1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ludzki mózg a twórcza kreatywność

123rf.com
123rf.com
Powszechne przekonanie, że prawa półkula mózgu jest źródłem kreatywności podczas gdy lewa jest odpowiedzialna tylko za logiczne myślenie i zdolności matematyczne, zostało podważone.

W dążeniu do dokładnego określenia źródła kreatywności w mózgu, naukowcy odkryli, że lewa półkula mózgu jest niezwykle ważna dla twórczego myślenia. Okazuje się, że gdy prawa połowa mózgu wykonuje zasadniczą część procesu twórczego, lewa połowa ma w to istotny wkład.

Badanie, opublikowane w Social Cognitive and Affective Neuroscience pokazuje, jak mózg radzi sobie z kreatywnymi zadaniami takimi jak malowanie obrazów czy muzyczna improwizacja. - Do tego typu aktywności musimy zaangażować obie półkule - mówi Lisa Aziz-Zadeh z University of Southern California. Zespół naukowców, na czele którego stała, wykorzystał rezonans magnetyczny do skanowania mózgów studentów architektury, którzy otrzymali zadania, by się wykazać wizualną kreatywnością.

Naukowcy odkryli, że choć kreatywne zadanie było inicjowane przez prawą część mózgu, lewa półkula była w pełnej aktywności. Wyniki te wskazują, że właśnie lewa półkula pełni kluczową rolę we wprowadzaniu kreatywności w czyn.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze