fbpx

Praktyka uważności a związek

Praktyka uważności a związek
123rf.com

Wyzwania życiowe mogą nie sprzyjać harmonijnemu życiu w związku. Program praktycznej uważności opracowany przez Jona Kabata – Zinna redukuje stres, uczy życia w teraźniejszości. W konsekwencji zyskujemy cenny wgląd w nasze uczucia w relacjach z innymi.
Istnieją trzy sposoby praktyki uważności, które prowadzą do poprawy wzajemnych relacji w związku.

1. Medytacja uważności sprzyja relaksacji i neutralizuje reakcję stresową. Uważność na oddech i reakcje w ciele emocjonalnie i fizycznie relaksują. Jest to ochrona przed doświadczaniem skutków przewlekłego stresu. Jesteśmy wówczas spokojni, żyjemy w tu i teraz, dzięki czemu kontrolujemy przepływ myśli. Pozwala nam to na spokojne podejście do emocjonalnego pobudzenia, które następuje w relacjach. Nie jesteśmy już tak otwarci na przyjęcie niepokoju, związanego z konfliktem z drugą osobą. Reagujemy mniej emocjonalnie.

2. Dzięki praktyce uważności wzrasta współczucie i akceptacja partnera. Nawyki drugiej osoby nie są już tak denerwujące. Zyskujemy dobroczynną perspektywę wobec drugiego człowieka. Jesteśmy bardziej elastyczni i mniej powodów prowadzi nas do niezgody. Nie zauważamy błahych problemów, bo jesteśmy bardziej obiektywni.

3. Uważność poprawia zdolność do radzenia sobie i funkcjonowania w różnych dziedzinach życia. Uważność to „sposób bycia” w przeciwieństwie do tylko konkretnych umiejętności. Kiedy filozofia ta jest stosowana codziennie sprawia, że bardziej angażujemy się w przyjemności życia, wyraźniej je czujemy. Niektóre techniki praktyki uważności koncentrują się na lojalnej życzliwości wobec partnera oraz dotyku jako drogi do intymności. Dlatego praktykowanie tej metody może pomóc wzmocnić związek.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze