1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Optymiści lepiej radzą sobie stresem

Optymiści lepiej radzą sobie stresem

123rf.com
Naukowcy zaobserwowali, że optymistyczne spojrzenie na świat to skuteczniejsze zarządzanie stresem.

Nowe badania przeprowadzone na Concordia University dostarczają nowych danych na temat, tego jak optymiści i pesymiści radzą sobie ze stresem. Wyniki wskazują, że poziom kortyzolu, hormonu, który wydziela się w warunkach stresowych, jest mniejszy i bardziej stabilny u tych, którzy do życia podchodzą pozytywnie.

Badacze obserwowali pod tym kątem przez sześć lat 135 osób. Były to starsze osoby, ponieważ właśnie one są bardziej bezbronne wobec stresu. Uczestnicy byli proszeni o sprawozdania dotyczące przeżywanego codziennego stresu oraz badani pod kątem swojego optymizmu i pesymizmu.

Joelle Jobin, szefowa grupy naukowców, która prowadziła badania, powiedziała: - Dla niektórych ludzi stresująca może być wyprawa do sklepu w sobotę rano, więc mierzyliśmy średnią odczuwanego stresu i porównywaliśmy dane z wielu dni. Okazało się, że pesymiści mają większy bazowy poziom stresu i znacznie gorzej radzą sobie w sytuacjach bardzo stresujących. Ich organizmy trudniej się stabilizują, kiedy się czymś zdenerwują, słabo też radzą sobie z obniżeniem poziomu kortyzolu. Optymiści natomiast znacznie szybciej się uspokajają i nie ulegają tak bardzo stresowi, który powstaje w nieoczekiwanych momentach. Zaskakującym odkryciem było to, że to właśnie optymiści prowadzą bardziej stresujące życie, częściej podejmują ryzyko, a nawet częściej zaliczają niepowodzenia. Poziom ich kortyzolu ma skoki w górę i w dół, jednak bardziej skuteczniej potrafią nim zarządzać. Kortyzol wydziela się, kiedy jesteśmy zaangażowani i skoncentrowani na tym, co się dzieje w tej chwili. Jeśli nad tym panujemy, nasz mózg potrafi obniżyć potem poziom kortyzolu. To lepsze panowanie nad stresem niż długotrwałe mu uleganie w stanie, kiedy nie działamy.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Health Psychology

źródło: Concordia University

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze