1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Na czym polega dogoterapia?

123rf.com
123rf.com
Terapia przy obecności psów może być nie tylko przyjemna, ale także bardzo efektywna. Dogoterapia posiada wiele zastosowań dzięki czemu doskonale sprawdza się niezależnie od wieku i stanu zdrowia pacjentów.

Dogoterapia obejmuje bardzo szerokie spectrum aktywności z udziałem psów i ludzi. Odnosi się więc zarówno do terapii dzieci z autyzmem wspomaganej obecnością psa, zajęć dla seniorów, jak i do swobodnej zabawy z psem pikniku szkolnym. Zajęcia sprawdzają się niezależnie od wieku uczestników. Mogą także służyć rozwijaniu niektórych kompetencji przydatnych w pracy, takich jak asertywność czy komunikacja w zespole.

Przebieg zajęć różni się w zależności od celu, np. czytanie psu na głos lub na odczytywanie słów z tabliczek wskazywanych przez zwierzę będzie może wspomagać naukę czytania, funkcje motoryczne można rozwijać przez naśladowanie sztuczek wykonywanych przez zwierzę lub wspólne wykonywanie z nim określonych zadań. Dogoterapia może także koncentrować się na poprawie nastroju odbiorców poprzez prosty kontakt fizyczny z psem, głaskanie, przebywanie obok siebie. Przynosi to duże korzyści zwłaszcza u osób długotrwale hospitalizowanych czy przebywających w domach opieki. Dzięki psom pacjenci ćwiczą z większą radością – są bardziej zmotywowani, aby mocniej rzucić psu piłkę czy przejść dodatkowe kilka kroków, by wrzucić mu smakołyk do miski. Żmudne i często nudne ćwiczenia nabierają większego sensu i są wykonywane dużo chętniej.

Warto jednak pamiętać, że zamierzony skutek przyniosą jedynie zajęcia z wykwalifikowanym prowadzącym. Sama interakcja z psem - choć bez wątpienia bardzo przyjemna - bez właściwiego pokierowania nie spełni swojej funkcji. Dlatego też terapię logopedyczną dla dzieci powinien prowadzić logopeda, który ma odpowiednio wyszkolonego i przygotowanego psa, a zajęcia trenerskie dla dorosłych – trener specjalizujący się w szkoleniach miękkich. Obecność zwierzęcia sprawia, że uczestnicy zajęć szybciej i chętniej nawiązują kontakt z prowadzącym, zapominają o stresie, są bardziej otwarci na interakcje społeczne.

na podst. info. Maxi Zoo

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze