Sukces: na czym dziś polega?

fot.123rf

Trudno o satysfakcję z pracy, gdy starając się o posadę, klienta czy projekt, na próżno próbujesz pokonać coraz liczniejszą konkurencję. Aktualne od setek lat prawa sukcesu przestały działać. Co dalej? Mimo że recesja szaleje, a nas na planecie coraz więcej, dostatek i szczęście w pracy wciąż są możliwe. Jednak na nowych zasadach – przekonuje izraelski coach Joshua Weiss.
Pięć lat temu przedsiębiorca Ronen Gafni wymyślił, a ty rozwinąłeś grę planszową FreshBiz. Modna jest w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Indiach, Meksyku czy Hiszpanii. Podobno każdy, kto rozegra partyjkę, przestaje narzekać na kryzys. A niektórzy zaczynają odnosić sukcesy i być szczęśliwi w swoich pracach. Co to za gra?

Może nie wszyscy, ale dużo osób zmienia dzięki niej postawę wobec rzeczywistości i myślenie o tym, czym jest przedsiębiorczość. Przez ostatnie pięć, dziesięć lat świat zmienił się na tyle, że stare reguły zachowania na rynku pracy straciły aktualność. Zaczyna obowiązywać nowy paradygmat myślenia o zarabianiu pieniędzy. Sukces polega na czymś innym niż kiedyś. Wymaga innych strategii i filozofii. Ludzie się w tym gubią. FreshBiz uczy świeżego spojrzenia na rzeczywistość i przyjęcia odpowiedniej postawy umysłu wobec niej. Dlatego gra jest tak popularna.

Rozumiem, że jest narzędziem, które pomaga uczyć ludzi z całego świata nowych zachowań w biznesie. Prowadzisz też warsztat w Warszawie. Komu przyda się twoja lekcja?

Zmiana rzeczywistości biznesowej dotyka praktycznie każdego. Ktoś traci pracę i nie znajduje nowej, ktoś inny nie potrafi rozkręcić własnej działalności. Jeszcze inny – sprawić, by jego talenty zapewniły mu dostatek. Są osoby, które przez 30 lat wykonywały dany zawód, a dziś zamiast odcinać kupony, są zdziwione, że ich profesja przestaje istnieć. Zostają na lodzie. Padają biznesy, które przez lata świetnie prosperowały. Ich właściciele nie wiedzą, co zrobili źle. Bo wszystko zrobili tak jak zawsze. Właśnie. Stare reguły prowadzenia interesów nie działają.

Jakie to na przykład reguły?

Na przykład niemożliwe jest dziś zdobyć zawód w taki sposób, jak robiło się to kiedyś. Bo nie jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć. Nastąpiła ewolucja wiedzy. Mamy jej tyle do dyspozycji, że nie wiadomo, jak ją filtrować. Jak przewidzieć, co okaże się potrzebne. Zrobiono ostatnio listę najpopularniejszych zawodów. Większość poszukiwanych teraz, 15 lat temu nie była jeszcze nawet profesjami. A za kolejne 15 lat może już nie istnieć. Tak przyspieszył świat, również tempo samej zmiany jest błyskawiczne. Można to np. obserwować w świecie technologii. Od zdobywania wiedzy ważniejsza jest więc umiejętność uczenia się. FreshBiz ją kształtuje.

Powiedziałeś, że sukces polega na czymś innym niż kiedyś…

W tradycyjnym środowisku pracy panuje atmosfera rywalizacji. Stary styl myślenia i działania polega na eliminacji przeciwnika, który chce się dobrać do tego samego kawałka tortu co my. To postępowanie w myśl zasady: wygrana – przegrana. Praca w takiej atmosferze nie tylko stresuje i wyniszcza. Nie może dać też poczucia, że ja, Joshua, jestem dobrym człowiekiem, i nie pozwala skupić się na tym, co ważne. Prawda jest taka, że rywalizację moglibyśmy całkiem wykluczyć z biznesowej filozofii.

Co będzie z nami, gdy pozwolimy innym sięgnąć po tort? My też musimy coś jeść…

No właśnie! To najsilniej ograniczające przekonanie dzisiejszych czasów. Że umrzemy z głodu, jeśli nie poderżniemy gardła konkurencji. Warto uzmysłowić sobie, że mamy wystarczająco dużo wiedzy i zasobów, by wyprodukować tyle jedzenia na planecie, byśmy wszyscy się najedli. Tymczasem są kraje, które niszczą jedzenie, żeby ceny pożywienia nie poszły w dół i stały się niekonkurencyjne. Z drugiej strony – mamy państwa, które głodują. To szaleństwo.