fbpx

Konkurencja w miejscu pracy

Konkurencja w miejscu pracy
123rf.com

Wyniki międzynarodowych badań są dowodem, że konkurencja zawodowa bardziej wpływa na psychikę kobiet niż mężczyzn.
Grupa naukowców z Hiszpanii, Holandii i Argentyny analizowała różnice w odczuwaniu zazdrości i zawiści w pracy między mężczyznami i kobietami. Odkryli, oni, że zarówno jedni i drudzy odczuwają te negatywne emocje w odniesieniu do kolegów, którzy mają silne umiejętności społeczne. To oznacza duże ich znaczenie w środowisku pracy. Natomiast w przypadku, kiedy współpracownik tej samej płci jest atrakcyjniejszy, silniejszy i bardziej dominujący – bardziej zazdrosne są kobiety. Te cechy u mężczyzn nie budzą aż tak dużej zazdrości.

– Wynika to, że kobiety w pracy podświadomie walczą o dostęp do płci przeciwnej i inne silniejsze kobiety postrzegają jako zagrożenie – powiedział psycholog dr Rosario Zurriaga.

Badacze w swojej pracy wyróżnili dwie emocje – zazdrość i zawiść. Zazdrość pojawia się, gdy ludzie czują zagrożenie ze strony innej osoby, w efekcie którego boją się straty swojej pozycji. Badania wskazują, że jesteśmy zazdrośni w pracy o osoby posiadające umiejętności, których u siebie nie jesteśmy pewni. Zawiść jest nasiloną zazdrością, towarzyszy jej to, że źle życzymy rywalowi. Zarówno zazdrość jak i zawiść w kontekście pracy powoduje stres, co niekorzystnie wpływa na ogólną jakość życia zawodowego, ponieważ pojawiają się konflikty w relacjach między ludźmi. Kiedy konkurencja w miejscu pracy może być pozytywna, kiedy dotyczy stricte merytoryki wykonywanych zadań i kiedy każdy po prostu stara się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Gdy jednak dochodzą do głosu negatywne emocje, nie wpływa ona dobrze ani na atmosferę w pracy, ani na na to w jaki sposób pracujemy.

Źródło: Spanish Foundation for Science and Technology