1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zaufanie na podstawie wyglądu

Zaufanie na podstawie wyglądu

123rf.com
Co sprawia, że ktoś wydaje się godny zaufania na podstawie pierwszego wrażenia, czyli w dużej mierze wyglądu? Sprawdzili to czescy naukowcy.

Naukowcy z Czech przeprowadzili szeroko zakrojone badania na temat wiarygodności i zaufania. Przyjrzeli się, jaki wpływ na to ma kolor oczy oraz kształt twarzy. Po pierwszych eksperymentach z pokazywaniem zdjęć okazało się, że właściciele brązowych oczu zostali obdarzeni większym zaufaniem niż ci, którzy mają oczy niebieskie.

Zespół naukowców, kierowany przez Karela Kleisnera, odkrył również, że mężczyźni ocenieni lepiej pod względem zaufania, mieli twarze bardziej okrągłe, usta większe a podbródki szerokie. Mężczyźni o wąskich ustach i szpiczastych podbródkach nie wzbudzali tak dużo zaufania. Co ciekawe, kształt twarzy kobiet nie odgrywał tak dużej roli, jak w przypadku mężczyzn.

Aby sprawdzić, która z dwóch wyznaczników – kolor oczu czy kształt twarzy – jest ważniejszy, naukowcy przeprowadzono trzeci eksperyment. Uczestnicy obejrzeli fotografie mężczyzn, które były do siebie bardzo podobne z wyjątkiem różnicy w kolorze oczu. Okazało się, że zarówno brązowy, jak i niebieski cieszy się takim samym zaufaniem. Badacze doszli do wniosku, że chociaż twarze z brązowymi oczami były postrzegane jako bardziej wiarygodne niż te z niebieskimi oczach – nie kolor to sprawił, a raczej cechy twarzy związane z brązowymi oczami.

źródło: Public Library of Science

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze