1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Stres i lęk

123rf
123rf
Lęk jest jak paliwo dla stresu. Ich związek jest niezaprzeczalny. Warto wiedzieć, jakim mechanizmom lęku ulegamy i przez to doświadczamy szkodliwych skutków stresu.

1. Jaka jest różnica między stresem i lękiem?

Stres to stan napięcia psychicznego i fizycznego. Doświadczamy go, kiedy czujemy się bezradni wobec zewnętrznych okoliczności. Lęk odczuwamy, kiedy myślimy co niekorzystnego dla nas może się zdarzyć. Zarówno stres, jak i niepokój wiążą się z napięciem, które objawia się w naszej fizjologii po uwolnieniu adrenaliny.

2. Jak można pozytywnie podejść do lęku?

Każdy doświadcza niepokoju. Jest to reakcja naszego organizmu na to, co postrzegamy jako zagrożenie. Lęk może być pozytywną emocją, dobrą odpowiedzią na odczuwany stres. Może nas motywować i pomagać nam. Gdy się trochę obawiamy, że spóźnimy się do pracy, potrafimy szybciej wyjść z domu. Kiedy boimy się jechać samochodem, gdy jest ciemno, prowadzimy wolniej. Jednak zbyt dużo niepokoju może być problemem. Lęk przytłacza, powodując apatię lub może doprowadzić do ataków paniki. Panowanie nad lękiem polega na kontrolowaniu myśli, które wywołują tę emocję. Kiedy lęk jest pod taką kontrolą umysłu, przestaje być groźny.

3. Co się dzieje w organizmie, gdy jesteś niespokojna?

Kiedy mamy do czynienia ze stresorem, nasz mózg ocenia sytuację. Jeżeli interpretuje ją jako zagrożenie, aktywuje nasz współczulny układ nerwowy. Jeśli jest on alarmowany, nasze nadnercza, wydzielają takie hormony jak: adrenalina, noradrenalina, kortyzol. Na ich podwyższony poziom mózg odpowiada reakcją - uciekaj albo walcz. Na takie hasło mózgu napięciem reaguje całe ciało. Organizm tak samo odpowiada na zagrożenie, które jest realne, jak i na takie, o którym tylko myślimy. Nie wie, jaka jest między nimi różnica. Dlatego tak ważne jest, by pozytywnie myśleć.

4. Jakie są objawy przeżywanego niepokoju?

- Szybkie bicie czy kołatanie serca - spowodowane jest skokami adrenaliny, może prowadzić do zawrotów głowy. - Płytki oddech - może być odczuwany jako duszność, uczucie ciężkości w klatce piersiowej. - Suchość w ustach. - Drżenie lub dreszcze. - Problemy z żołądkiem - bóle, nudności, zaparcia, biegunka, niestrawność, zgaga - to efekty podwyższonego poziomu kortyzolu. - Mrowienie w dłoniach i stopach - może być spowodowana przez brakiem dotlenienia całego organizmu. - Kłopoty z uwagą, koncentracją i pamięcią.

5. Jakie są skutki przewlekłego stresu i lęku?

- Zmniejszona odporność, co objawia się częstymi infekcjami. - Zwiększone ryzyko chorób serca. - Otyłość. - Poważne choroby żołądka. - Zaburzenia lękowe, depresja, myśli samobójcze. - Bóle głowy i migreny. - Bóle i drętwienie różnych części ciała.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze