1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Estrogen u mężczyzn. Jakie skutki niesie nadmiar hormonu?

Estrogen u mężczyzn. Jakie skutki niesie nadmiar hormonu?

Wysoki poziom estrogenu u mężczyzn wpływa na wygląd, zachowanie i psychikę. (fot. iStock)
Wysoki poziom estrogenu u mężczyzn wpływa na wygląd, zachowanie i psychikę. (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Do czego prowadzi nadmiar estrogenów u mężczyzn? Badania australijskich naukowców pokazują, że mężczyznom zmagającym się z niskim poziomem testosteronu i wysokim poziomem estrogenu grozi trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję niż reszcie społeczeństwa.

„Wiesz, tak się składa, że Twój organizm produkuje estrogen. Nie ma w tym niczego złego — to po prostu część życia. Estrogen to czynnik yin pasujący do yang, czyli Twojego testosteronu”, piszą autorzy książki Facet 2.0.

Wysoki estrogen u mężczyzn – objawy i wpływ na ciało

Prawdziwy problem polega jednak na tym, że przypuszczalnie wytwarzasz zdecydowanie więcej estrogenu, niż powinieneś — a te dodatkowe dawki mogą powodować dosyć przygnębiające skutki uboczne. Zastanawiasz się, jak ponuro mogą się one przedstawiać ? Co powiedziałbyś na męskie cycki? Nadmiar estrogenów u mężzyzn jest za to odpowiedzialny.

Faceci uwielbiają cycki — tyle że niekoniecznie chcą by były one elementem ich własnych ciał. Chociaż chcielibyśmy, żeby pompki i wyciskanie na ławce mogły zlikwidować ten problem, te ćwiczenia tego nie zrobią. Uwierz nam — to rozwiązania, po które sięga każdy facet z „męskim biustem”, ale one po prostu nie działają. Możesz zapuścić brodę lub wąsy — trudno jednak czuć się facetem, jeśli masz wyraźnie zaznaczone piersi i wyglądasz jak panienka. W najłagodniejszych przypadkach podwyższonego estrogenu u mężczyzn ich piersi są po prostu miejscowymi rezerwami tłuszczu, powstałymi na skutek działania krążącego w organizmie hormonu (wysoki poziom estrogenu u mężczyzn tak właśnie działa). W najgorszym razie zetkniesz się z czymś co określa się ginekomastią — to już problemy wykraczające poza rezerwy tłuszczowe, których można byłoby się pozbyć. W przypadku ginekomastii dochodzi do zmian w tkankach — tłuszcz przyczepia się do Twoich gruczołów piersiowych i może być usunięty tylko operacyjnie. Z pewnością nie masz ochoty na coś takiego.

Nadmiar estrogenów u mężczyzn: czy można przeciwdziałać?

Nie mamy zamiaru wpędzać nikogo w depresję — tego rodzaju uświadomienie może być po prostu przydatne, gdyż we wczesnych stadiach rozwojowych problem wysokiego estrogenu u mężczyzn można rozwiązać, sięgając po trening i dietę, które znajdziesz w trzeciej części tej książki. Te programy zminimalizują produkcję estrogenu w Twoim organizmie, zwiększając równocześnie wydzielanie testosteronu i zapobiegając w ten sposób wszelkim niepożądanym efektom ubocznym. Nadmiarowi estrogenów u mężczyzn można przeciwdziałać. Wystarczy połączyć to ze zmianami w jadłospisie, dzięki którym będziesz się trzymać z daleka od pokarmów promujących produkcję estrogenu, a poczujesz się jak mężczyzna (i tak właśnie będziesz wyglądać).

Estrogeny u mężczyzn działają na emocje

Niekorzystne skutki wysokiego poziomu estrogenu u mężczyzn nie ograniczają się jedynie do braku pewności siebie i niezbyt męskiego wyglądu. Spróbujmy posunąć się do przodu o kolejny krok. Brak testosteronu u mężczyzn bądź zbyt wysoki poziom estrogenu u mężczyzn mogą poważnie wpływać na ogólny stan psychiczny i emocjonalny. Wizja przemiany w płaczliwego, jęczącego mięczaka przypuszczalnie nie jest zbyt atrakcyjną perspektywą, prawda? Weź jeszcze pod uwagę, że nie mamy tu wcale na myśli tego, jak zachowywać się, ogladając Piosenką Briana (jeśli nie uroniłeś podczas tego filmu kilku łez, po prostu nie masz serca). Jeżeli jednak — podobnie jak większość facetów — nie panujesz nad podwyższonym estrogenem w swoim organizmie, czeka Cię życie pełne łez.

Estrogen u mężczyzny może spowodować wiele zakłóceń i znacznie obniżyć poczucie męskości. Estrogen u mężczyzny może spowodować wiele zakłóceń i znacznie obniżyć poczucie męskości.

Wysoki poziom estrogenu u mężczyzn będzie miał wpływ na emocje, wchodząc w paradę na każdym kroku. Odłóżmy jednak żarty na bok: nie chodzi tu o płakanie podczas oglądania reklamówek stworzonych przez Hallmark, piszemy natomiast o poważnych zaburzeniach równowagi hormonalnej, które mogą mieć wpływ na wiele rzeczy, od podejmowania podstawowych decyzji, aż po depresję i myśli samobójcze. Badania australijskich naukowców pokazują, że niski poziom testosteronu i wysoki poziom estrogenu u mężczyzn grozi trzykrotnie wyższym prawdopodobieństwem popadnięcia w depresję niż reszcie społeczeństwa.

Fragment pochodzi z książki „Facet 2.0. Droga do fizycznej i mentalnej przemiany w samca alfa”, Adam Bornstein, John Romaniello, Wydawnictwo Sensus 2015, s.288

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze