1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Szczęście w 5 aspektach życia

123rf.com
Popularność, władza, pieniądze - wydawać by się mogło, że właśnie to przyniesie nam szczęście. Badania wskazują, że jednak tak nie jest. Szczęścia doświadczymy, jeśli będziemy podejmować dobre decyzje w 5 kluczowych aspektach naszego życia.

Marilyn H. Tam, amerykańska coach, w swojej książce „The Happiness Choice: The Five Decisions that Take You From Where You Are to Where You Want to Be”pisze o tym, jak wieść szczęśliwsze i bardziej zrównoważone życie. Przytacza ona badania, które pokazują, że najszczęśliwsze, najzdrowsze i najbardziej skuteczne są osoby, które potrafią dokonać w swoim życiu pozytywnych zmian. W ich wyniku dbają o siebie w aspektach – fizycznym, psychicznym, duchowym i relacyjnym. Na samej górze listy tego, co przynosi nam szczęście, znajdują się: wolność, głębszy cel życia i

Marilyn H. Tam uważa, że każdego dnia możemy podejmować decyzje, które mają szansę przynieść nam więcej szczęścia. Decyzje dotyczą 5 aspektów życia. Oto one:

- ciało, - relacje, - pieniądze, - życie duchowe, - społeczność.

Jeśli jesteś świadomą siebie osobą, będziesz dbać o każdy z tych 5 kluczowych aspektów życia, poświęcając mu odpowiednią dawkę energii. Dynamiczna równowaga to jest to, do czego dążymy. Aby ją osiągnąć, mamy dbać o ciało, relacje, pieniądze, życie duchowe i życie społeczne. Każdego dnia podejmujemy decyzje, ile energii kierujemy do każdej części naszego życia. Mamy różne etapy, zmieniają się okoliczności i czasowe priorytety – jest czas, kiedy bardziej dbamy o pieniądze, kiedy indziej o relacje. Chodzi jednak o to, żeby równowaga nie była za bardzo zaburzona. Aby właściwie balansować, warto znać głębszy cel własnego życia. Wówczas działamy bardziej świadomie i nie zaniedbujemy tego, co jest dla nas ważne. Gdy znamy swój cel i jesteśmy wierni własnym wartościom, nie reagujemy nadmiernie na przejściowe kryzysy i negatywnie zaskakujące nas wydarzenia. Niezależnie od wszystkiego, podejmujemy dobre dla nas kroki. Każdy z nich przybliża nas do osiągnięcia dynamicznej równowagi. Wybieramy bowiem zgodnie z naszą życiową misją, czyli wiemy co jest dla nas najważniejsze. Możemy wówczas bezpiecznie balansować pomiędzy sprawami własnego ciała, relacji, spraw finansowych, życia duchowego i społecznego.

Marilyn H. Tam jest zdania, że nie należy ignorować ani nie przeceniać żadnego z 5 podstawowych składników naszego życia. Gdy to zrobimy, zaburzymy równowagę i poniesiemy tego nieprzyjemne konsekwencje. Spotkamy się z problemami, które przyniosą nami brak spełnienia. Jak mamy sobie z tym radzić? Zrezygnować z oczekiwań, które narzuciły nam normy społeczne czy kulturowe i kierować się własnym rozeznaniem i intuicją.

1. Miej zawsze na uwadze swój cel. Pamiętając o nim, każdego dnia podejmuj decyzje dotyczące 5 aspektów życia.

2. Przed zrobieniem czegokolwiek, zrób pauzę. Weź kilka głębokich oddechów, kilka razy wzrusz ramionami, przenieś swoją uwagę na ręce i nogi. A teraz zadaj sobie pytanie – co się stanie, jeśli nie zrobię tego teraz? Uzyskaj dystans do tego, co masz zrobić. Jeśli uczynisz cokolwiek w tym stanie, ty będziesz mieć nad tym kontrolę, a nie to nad tobą. Zobaczysz swoje wybory w dłuższej perspektywie. Możesz skusić się na ciastko z kremem, ale jedzenie cukru przez dłuższy czas nie służy twojemu organizmowi, podobnie jak wybieranie oglądania głupiego serialu kosztem spaceru lub czytania inspirującej książki.

3. Śmiej się! Szukać humoru w każdej sytuacji, bo śmiech zmniejsza lęk.

4. Każdego dnia przez kilkanaście minut bądź w ciszy, żeby usłyszeć swój n nie zna terminu „powinności” ani słowa „muszę”. Bądź w kontakcie z tym, co jest dla ciebie najważniejsze, niezależnie od okoliczności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze