1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Tylko nie ghosting – jak zakończyć związek, szanując drugą osobę?

Kończąc z kimś relację starajmy się przede wszyskim uszanować uczucia drugiej osoby. (fot. iStock)
Kończąc z kimś relację starajmy się przede wszyskim uszanować uczucia drugiej osoby. (fot. iStock)
Telefonicznie, mailem czy sms-em? Coraz częściej niestety posługujemy się komputerem lub telefonem, by zakończyć niewygodny dla nas związek. Stosujemy ghosting kończąc nawet dłuższą relację. Nie bierzemy pod uwagę, że nie tylko to, co powiemy, ale też forma, w jakiej chcemy to przekazać, może mieć ogromny wpływ na osobę, którą właśnie zamierzamy zranić.

Zarówno psycholodzy, jak i socjologowie są bezsilni wobec statystyk: coraz później zawieramy związki małżeńskie, coraz krócej one trwają, co trzecie małżeństwo w Europie kończy się rozwodem, w Stanach Zjednoczonych - co drugie. Coraz częściej wchodzimy w krótkotrwałe związki, coraz częściej zrywamy je z byle powodu. Jak w takim razie zerwać z kimś - jeśli już musimy - w taki sposób, aby jej lub jego nie zniechęcić na dobre do wchodzenia w kolejne związki?

Jak sugerują naukowcy, najlepsze zerwanie to takie, które nie czyni z drugiej osoby psychicznego wraka, które jej nie poniża, nie ujmuje wartości ani jej ani samemu związkowi. To takie zerwanie, zarówno w formie, jak i treści, które komunikuje: nasz związek miał sens, mam dla ciebie dużo szacunku.

Oto 12 reguł, którymi warto się kierować, jeśli chcemy mądrze zakończyć związek, nie niszcząc życia osobie, którą porzucamy, i pozostając z nią w pełnej szacunku relacji:

1. Weź pełną odpowiedzialność za zerwanie.

2. Zrywaj tylko „twarzą w twarz”, nie tchórz przed takim załatwieniem sprawy. Ghosting to jedna z najgorszych form zrywania.

3. Zrób to z godnością i szacunkiem, zarówno dla tej drugiej osoby, jak i dla samego siebie.

4. Bądź szczery. W tak emocjonalnej sytuacji trudno ukryć kłamstwo.

5. Unikaj banalnych stwierdzeń czy podsumowań, jak: „Zawsze będę cię kochał”, „To nie twoja wina, to ja”. Nie pomagają.

6. Unikaj chirurgicznego rozgrzebywania, co poszło nie tak w waszym związku.

7. Nie dawaj nadziei na powrót. Nie stwarzaj niejasnej sytuacji. Teraz „konsekwencja” to twoje drugie imię.

8. Powiedz koniecznie kilka słów o tym, jak szanujesz i doceniasz czas, który razem spędziliście. To też twój czas - nie możesz go przekreślać.

9. Jeśli partner mówi, że wobec tego nie chce cię nigdy oglądać - nie protestuj.

10. Nigdy nie demonizuj swojego - właśnie byłego - partnera/partnerki. Odchodząc, robisz sobie wystarczający prezent.

11. Ty też czujesz ból w związku z rozstaniem. Pozwól sobie na niego, masz do tego prawo. Nie ukrywaj tego przed partnerem.

12. Nie pozwól sobie na myślenie w chwili wahania, że popełniasz błąd. Skoro to robisz, to po coś to robisz. Koniec historii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze