1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zaangażowanie całym sercem - stan przepływu

Zaangażowanie całym sercem - stan przepływu

123rf.com
123rf.com
Pojęcie przepływu zawdzięczamy psychologowi Mihaly'emu Csikszentmihalyiemu. Jest to przyjemne doświadczenie, kiedy robimy coś „całym sercem”. Czy możliwy jest przepływ w grupie ludzi?

Przepływ wydarza się, kiedy jesteśmy tak zaangażowani w to, co robimy, że nie czujemy upływu czasu i nic innego nas nie interesuje. Jesteśmy zsynchronizowani z tym, co dzieje się w tej chwili. Jesteśmy w pełni obecni i działamy. Wykorzystujemy wówczas nasze umiejętności i talenty w maksymalnym na daną chwilę stopniu. Przepływ jest wprost odwrotny do nudy i lęku, które możemy odczuwać wykonując różne czynności. Warunki do zaistnienia przepływu są następujące:

1. Wolność wyboru tego, co robisz. 2. Jasny cel. 3. Skutki działania są natychmiastowe i konkretne. 4. Zadanie jest wyzwaniem, ale mamy umiejętności i kompetencje, żeby mu sprostać.

Czy możemy czuć przepływ z innymi ludźmi? Tak, na przykład podczas intymnych, miłosnych chwil. Albo podczas jakiegoś ciekawego wykładu, kiedy wszyscy maksymalnie angażują się w słuchanie i przeżywanie usłyszanych treści. Wówczas czujemy, że „płyniemy” w spokoju z innymi. Badania pokazują, że przepływ społeczny jest możliwy, jeśli grupa czuje swoją współzależność. Czyli, jeśli między ludźmi ją tworzącymi istnieją pozytywne emocjonalne więzi. To jest na przykład warunek konieczny, żeby jakiś zespół sportowy odnosił sukcesy. Mówimy wtedy, że jest zgrany. Jakie są warunki potrzebne do zaistnienia przepływu społecznego?

1. Pozytywna emocjonalna komunikacja między ludźmi. 2. Uczucia radości, euforii i entuzjazmu odczuwane podczas czynności wykonywanych przez grupę. 3. Akceptacja rytuałów, które są potrzebne, że doświadczenie się wydarzyło. 4. Poczucie, że z innymi robi się coś lepiej niż samemu. 5. Maksymalna koncentracja uwagi wszystkich przy jednoczesnym braku psychicznego napięcia. 6. Zainteresowane wspólnym sukcesem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze