1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Porady ekspertów: Jak pobudzić prawą półkulę?

123rf.com
123rf.com
Chcesz zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na początek – rozgrzej swoje szare komórki. Jak pobudzić prawą półkulę? Radzą trenerki rozwoju Monika Jankowska i Magda Rodak

Według autorek książki „Sięgnij po swoje marzenia!” ważnym krokiem na drodze do wprowadzania zmian w życiu jest określenie swojej wizji nowego celu czy projektu, który chcemy zrealizować. Aby to uczynić, na początek dobrze jest pobudzić mózg, uwolnić się od rutynowego myślenia. Jak to zrobić? Trenerki rozwoju zalecają dwie proste, acz skuteczne strategie.

Postaw na prawą półkulę

W pracy, w codziennym życiu, niezależnie od wrodzonych predyspozycji, nauczyliśmy się wykorzystywać lewą półkulę mózgu: analizujemy, werbalizujemy, szukamy logicznych powiązań, skupiamy się na szczegółach. Tymczasem jako dzieci w pierwszej kolejności komunikowaliśmy się, wykorzystując funkcje prawej półkuli mózgu. Za pomocą subtelnych sygnałów porozumiewaliśmy się z otoczeniem, z rodzicami, przekazując swoje potrzeby. Dorastanie, proces wychowania i edukacji oduczyły nas wielu prawopółkulowych umiejętności. Warto do nich powrócić i znowu postawić na prawą półkulę – tę od obrazów, twórczego myślenia, rytmu, wyobraźni, kolorów, szerszej perspektywy.

Aby pobudzić emocjonalny, prawopółkulowy – bardziej kreatywny – styl myślenia, wykonaj poniższe zadania.

Ćwiczenie

  1. Wymień co najmniej 10 odpowiedzi na pytanie: Jaki przedmiot, jaką czynność, jaką osobę uczyniłabyś bardziej elastycznymi?
  2. Znajdź osiem zupełnie nowych rozwinięć skrótu NATO.
  3. Wymień co najmniej 10 odpowiedzi na pytanie: Co robi marzycielka?
  4. Wymień nazwy co najmniej 10 przedmiotów lub zjawisk, które są równocześnie miękkie i zielone.
  5. Wymień co najmniej po trzy rzeczy, które stworzyłabyś jako: bogini, artystka, mężczyzna.

Ruch ożywia umysł

Na rozwój mózgu człowieka i jego preferencje ogromny wpływ miał ruch – jako ludzkość przez tysiąclecia, aby przeżyć, ciągle byliśmy w ruchu: uciekaliśmy, goniliśmy, zbieraliśmy pożywienie. „Nasi ewolucyjni przodkowie zwykli maszerować do 20 km dziennie. To znaczy, że przez większość ewolucyjnej historii ludzkie mózgi były wspierane przez ciała o olimpijskiej wprost sprawności… Nie siedzieliśmy ośmiu godzin w żadnym pomieszczeniu. Ten, kto siedział osiem godzin – ba, osiem minut – na Serengeti, zwykle stawał się czyimś lunchem. Nie mieliśmy też milionów lat na zaadaptowanie się do siedzącego trybu życia.
Monika Jankowska i Magda Rodak – trenerki rozwoju z międzynarodowym certyfikatem CPCC (Certified Professional Co-Active Coach), autorki książki „Sięgnij po swoje marzenia!” (wyd. Samo Sedno), prowadzące warsztaty dla kobiet „Alchemia zmian”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze