1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Dobra dieta pudełkowa – na co zwracać uwagę?

(Fot. materiały partnera)
Marzysz o wygodnej diecie pudełkowej? Pragniesz odpocząć od gotowania, a w zamian cieszyć się luksusem gotowych posiłków dostarczanych prosto pod drzwi? Zanim wybierzesz catering dietetyczny, warto dowiedzieć się, czym wyróżnia się dobra dieta pudełkowa.

Profesjonalni dietetycy

Współpraca z profesjonalnymi dietetykami powinna być podstawą dobrego cateringu dietetycznego. Zamawiając odpowiednią dietę, ufasz bowiem, że to, co ląduje na twoim talerzu, zostało przeanalizowane pod kątem kalorycznym oraz mikro- i makroelementów. Ufasz, że serwowane potrawy zawierają potrzebne do codziennego funkcjonowania składniki odżywcze, same zaś produkty są świeże i najwyższej jakości. Przy wyborze diety pudełkowej zwracaj więc uwagę na to, czy oprócz znakomitych kucharzy firma zatrudnia też wykwalifikowanych dietetyków. Dodatkową zaletą będzie możliwość konsultacji dietetycznych przed wyborem konkretnej diety i w trakcie jej trwania. Niektóre cateringi oferują takie konsultacje bezpłatnie, dzięki czemu bez dodatkowych kosztów możesz upewnić się co do słuszności swojego wyboru i przedyskutować ewentualne wątpliwości dotyczące konkretnego menu.

Certyfikat bezpieczeństwa – dlaczego jest ważny?

Certyfikat HACCP jest potwierdzeniem tego, że dana firma cateringowa w sposób prawidłowy zarządza bezpieczeństwem żywności. Oznacza to, że systematycznie przeprowadza ocenę ryzyka wystąpienia ewentualnych zagrożeń pod tym względem i posiada narzędzia do ich eliminacji. O jakiego typu zagrożeniach mowa? Chociażby zakażeniu krzyżowym, czyli przedostawaniu się szkodliwych substancji występujących w surowych produktach, takich jak surowe mięso, warzywa czy jaja, do produktów gotowych do spożycia, np. produktów wchodzących w skład przyrządzonych już posiłków. Receptą na to, aby takie sytuacje nie miały miejsca, jest właśnie odpowiednie zarządzanie procesem produkcji żywności. Catering dietetyczny, który może pochwalić się certyfikatem bezpieczeństwa HACCP, gwarantuje też lepsze zabezpieczenia przed przedostawaniem się alergenów między produktami, co jest szczególnie ważne dla osób, których dieta z powodu różnego rodzaju uczuleń jest dietą eliminacyjną. Jeżeli więc chcesz wybrać dietę pudełkową, sprawdź, czy na stronie internetowej cateringu znaleźć można informacje na temat posiadania certyfikatu HACCP. Przykładem takiego cateringu może być Wygodna Dieta, która na stronie https://www.wygodnadieta.pl/ umieściła do wglądu certyfikaty wydane przez niezależnego audytora zewnętrznego.

Możliwość zmiany diety

Kolejnym aspektem, który może mieć dla ciebie znaczenie, jest możliwość modyfikacji zamówionej diety. Chodzi tutaj o możliwość zmiany zarówno rodzaju diety, jak i jej kaloryczności. Zmiana rodzaju diety może polegać na przykład na zmianie menu wegetariańskiego na menu stricte wegańskie, czyli oparte wyłącznie na produktach roślinnych, bez składników odzwierzęcych. Świadomość, że w każdej chwili można zmienić zdanie co do rodzaju menu, da ci poczucie, że po wyborze danej diety nie musisz zostać przy niej już na cały czas trwania wykupionego abonamentu dietetycznego, lecz w razie takiej chęci czy potrzeby będzie można ją zmodyfikować. Z kolei zmiana kaloryczności diety przydaje się szczególnie wówczas, kiedy po catering dietetyczny sięgamy w celach redukcji nadmiernej masy ciała. Im więcej ważymy, tym teoretycznie większe jest nasze dobowe zapotrzebowanie na kalorie. Wraz ze spadkiem wagi zmniejsza się liczba kalorii, którą powinniśmy spożywać w ciągu całego dnia, aby skutecznie chudnąć. Co więcej, możemy też potrzebować zwiększenia kaloryczności swoich potraw. Bywa, że podczas odchudzania waga na dłuższy czas zatrzyma się na określonej wartości. W tym wypadku poleca się na kilka dni wprowadzić tak zwane kaloryczne zero, czyli utrzymać taki bilans kaloryczny, który dokładnie opowiada naszej całkowitej przemianie materii – nie jemy wówczas ani mniej celem schudnięcia, ani więcej, lecz wręcz idealnie względem swojego zupełnego zapotrzebowania. Możliwość modyfikacji kaloryczności diety jest więc ważną kwestią, która może pomóc osiągnąć dietetyczny cel.

Diety pudełkowe rosną w siłę. Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa dostarczania posiłków na cały dzień prosto pod drzwi. Jest więc z czego wybierać. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj dostępne na rynku oferty cateringowe pod względem takich wytycznych, jak wsparcie profesjonalnych dietetyków, możliwości modyfikacji diety czy bezpieczeństwo żywności. Pomoże to w bezproblemowym korzystaniu z cateringu dietetycznego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze