1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kiedy zmiana prowadzi do sukcesu?

Kiedy zmiana prowadzi do sukcesu?

Jeśli nie będziemy mieć wizji połączonej z wewnętrzną motywacją do zmiany, będziemy się czuć bezradnie. (fot. iStock)
Jeśli nie będziemy mieć wizji połączonej z wewnętrzną motywacją do zmiany, będziemy się czuć bezradnie. (fot. iStock)
Badania wskazują, że o tym, czy z sukcesem wprowadzisz zmianę w życiu, decyduje twoja motywacja. Dlatego warto dobrze się zastanowić, z jakiego powodu chcemy zmiany.

Mike Bundrant, znany coach i mistrz NLP, jest zdania, że w procesie zmieniania życia najważniejsze są nasze motywacje i intencje. Dlatego warto skoncentrować się na przyczynach, dla których chcesz coś zmieniać. Przytacza on badania, które udowadniają, że jeśli mamy odpowiednią motywację, wygramy. Dzieje się tak dlatego, że w czasie zwątpień na drodze do celu, właśnie ta intencja daje nam siłę i wytrwałość.

Jak się okazuje:

1. Najmniejsze sukcesy mają ludzie, którzy chcą wprowadzać w życiu zmiany, uciekając przed przeszłością. Nie patrzą oni w przyszłość, tylko cały czas reagują na to, czego nie chcą z przeszłości, z którą jeszcze tak naprawdę nie rozliczyli się i nie pożegnali. I dlatego ciągle przywołują dawne doświadczenia.

2. Równie niewiele osiągają osoby, które do zmian motywują się zewnętrznie, czyli chcą, żeby zmieniły się okoliczności – inni ludzie czy na przykład budżet w pracy. Taka motywacja powoduje, że są w stanie permanentnej walki z losem. A że walka powoduje jeszcze więcej walki, w pewnym momencie są już tak zmęczeni i sfrustrowani, że się poddają, nie osiągnąwszy zamierzonego celu.

3. Sukcesy na swoim koncie odnotowują natomiast ci, którzy motywują się wewnętrznie. Ich intencją jest zmiana siebie na głębokim poziomie. Na przykład chcą czuć się pewnie za sprawą poczucia własnej wartości lub pracują nad poczuciem wewnętrznego bezpieczeństwa. Potrafią oni już odwrócić się od lęków przeszłości i dążyć do wizji samych siebie w przyszłości. Nie naciskają też na nikogo innego, tym samym nie powodując oporu. Biorą odpowiedzialność jedynie za siebie, tym samym skutecznie koncentrując uwagę.

Dlatego Mike Bundrant namawia nas do tego, żebyśmy dokładnie wejrzeli w naszą intencję zmiany. Co nas motywuje? Coach uważa, że główną przeszkodą, która stoi na drodze do sukcesów jest wewnętrzna bierność: kiedy jesteśmy pasywni wobec samych siebie. Nie ma w nas wiary ani mocy, które popchnęłyby nas do zmiany siebie. Nie wiemy, jak się zmienić, nie czujemy swojego wnętrza. Dlatego warto zapytać siebie, kim chcę być? Szczęśliwą w związku kobietą? Szczupłą, zdrową osobą? Asertywnym człowiekiem, który w sposób łagodny, ale skuteczny stawia granice? Jeśli nie będziemy mieć tej wizji połączonej z wewnętrzną motywacją do zmiany, będziemy się czuć bezradnie. Nie uruchomimy w sobie potencjału potrzebnego do nowego życia. Tymczasem klucz do zmiany tkwi wewnątrz nas.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze