fbpx

Tomasz Srebnicki – porady: Brak fascynacji intelektualnej w związku

Tomasz Srebnicki – porady: Brak fascynacji intelektualnej w związku
fot.123rf

Co jest najważniejsze w związku? – pyta czytelniczka. – Dwie rzeczy: nagość i autonomia. Nagość – czyli ćwiczenie umiejętności odsłonięcia się przed partnerem ze swoimi lękami, wątpliwościami czy problemami – i autonomia rozumiana jako dążenie do bycia razem z partnerem bez dostosowywania się do niego – odpowiada dr Tomasz Srebnicki.
Mam 27 lat, od 1,5 roku jestem z moim obecnym narzeczonym. Jest to bardzo dobry, wrażliwy mężczyzna, dający mi poczucie bezpieczeństwa. Po kilku nieudanych wcześniej relacjach, usłyszanych historiach o zdradach, hazardach, uzależnieniach itp. wśród znajomych byłam wniebowzięta, kiedy znalazłam tego jedynego, początkowo, jak myślałam, idealnego. Problem polega jednak na tym, że my wcale ze sobą nie rozmawiamy. Mój ukochany nie lubi czytać książek, nie lubi oglądać w domu filmów, a teatr jest dla niego za drogi. Na co dzień mówimy – mam wrażenie – o pierdołach, czasem się wygłupiamy i wymieniamy informacjami o swoich problemach w pracy, ale kiedy chciałabym z nim gdzieś wyjść do miasta na kolację lub wyjechać na wakacje, on nawet nie chce podejmować tego tematu. Czasem mam wrażenie, że mój narzeczony jest, jak by to powiedzieć, mniej inteligentny ode mnie. Próbowałam z nim rozmawiać o tym, czego mi brakuje, on jednak uważa, że wszystko jest między nami w porządku. Co jest tak naprawdę najważniejsze w związku? Czy można go budować tylko na zaufaniu i dobroci partnera?

TOMASZ.SREBNICKILudzie tworzą związki w oparciu o tysiące motywacji. Można przyjąć, że źródłem problemów w relacjach jest używanie partnera, np. do zaspokajania swoich niezaspokojonych potrzeb czy potwierdzania swoich wizji na własny temat. Każde używanie wiąże się z napięciami, kłótniami czy poczuciem samotności, bo prowadzi do unikania bliskości. Jeżeli uważasz, że partner powinien być źródłem stymulacji intelektualnej albo powinien być dla Ciebie „dobry”, to warto, abyś poddała swoje myślenie o relacji głębszej refleksji. Pytasz, co jest najważniejsze w związku? Dwie rzeczy: nagość i autonomia. Nagość – czyli ćwiczenie umiejętności odsłonięcia się przed partnerem ze swoimi lękami, wątpliwościami czy problemami – i autonomia rozumiana jako dążenie do bycia razem z partnerem bez dostosowywania się do niego. Jeżeli intelekt jest dla ciebie wartością, to możesz spróbować go poszukać gdzie indziej. Żaden związek nie zamyka drzwi do innych relacji.

dr n. med. Tomasz Srebnicki certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na WUM, dyrektor dydaktyczny, wykładowca w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej www.cbt.pl

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@zwierciadlo.pl