6 mitów o szczęściu

6 mitów o szczęściu
123rf

Sonja Lyubomirsky, psycholożka społeczna z University of California, autorka książki „The How of Happiness: A Scientific Approach to Getting the Life You Want”, przedstawia 6 mitów o szczęściu. Ich poznanie pozwoli lepiej obchodzić się ze szczęściem.
1. Będę szczęśliwa, gdy znajdę właściwego partnera

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów o szczęściu jest przekonanie, że będziemy szczęśliwi, gdy stworzymy szczęśliwy związek. Problem polega na tym, że małżeństwo czy relacja, nawet jeśli początkowo jest całkowicie satysfakcjonujące, nie uczyni szczęśliwymi na długo, jeśli nie będziemy mieli wewnętrznego poczucia szczęścia. Jeśli nie czujesz tego będąc samą, najbardziej wymarzony partner nie otworzy ci drzwi do raju. Jednakże, wiele badań wskazuje, że osoby samotne nie są mniej szczęśliwe niż te żyjące w związkach. Okazuje się, że single potrafią czerpać większość radość ze swych pasji. Niestety, wiara w ten mit o szczęściu może być szkodliwa, bo zamyka nas na inne możliwości otwarcia się na szczęście.

2. Nie mogę być szczęśliwa, bo mój związek się rozpada lub przeżywa kłopoty

Zbyt często warunkujemy nasze szczęście od tego, co dzieje się w naszym związku. Jeśli przeżywamy kryzysalbo nawet stajemy wobec rozstania, czucie się szczęśliwym jest wykluczone. Nie znamy bowiem innych źródeł szczęścia niż życie we dwoje. Wówczas czujemy, że życie jest trudne i pozbawione sensu, świat się dla nas wali. Badania wskazują, że to poczucie zmienia się już w pierwszym roku po rozstaniu.

3. Będę szczęśliwa, kiedy w końcu zrobię karierę

U źródeł tego mitu o szczęściu leży nieporozumienie na temat tego, że realizacja zawodowa stanowi o naszej wartości. Kiedy od pracy uzależniamy nasze samopoczucie, zwykle doświadczamy na tym polu frustracji albo ciągle za czymś gonimy i ciągle nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Albo szczęście trwa krótko, a potem wraca uczucie okropnego znudzenia życiem i nieznośnej pustki. Jeśli uczynisz z pracy jedną ze swoich życiowych aktywności, straci ona na znaczeniu i napięcie z nią związane opadnie. A szczęście przyjdzie ze strony, której się nie spodziewasz.