fbpx

Psychopatia – choroba mózgu

Psychopatia - choroba mózgu
fot.123rf

Naukowcy z University of Wisconsin – Madison dowiedli w badaniach, przeprowadzonych na więźniach, że struktura mózgu psychopatów jest szczególna. Wyniki wyjaśniają bezduszne i impulsywne zachowania antyspołeczne przejawiane przez niektórych psychopatów.
Badacze porównali mózgi 20 więźniów z diagnozą psychopatii z mózgami 20 innych więźniów, którzy popełnili podobne zbrodnie, ale nie zdiagnozowano u nich psychopatii. Ci pierwsi mają zredukowane połączenia w korze przedczołowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za uczucia takie jak empatia i poczucie winy, a także w ciele migdałowatym, za pośrednictwem którego czujemy strach i niepokój.

– To pierwsze badania pokazujące zarówno strukturalne i funkcjonalne różnice w mózgach osób z rozpoznaną psychopatią. Wykorzystaliśmy do tego zdjęcia DTI oraz rezonansu magnetycznego – mówi Michael Koenigs z University of Wisconsin-Madison. – Te dwie struktury w mózgu, które uważa się za regulujące zachowania społeczne oraz emocje nie komunikują się tak, jak powinny. Jestem optymistą, że nasza praca rzuci więcej światła na źródło tego zaburzenia i przyczyni się do stworzenia strategii w leczeniu problemu.

Badanie, opublikowane w najnowszym Journal of Neuroscience, wzmacnia dowody, że problemy niektórych psychopatów są związane z chorobą, za którą odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Źródło: University of Wisconsin-Madison