1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rozwijaj zdolność do kochania siebie – 7 kroków

Kochanie siebie nie zawsze jest proste, ale bez rozwijania tej zdolności daleko w życiu nie zajdziemy. A z pewnością nie będziemy ze sobą szczęśliwi. (Fot. iStock)
Kochanie siebie nie zawsze jest proste, ale bez rozwijania tej zdolności daleko w życiu nie zajdziemy. A z pewnością nie będziemy ze sobą szczęśliwi. (Fot. iStock)
Elisha Goldstein – psychoteraputa i autor książek o praktyce uważności – twierdzi, że największą przeszkodą w naszym życiu jest brak fundamentalnej umiejętności: zdolności do kochania siebie.

Dlaczego siebie nie kochamy? Bo zwykle wewnętrzny „tyran” wygłasza krytyczne frazy, które pomniejszają nasze poczucie własnej wartości. Można jednak temu zaradzić, wprowadzając praktykę uważności. Dzięki niej będziemy mogli zwiększyć nasze poczucie wartości. W jaki sposób? Poniżej kilka wskazówek:

1. Napisz negatywne opinie o sobie

Skoro i tak musisz tego wszystkiego wysłuchiwać w swojej głowie, możesz i napisać. Zapisując te bolesne i niesprawiedliwe zdania na papierze, najpierw oddzielasz się od emocji, które cię wiążą ze starym schematem, a następnie zyskujesz inną perspektywę. Wreszcie świadomie poznajesz swego wroga, który blokuje cię, nie pozwalając na miłość własną.

2. Zastanów się, jak reagujesz na zdania, które pomniejszają twoje poczucie własnej wartości

Czy masz jakieś alternatywne myśli? Czy dyskutujesz z tymi wyrokami? I wreszcie – jakie są fakty? Na przykład, czy naprawdę tak jest, że jesteś do niczego, nie umiesz sobie radzić w życiu, jesteś brzydka, żaden facet cię nie chce?

3. Skoncentruj się na swoim nastroju

Kiedy już przeszłaś przez dwa pierwsze punkty, teraz skoncentruj się na tym, co czujesz. Głęboki żal, poczucie krzywdy, lęk, złość, brak poczucia bezpieczeństwa?

4. Przypomnij sobie, kiedy w przeszłości się tak czułaś

Zajrzyj do swoich relacji z rodzicami, rodzeństwem, nauczycielami. Jakie słowa, gesty, zdarzenia wywołały u ciebie takie uczucia, które teraz są twoim udziałem? Pobądź z tym uczuciem podczas medytacji, niech ono przepłynie przez ciebie.

5. Wypisz pozytywy na swój temat

Jeśli masz z tym problem, porozmawiaj o sobie z przyjaciółką, jakąś życzliwą osobą, uważnym obserwatorem twojej osoby. Zrób listę twoich niezaprzeczalnych atutów.

6. Napisz bajkę o sobie doskonałej

Na postawie powyższej listy napisz o sobie, jaką chciałabyś być. Stwórz bajkę na własny temat. Wyłoni się z niej osoba, która jest warta kochania oraz życie, które jest twoje. Przez kilka dni czytaj tę bajkę codziennie, najlepiej na głos.

7. Poczuj prawo do szczęścia

Poczucie wewnętrznej wolności pojawia się, gdy uwolnimy negatywne emocje, a w ich miejscu pojawi się przestrzeń na bycie sobą, na bycie kimś, kto jest godny miłości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze