobić, to wspierać dziecko w rozwoju i pamiętać, że kontrolować możemy jedynie własne emocje, myśli i zachowania, nigdy cudze. Na dziecko możesz jedynie wpływać z różnym skutkiem.

3. Myśl pozytywnie

Trudne wydarzenia pozwalają nam się rozwijać, ta prawidłowość dotyczy również twojego dziecka, więc pozwól mu na to. Jeśli nauczysz dziecko myśleć w ten sposób, że zawsze jest jaśniejsza strona każdego wydarzenia, wasze życie stanie się przyjemniejsze.

4. Nie wyolbrzymiaj niepowodzeń

Kiedy stanie się coś trudnego, zapytaj samą siebie, jakie ma to ma rzeczywiste znaczenie. Nie wyolbrzymiaj słabości i niepowodzeń, skoncentruj się raczej na atutach dziecka, doceniaj je i rozwijaj.

5. Zachowaj otwarty umysł

Świat nie jest czarno-biały. To, że twoje dziecko nie chce sprzątać pokoju, nie oznacza że jest leniwe.To, że tracisz cierpliwość, jeśli potykasz się o zabawki, nie oznacza że nie radzisz sobie z rolą matki. Unikaj kategoryzacji, postaraj się patrzeć na życie z przymrużeniem oka, szukaj rozwiązań pomiędzy bielą i czernią. Ze sprzątania pokoju można zrobić fajną zabawę. Potrzeba jedynie wyjść ze starych kolein myślenia.

Jak wybierać szczęście? – TUTAJ

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze