1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Alfabet pozytywnych emocji - D jak dobroć

123rf.com
W życiu dobrocią nazywamy sposób postępowania wypływający z miłości, cechujący się życzliwością, przychylnością, ciepłem. Mówi się o człowieku, że jest dobry, gdy umie obdarowywać życzliwym słowem, uśmiechem, okazać pomoc, kiedy jej potrzeba.

Francuski moralista i eseista Joseph Joubert ujmuje to tak: „Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi bardziej, niż na to zasługują". Czy jednak tak pojęta dobroć nie zamienia się w pobłażliwość?  W opinii socjologa Jana Grossa „zbytnia dobroć może również wyrządzić wiele zła”

Jak to jest w naszych relacjach? W którym miejscu przebiega granica, poza którą zaczyna się naiwność?

Oto Iwona 27-letnia instruktorka fitness – „Moja przyjaciółka twierdzi, że muszę się zreformować. Że moja „dobroć” przyciąga naciągaczy i amatorów przyjemności cudzym kosztem. Fakt. Kiedy zaczynam się angażować, mam potrzebę troszczyć się o partnera. Potrafię wstać o świcie, żeby zrobić mu śniadanie, przejechać pół miasta, by kupić mu jakiś gadżet, o którym marzy. Jestem wyrozumiała dla jego słabostek. Zwykle, niestety, kończy się to tak, że on traktuje mnie jak przedmiot”.

A tutaj głos z goła odmienny. Beata 33-letnia ekonomistka. „Obserwuję, że kiedy robię coś dobrego dla mojego partnera, on stara mi się odwzajemnić. Nakręcamy w ten sposób spiralę dobrych uczynków. To jest wspaniałe. Kiedyś zrezygnowałam z kilkudniowego wyjazdu z przyjaciółkami, który długo planowałyśmy, ponieważ Marcin zachorował i nie chciałam zostawiać go samego z gorączką. Ale dwa tygodnie później kupił dla mnie i mojej przyjaciółki weekend w SPA. Zrobił to z własnej inicjatywy. Powiedział: Odpocznij.”

Myślę, że prawdziwa dobroć jest narzędziem tworzenia pozytywnych relacji. Ludzie, których nią obdarzamy, zazwyczaj starają się stanąć na wysokości zadania.

Jeśli jednak nie potrafimy zadbać o siebie, a jednocześnie dajemy za dużo, być może naszą motywacją jest coś całkiem innego. Może dając – po prostu negocjujemy wzajemność?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze