1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Nagła zmiana planów wakacyjnych. Jak wykorzystać złość?

Nagła zmiana planów wakacyjnych. Jak wykorzystać złość?

123rf.com
Linie lotnicze, którymi miałaś lecieć na upragnione wakacje, właśnie upadły. Nie polecisz, już wiesz. Co się z tobą dzieje? Pierwszą reakcją jest zwykle niedowierzanie a potem mieszanka bezradności, lęku i złości. Tą ostatnią emocję możemy wykorzystać, by dalej działać.

W takiej sytuacji „nie opłaca” się tłumić złości. Nie ma co udawać, że jesteś spokojna i uprzejma. Z drugiej strony nie ma co tracić energię na nadmierną agresję w stosunku do linii lotniczych. Mądrością życiową jest kierowanie energii tam, gdzie może być ona skuteczna. Jeśli ci to pomoże możesz zakląć siarczyście i wykrzyczeć się, a potem zacząć świadomie pracować ze swoją złością z powodu zaistniałego stanu. Jak to zrobić?

1. Wejrzyj w złość. Emocje są skomplikowane i mogą być mylące. Poczuj, czy jest to gniew czy bardziej frustracja. Zbadaj co się pod nim kryje. Lęk, że nie odpoczniesz? Lęk, że stracisz pieniądze? Poczucie winy, że zawiodłaś dzieci? Poczucie odpowiedzialności za to całe wakacyjne przedsięwzięcie? Lęk, że sobie nie poradzisz? Obezwładniająca bezradność
?

2. Zadaj sobie pytanie, co masz ochotę zrobić. Zwykle w parze ze złością idą agresywne zachowania. Nie muszą to być działania fizyczne, także werbalne albo agresja może być bierna, skierowana do wewnątrz. Ta ostatnia jest w takim momentach szkodliwa, bo nie pozwala zmobilizować do skutecznego działania. Jeśli jeszcze nie uwolniłaś złości, zrób to teraz.
Dobrze działa uderzanie rakietą tenisową w kanapę lub inne tego typu, bezpieczne da otoczenia, aktywności. Można też roztrzaskać nielubiany wazon.

3. Zadaj sobie pytanie: „Czy chcę transformować swoją złość?”.
Dalsze kroki mają sens tylko wtedy, kiedy odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

4. Pomyśl, co jest przeciwieństwem działania pod wpływem złości.
Na drugom krańcu agresji jest – spokojne zachowanie i racjonalne zachowanie . Wyobraź sobie, że w danej sytuacji tak się właśnie zachowujesz, myśl o tym i poczuj to.

5. Gdy poczujesz, że twoje emocje i myśli zmieniły się na pozytywne – podejmij działania
.

Gdy przejdziesz powyższe kroki, dokonasz transformacji złości i nie będziesz działać pod jej destrukcyjnym wpływem a także w opozycji do swoich uczuć. Dowiedz się, czy tam gdzie zamierzałaś polecieć można dostać się inaczej. Jeśli nie, sprawdź, czy możesz odzyskać pieniądzem jeśli już zainwestowałaś w pobyt na wakacjach. Zastanów się dokąd chcesz jechać, jeśli nie tam. Szukaj nowych ofert, rozglądaj się w last minute. Rozważ pozostanie w kraju, może masz ochotę pojechać w góry, nad morze, nad jeziora. Ważne, żeby działać, nie poddawać się. Jeśli wyjdziesz z tej sytuacji zwycięsko, nie pozostaniesz w roli ofiary nieprzewidzianych zdarzeń. Poczujesz swoją moc, udowodnisz sobie, że jesteś elastyczna i kreatywna. A z takim poczuciem nie będziesz już bała się tego typu zdarzeń. I jest bardzo prawdopodobne, że one już nie będą ci się przydarzać. Bo to nasze stłumione uczucia zapraszają je do naszego życia, bezwzględnie domagając się uwolnienia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze