1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 6 sposobów na wzmocnienie intuicji

6 sposobów na wzmocnienie intuicji

Intuicja pozwala nam łatwiej podejmować decyzje i lepiej oceniać intencje innych ludzi. (Fot. iStock)
Intuicja pozwala nam łatwiej podejmować decyzje i lepiej oceniać intencje innych ludzi. (Fot. iStock)
Patrzysz w płomień świecy, tropisz obłoki na niebie, zapisujesz sny i zyskujesz lepszy kontakt ze sobą. W efekcie łatwiej podejmujesz decyzje i lepiej oceniasz intencje innych ludzi. Oto sześć ćwiczeń, które pomogą ci usłyszeć głos intuicji.

1. Obserwacja ciała.
Jeśli musisz szybko podjąć decyzję, zrób mały eksperyment. Wyobraź sobie, że właśnie podjęłaś decyzję na „tak”. Teraz sprawdź: Jakie emocje i uczucia ci towarzyszą? Jak reaguje twoje ciało? Jaki jest twój oddech? Czy czujesz się lekka, czy spięta? Czy jesteś zadowolona z tej decyzji? Po chwili wyobraź sobie, jak by to było, gdybyś podjęła decyzję na „nie”. Następnie zadaj sobie te same pytania. Podejmując decyzję, weź pod uwagę wszystkie te informacje. Jeśli potem czułaś się dobrze, miałaś poczucie, że wszystko jest na właściwym miejscu, prawdopodobnie jest to właściwa dla ciebie droga.

2. Ogień.
Oto jedno z najbardziej klasycznych ćwiczeń, które pomaga uaktywnić zmysł intuicji poprzez stymulację czakry czołowej. Zapal świeczkę. Usiądź z prostym kręgosłupem. Przez 2–3 minuty wpatruj się w płomień świecy, starając się jak najrzadziej mrugać oczami. Oddychaj swobodnie, nie robiąc przerwy między wdechem i wydechem. Ćwiczenie staraj się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Pomoże ci nawiązać lepszy kontakt ze sobą i poprawi koncentrację.

3. Maska czy autentyczność?
Podczas spotkania towarzyskiego zwróć uwagę, na ile jesteś autentyczna w rozmowie z ludźmi, czy otwarcie mówisz to, co myślisz, i wyrażasz swoje emocje, czy może używasz maski szczęśliwej i zawsze uśmiechniętej osoby? Sprawdź też, czy zauważasz nieautentyczność w zachowaniu innych ludzi. Wysoce rozwinięta intuicja pozwala na bezbłędne odczucie nawet najmniejszej pozy lub gry, jaką stosuje druga osoba. Jeśli zaczniesz ją rozwijać, nie dasz się nabrać na sztuczne komplementy, wyczujesz nawet najmniejsze kłamstwo. Sama również będziesz miała potrzebę, aby być bardziej prawdziwa w kontaktach z innymi.

4. Otwarcie na kreatywność.
To z pozoru proste ćwiczenie pomoże ci poczuć siłę swojej wyobraźni. Wybierz dzień, kiedy na niebie będzie wiele pięknych, kłębiastych chmur. Uważnie je obserwuj i puść wodze fantazji. Każda z nich ma wyjątkowy kształt, może przypominać wielkiego smoka, drzewo, ludzką twarz. To ćwiczenie pomoże ci na chwilę oderwać się od logicznego świata.

5. Świat snów.
Kup piękny zeszyt i każdego dnia tuż po przebudzeniu zapisuj swój sen. To ważne, aby robić to od razu po obudzeniu, ponieważ treści snów są bardzo ulotne. Po 21 dniach przeczytaj opisy wszystkich snów i daj sobie czas na intuicyjną interpretację. Czy są jakieś wspólne elementy w twoich snach? Czy pojawiły się jakieś symbole, przedmioty, ważne postaci? Który sen wydaje ci się najważniejszy? Jakie może być przesłanie tego snu dla ciebie?

6. Zabawa w role.
Przygotuj pytanie dotyczące jakiejś sfery twojego życia. Ustaw trzy krzesła. Jedno symbolizuje umysł logiczny, drugie intuicję, a trzecie pozwoli ci zobaczyć sytuację z dystansu i podjąć decyzję. Przesiadaj się kolejno z jednego krzesła na drugie, będąc raz głosem logiki, a za chwilę głosem intuicji. Na koniec usiądź na trzecim krześle i spróbuj podjąć decyzję, która jest najbardziej zgodna z twoim sercem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze