1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Oczyść umysł ze złych nawyków i popraw jakość życia

Jak odnaleźć wewnętrzną mądrość, równowagę i zmienić życie na lepsze? Mogą w tym pomóc buddyjskie nauki Dzogczen. Nauki udzielane przez Tenzina Wangyala Rinpocze są unikalne wśród wszystkich nauk buddyjskich. Dotyczą metod radzenia sobie z problemami codzienności. Tenzin Wangyal Rinpocze, założyciel i duchowy przewodnik Instytutu Ligmincza, będzie w sierpniu nauczał także w Polsce.

Dzogczen, oznacza dosłownie Wielką Doskonałość, która jest stanem pełnej harmonii, najgłębszej świadomości i całkowitej kompletności z prawdziwą naturą rzeczywistości i własnego umysłu przesłoniętego gęstą mgłą myśli, przyzwyczajeń i reakcji.

Nauki, przekazywane przez Rinpocze w sposób przystępny i jasny, są tak naprawdę naukami o nas samych, o tym jak odkryć swoją prawdziwą naturę, która jest z nami zawsze i jest źródłem wszelkich jakości, ale przysłaniają ją myśli, emocje, oczekiwania i lęki. Nauki pomagają odrzucić negatywne, nawykowe wzorce działania i osiągnąć czysty, radosny stan umysłu, który może być źródłem kreatywności i pozytywnych przemian w życiu. Z mądrości i głębi tych nauk mogą skorzystać wszyscy, zarówno osoby praktykujące buddyzm, jak i wyznawcy innych religii oraz osoby o laickim światopoglądzie.

Rinpocze przekazuje swoją wiedzę w sposób niespotykany u buddyjskich nauczycieli pozostawiając uczestnikom sporo przestrzeni na zadawanie pytań i wymianę doświadczeń płynących z ich własnej praktyki. To podejście wypływa z jego głębokiego przekonania, że każdy z nas ma w sobie naturę Buddy i gdy mówimy z serca, z czystej przestrzeni o swoich doświadczeniach, stajemy się dla siebie nawzajem nauczycielami.

W tym roku Tenzin Wangyal Rinpocze będzie udzielał nauk z tekstu 21 Gwoździ, jednego z najważniejszych tekstów Dzogczen z Ustnej Tradycji Siang Siung. Nauki 21 Gwoździ są bezpośrednią ekspresją oświecenia. Każdy gwóźdź opisuje naturalny stan umysłu z innej perspektywy.

Tekst został pierwszy raz spisany przez Yangtona Sherap Gyaltsena w XI wieku. Nauki te są przekazywane w nieprzerwanej linii aż do współczesnych nauczycieli: Lungtoka Tenpai Nyimy, Yongdzina Tenzina Namdaka i Tenzina Wangyala Rinpocze.

Zapisy i szczegółowe informacje na:

Kurs odbędzie się w dniach 16-21 sierpnia w Wildze koło Warszawy. Ośrodek Cziamma Ling znajduje się w miejscowości 50 km na południe od Warszawy, w kierunku na Puławy. Jest położony w pięknym, czystym, sosnowym lesie nieopodal Wisły. Na terenie ośrodka znajdują się domki kempingowe, dormitorium, pole namiotowe. Możliwe jest też skorzystanie z bazy noclegowej w jednym z wielu okolicznych ośrodków i pensjonatów.

Gesze Tenzin Wangyal Rinpocze

Założyciel i duchowy przewodnik Instytutu Ligmincza, uznany autor książek (m.in. „Tybetańskiej jogi snu i śnienia”, „Cudów Naturalnego Umysłu”), cieszący się uznaniem nauczyciel swych uczniów z USA, Meksyku i Europy. Tenzin Rinpocze słynie ze zdolności czynienia starożytnych nauk tybetańskich przystępnymi dla zachodnich uczniów i odnoszącymi się do ich życia.

Tenzin Rinpocze urodził się w Amritsarze w Indiach, niedługo po tym, jak jego rodzice opuścili w 1959 roku zagarniętą przez Chińczyków tybetańską ojczyznę. W wieku 10 lat Teznin Rinpocze został mnichem w  klasztorze Men-ri w Indiach nieopodal Dholanji. Tam został rozpoznany przez głównego nauczyciela Lopona Sangye Tenzina jako inkarnacja sławnego mistrza Khyung Tula Rinpocze, który znany był jako mistrz medytacji, nauczyciel, uzdrowiciel i uczony. Rinpocze rozpoczął praktykowanie Dzogczen w wieku 13 lat. Praktykował pod okiem mistrzów zarówno tradycji Bon, jak i buddyjskiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze