1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Relaks przez cały rok - 3 sposoby

Relaks przez cały rok - 3 sposoby

fot. 123rf
Nie ma jednej recepty na zrelaksowanie się i nie jest tak, że relaksu można doświadczyć tylko podczas wakacji. Przedstawiamy 3 proste sposoby na uciszenie umysłu w obliczu stresu.

1. Ukojenie muzyką

Zwłaszcza jeśli jesteś słuchowcem, muzyka może stać się dla ciebie skutecznym narzędziem pomocnym w uspokojeniu umysłu. Wybierz muzykę, która budzi twoje pozytywne skojarzenia, w efekcie słuchania której poczujesz psychiczny komfort. Osiągniesz to, jeśli będziesz słuchała muzyki z pełną uwagą. Wsłuchaj się w dźwięki, jakie wydają instrumenty, w tekst, wczuj się w rytm i tempo utworu. Pozwól sobie na to, by doświadczyć uczuć. Słuchaj dopóki nie poczujesz, że twoje odprężone ciało staje się coraz cięższe.

2. Rozluźnianie mięśni

W zrelaksowaniu pomagają nieforsowne ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Jeśli czujesz na przykład, że z powodu stresu masz napięte ramiona, podnoś je w górę, napinając jeszcze bardziej. Po 30 sekundach opuszczaj. Ćwiczenie powtarzaj aż poczujesz, że napięcie ustąpiło. Efekt ten możesz uzyskać podczas zajęć ze strechingu czy jogi.

3. Oddychanie z przerwami

Oddychanie ma fundamentalne znaczenie w praktyce uważności. Nie trzeba skomplikowanych ćwiczeń oddechowych, żeby się zrelaksować. Wystarczy usiąść w spokoju przez kilka minut i oddychać, zwracając uwagę, żeby między wdechem a wydechem zrobić krótką przerwę. Robienie takich pauz pozwala skoncentrować się, co wycisza umysł z myśli, które nas stresują.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze