fbpx

Psychologia chirurgii plastycznej

Psychologia chirurgii plastycznej
123rf

Jakie są psychologiczne efekty plastycznych operacji? Zagadnienie zbadali naukowcy.
Decyzja o poddaniu się plastycznej operacji jest wyjątkowa, ponieważ wiąże się z wydaniem zwykle sporej ilości pieniędzy i jest inicjowana przez pacjenta z pobudek psychologicznych. Niemieccy naukowcy odkryli, że ludzie korzystający z usług chirurgów plastycznych zgłaszali więcej radości i satysfakcji z życia bezpośrednio po operacji. Podniosło się również ich poczucie własnej wartości. Badacze postanowili sprawdzić, czy się to nie zmienia w czasie i czym ci ludzie różnią się od tych, którzy nie korzystają z tego rodzaju usług medycznych. Pierwsza grupa badanych składała się z osób, które zdecydowały się na operację, druga nigdy się tym nie interesowała.

Okazało się, że pragnienie lepszego wyglądu ze względów estetycznych zwykle występuje u młodszych osób z dochodami powyżej średniej. Kobiety stanowią aż 87 procent wszystkich pacjentów, którzy decydują się na operacje plastyczne. Gdy mija czas od zabiegu okazuje się, że zdrowie psychiczne, zadowolenie z życia, skłonność do stanów depresyjnych jest u tych ludzi porównywalna z tymi, którzy nie poprawili swojego wyglądu u chirurga plastycznego. Podobnie rzecz ma się z poczuciem własnej wartości. Zmiana zewnętrznego wyglądu nie ma na to dużego i trwałego wpływu.

Naukowcy zbadali, czy osoby po operacjach łatwiej osiągają życiowe cele. Tylko 12 proc. uważało, że udało im się realizować plany, które dawniej wydawały się zupełnie nierealne. Większość mówiła, że zmiana życia dotyczy tego, że „po prostu czują się lepiej”, „wyeliminowali niedoskonałości ciała”, „są bardziej pewni siebie i bardziej atrakcyjni”, „nie niepokoją się wyglądem”. Nastawienie takie nie zmieniało się u nich przez około rok. Potem psychiczne skutki operacji plastycznych nie są już tak mocno odczuwane.

źródło: Ruhr-University Bochum