1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Czym tak naprawdę jest miłość? Czy można mieć na nią wpływ?

fot.123rf
fot.123rf
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Potocznie się uważa, że każdy pragnie miłości – chce kochać i być kochanym. Z tym przekonaniem kontrastuje jednak współczesna moda na bycie singlem. Wygląda zatem, że jest to kwestia indywidualna – każdy z nas sam decyduje, czy i jeśli tak, to kogo obdarzy uczuciem.

• Czym jest miłość? • Czy można ją tak naprawdę zrozumieć? • Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? • Czy rzeczywiście wszystko zniesie, nie zazdrości i nigdy nie ustaje? • Czy jest w niej sens?

Odpowiedzi na pytania, jak to rzeczywiście jest z tą miłością i czy mamy na nią realny wpływ, starają się odszukać autorzy książki „Alfabet miłości”. W niezwykle dynamicznym i intrygującym dialogu rozkładają miłość na czynniki pierwsze, wyjaśniają to, co nurtujące i niezrozumiałe, opisują to, czego nie do końca jesteśmy świadomi, i rozprawiają się z od lat powtarzanymi stereotypami. Konfrontują sprzeczne punkty widzenia, pobudzają do zastanowienia i pokazują, jak będąc z kimś, nie zatracić siebie. Dzięki ich książce nie tylko zaczynamy rozumieć tajniki miłości, ale także otrzymujemy mnóstwo wskazówek i inspiracji do pracy nad sobą i nad swoim związkiem

Z jednej strony pragniemy bliskości z partnerem, z drugiej zbytnia bliskość wcale nie sprzyja miłości…

Niektóre kobiety tak się bluszczą wokół swoich mężczyzn, że czasami ich podduszają. Mężczyźni źle się czują w atmosferze zbyt wielkiej – ich zdaniem – intymności. To wynika z pewnej podstawowej różnicy między płciami – mężczyźni wolą mieć relacje liczne i płytkie, kobiety zaś relacje głębokie i nieliczne […].

Tajemniczość sprzyja utrzymaniu relacji? Nie warto wykładać wszystkich kart na stół?

Tutaj pojawia się dosyć wyraźna sprzeczność ludzkich pragnień i sprzeczność oczekiwań kierowanych wobec tego samego partnera. W zasadzie chcemy od partnera wykluczających się dóbr, prawda? Chcemy z jednej strony właśnie, żeby pozostawał trochę tajemnicą, bo to fascynuje, jest źródłem jakiegoś dreszczyku, ale z drugiej strony nie służy to poczuciu bezpieczeństwa. Taki tajemniczy partner jest nieprzewidywalny, może jutro wyjdzie po papierosy i wróci za pięć lat? Pragniemy sprzecznych rzeczy od tej samej osoby.

Fragment rozdziału Bliskość

Bogdan Wojciszke – profesor psychologii, prodziekan sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Fellow (z wyboru) Association of Psychological Science, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia psychologii społecznej, takie jak spostrzeganie i ocenianie ludzi, oceny moralne, dynamika bliskich związków uczuciowych, kultura narzekania, następstwa sprawowania władzy i treść poglądów na świat społeczny. Jest autorem 10 książek (m.in. Procesy oceniania ludzi, Psychologia miłości, Sprawczość i wspólnotowość, Psychologia społeczna) i ponad 150 artykułów, z których wiele ukazało się w najbardziej cenionych czasopismach międzynarodowych. Wypromował 27 doktorów.

Renata Mazurowska – trener pracujący z kobietami będącymi tuż po rozwodzie lub trudnym rozstaniu, pomaga im znaleźć równowagę i zacząć od nowa. Ukończyła Zaawansowane Szkolenia Trenerskie w Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie. Autorka artykułów o tematyce psychologicznej i zdrowotnej, między innymi w magazynie „Sens”, i współautorka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach. Stworzyła i prowadzi serwis internetowy www.wpelnidnia.pl – stronę kobiet pięknych, mądrych i dojrzałych.

O książce „Alfabet miłości”

Wśród pytań, które padają w tej książce, każdy znajdzie to dotyczące własnej miłości. Hasło dla siebie najważniejsze. To prawda, że miłość jest trudna do zdefiniowania, ale… czemu o niej nie porozmawiać?

„Alfabet miłości” to rozmowa wartka, pełna energii, humoru i zaskoczeń. Renata Mazurowska i profesor Bogdan Wojciszke, czołowy polski specjalista w tej romantycznej materii, penetrują od nowa – zdawałoby się – dość znany obszar. Czytam i jestem zdumiona, że teoria o dwóch połówkach jabłka okazuje się nieaktualna i że... to dobrze! Jestem zdumiona, że aż tyle badań wykonano na świecie, by poznać naturę miłości, że warto porozmawiać o tym jeszcze raz. Zachęcam gorąco do czytania we dwoje.

Katarzyna Droga

Redaktor naczelna magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze