fbpx

Depresja w chorobie nowotworowej

Depresja w chorobie nowotworowej
123rf.com

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia, depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40 proc. pacjentów. Zaburzenia te są przyczyną nie tylko gorszej jakości życia chorych, ale mają także znaczenie dla tzw. wskaźników obiektywnych. Przykłady tych wskaźników to częstsze okresy hospitalizacji, wyższe ryzyko samobójstwa, a przede wszystkim wyższa śmiertelność – przestrzega dr Jolanta Życińska – psycholog SWPS Katowice
Istotnym problemem jest późne rozpoznawanie depresji wśród pacjentów onkologicznych. Przyczyn tego stanu jest kilka.

Personel medyczny, jak i sami pacjenci mogą utożsamiać objawy zaburzenia – na przykład smutek i przygnębienie, z reakcją na wiadomość o chorobie. Objawy neurowegetatywne depresji takie jak zmęczenie, utrata apetytu czy problemy ze snem mogą być traktowane jako objawy niespecyficzne choroby nowotworowej oraz efekty działania leków stosowanych w jej terapii.

Dodatkowo, chorzy w relacji z lekarzem przyzwyczajeni są do zwięzłego opisu dolegliwości, wobec tego trudno im rozmawiać o własnych emocjach. Wolą raczej obwiniać siebie o brak silnej woli w wypełnianiu zaleceń czy po prostu nieradzenie sobie z chorobą.

Pacjenci, co nieuzasadnione, obawiają się także negatywnych konsekwencji diagnozy zaburzenia dla relacji z personelem medycznym i rodziną, a dalej – dla przebiegu leczenia nowotworu.

Ze względu na poważne następstwa depresji jej wczesna diagnoza i terapia są ważnymi elementami walki z chorobą nowotworową. Świadomość występowania depresji oraz wiedza na temat jej leczenia są ważnymi narzędziami w tej walce, zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Rozpoznaniu depresji służą krótkie samoopisowe kwestionariusze przesiewowe, których wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Jeśli wyniki wskazują na depresję, to konieczne jest ich potwierdzenie za pomocą właściwych badań.

Warto podjąć takie wyzwanie, bo może ono decydować o efektach leczenia nowotworu. A z depresją nie jest mu do pary.

źródło: strefapsyche.swps.pl

Jak przestać wypierać emocje? Jak skontaktować się z własnymi uczuciami? Jak nie wpaść w sidła depresji? I co być może najważniejsze: co zrobić kiedy się już w nie wpadło? Na te wszystkie pytanie znaleźć można odpowiedź w książce Depresja. Jedzenie, które leczy – trzeciej już części serii poświęconej tematyce leczenia nie tylko przez pożywienie. Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia, korzystając z najstarszego systemu medycznego ajurwedy oraz współczesnej dietetyki, radzą, w jaki sposób przeciwdziałać depresji, jak podnieść życiową energię oraz jak odróżnić depresję od okresowego spadku nastroju.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze