fbpx

10 czynności, które w 10 minut poprawią samopoczucie

10 czynności, które w 10 minut poprawią samopoczucie
123rf.com

Twoim jedynym obowiązkiem jest dbanie o dobry nastrój – twierdzą ci, którzy znają się na prawach rządzących szczęśliwym życiem. Podobne bowiem przyciąga podobne. Jeśli będziesz zadowolony, przyciągniesz więcej zadowolenia. Jak w 10 minut poprawić swoje samopoczucie? 10 pomysłów amerykańskich specjalistów od zapobiegania depresji.
1. Zatrać się jak dziecko

Według Deborah Serani warto robić coś, nie dla celu jaki osiągniemy lecz samego procesu trwania w tej czynności. Zauważ, że gdy dziecko czymś się bawi, jest całkowicie zaangażowane. Zastanów jaka czynność pochłania cię totalnie. Gra na gitarze, gotowanie, słuchanie muzyki?

2. Zagraj w grę z dziećmi

Terri Orbuch twierdzi, że kilkanaście minut gry w karty, jakąś prostą grę planszową bądź narysowanie z dziećmi obrazka skutecznie poprawia nastrój. Spróbuj.

3. Autentycznie skontaktuj się ze swoim partnerem

10 minut rozmowy z ukochaną osobą, jak mówi Orbuch, działa cuda. Nie chodzi jednak o rozmowę o codzienności, tylko dialog na tematy: Jaka była najbardziej szalona rzecz, którą zrobiłeś jako dziecko? Gdybyś mógł zrobić wszystko, co byś zrobił? Z jaką sławną osobą chciałbyś się spotkać i dlaczego? Taki zabieg odwraca od przyziemnych spraw, które często nas dołują.

4. Dynamicznie poćwicz

Darlene Mininni zachęca w angażowanie się w energiczne działania, które lubisz – jazda na rowerze, bieganie, ćwiczenia areobowe, taniec a nawet spacerowanie. Już 10 minut aktywności fizycznej działa jak lek przeciwdepresyjny, bo minimalizuje niepokój.

5. Zrelaksuj się podczas ćwiczeń

Praktyki takie jak joga czy tai chi również poprawiają nastrój, bo rozluźniając napięte mięśnie, łagodzą objawy lękowe. Mininni twierdzi, że w ten sposób działają już najprostsze asany.

6. Podziel się dobrocią

Deborah Serani cytuje badania, dowodzące że małe akty dobroci są zaraźliwe i efektywne w poprawianiu humoru. Zwróć uwagę, jaką przyjemność sprawia obdarowanie kogoś prezentem.

7. Zadzwoń do przyjaciela

Większość z nas czuje się dużo lepiej po rozmowie z przyjacielem. Rozmawiając z kimś, kto jest miły i opiekuńczy, aktywujemy uspokajający przywspółczulny układu nerwowy. Darlene Mininni zauważa, że zwłaszcza kobiety mają skłonność do poszukiwania tego rodzaju wsparcia. Kontakt z bliskimi zwiększa poziom oksytocyny i stwarza poczucie spokoju.

8. Zrób sobie przerwę

10-minutowa przerwa może cię zrelaksować i dać poczucie odświeżenia. Samotna chwila spokoju pomaga nam wrócić do dobrego samopoczucia, kiedy pochłania nas praca – mówi Serani.

9. Napisz list do swojego ex

Jeśli jeszcze smucisz się z powodu rozstania z kimś bliskim, napisz do niego list. – Podczas pisania szczerze wyraź swoje uczucia – radzi Orbuch. – Ale nie wysyłaj tego listu, tylko zniszcz. Zostawiając za sobą bolesną przeszłość, poczujesz się lepiej, twoje samopoczucie poprawi się.

10. Zrób coś inaczej

Deborah Serani twierdzi, że każde nowe doświadczenie aktywuje nasze zmysły i sprawia, że mamy nową historię do opowiedzenia. Inna trasa do pracy, zakupy w sklepie, do którego rzadko zaglądasz, śniadanie na balkonie a nie w kuchni czy jakakolwiek zmiana wpływa na nas pozytywnie. Przekonaj się.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze