1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Najlepsze kremy z filtrami SPF – innowacje na lato 2023

Najlepsze kremy z filtrami SPF – innowacje na lato 2023

SPF 15 pochłania od 93 do 95 proc. promieniowania UVB, SPF 30 – 97 proc. UVB, a SPF 50 – 98 proc. tego promieniowania. (Fot. iStock)
SPF 15 pochłania od 93 do 95 proc. promieniowania UVB, SPF 30 – 97 proc. UVB, a SPF 50 – 98 proc. tego promieniowania. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 19 zdjęć
Najnowsze kremy chroniące przed promieniowaniem UV są nie tylko przyjemne w stosowaniu, ale też superfunkcjonalne. W tym roku ich zadaniem jest zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem słońca, a jednocześnie ją pielęgnować. Najbardziej zaawansowane technologicznie kosmetyki mają dodatkowo niezwykłe właściwości regeneracyjne – są w stanie naprawić uszkodzenia wyrządzone przez UV w głębokich warstwach skóry.

Dlaczego, choć większość z nas wie, że używanie na co dzień kremów z SPF jest jednym z najważniejszych elementów w utrzymaniu zdrowej i pięknej cery, nie lubimy ich stosować? Odpowiedź jest dość prosta. Bo filtry kojarzą się nam z ciężkimi i lepkimi konsystencjami, nieprzyjemnym zapachem, tłustą warstwą. Znalezienie odpowiedniego dla siebie kosmetyku rzeczywiście wymaga wielu prób oraz cierpliwości. Dopasowanie składu i konsystencji kremu do typu ceru nie jest łatwe, ale warto się uprzeć.

Filtry są substancjami, które zmieniają formulacje kosmetyków – przez nie stają się cięższe, bardziej tłuste, gorzej się rozprowadzają, mogą zostawiać na skórze delikatny film. Dobry krem z filtrem powinien się dobrze skomponować z naszą cerą oraz zasadniczą pielęgnacją. Laboratoria kosmetyczne od lat ciężko pracują nad tym, by filtry stawały się coraz przyjemniejsze w stosowaniu tak samo jak ulubione kremy na dzień. I co roku, kiedy wiosną ogłaszane są kolejne premiery, widać, jak wiele dzieje się w tej dziedzinie. Dlatego każda z nas, bez względu na rodzaj skóry, ma szansę znaleźć krem z filtrem, który będzie chętnie stosować każdego dnia.

Wybierając krem, nie koncentrujmy się jedynie na doborze konsystencji, nie można stracić z pola widzenia tego, co najistotniejsze, czyli – zakresu ochrony przed UV, jaki dany krem gwarantuje.

Oto ściąga z najważniejszych informacji, które warto wypatrywać na opakowaniach, żeby mieć pewność, że kupujemy dobry produkt.

Przed jakim promieniowaniem chroni nas krem?

UVA – to fale o długim zakresie, które przenikają do głębszych warstw skóry i tam atakują DNA komórek skóry, niszczą włókna kolagenowe i elastynę. Dodatkowo UVA stanowi czynnik rakotwórczy. To promieniowanie, które przenika przez chmury i szyby, dlatego jest groźne przez cały rok.

UVB – fale o krótszym zakresie, które nie przenikają do głębszych warstw skóry, ale to promieniowanie odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne i jest najczęstszą przyczyną nowotworów skóry.

IR – światło podczerwone należy do najsilniej działających rodzajów promieniowania, dociera do najgłębszych warstw skóry, przyczyniając się do jej uszkodzeń. IR nasila negatywne działanie promieniowania UVA i UVB, indukując w skórze zmiany o charakterze zapalnym poprzez wytwarzanie wolnych rodników, które mają bezpośredni wpływ na komórki skóry i ich starzenie się.

HEV (High Energy Visible Light) – światło niebieskie, określane mianem światła widzialnego, emitowane przez ekrany telefonów, komputerów, tabletów. HEV negatywnie wpływa na aktywność fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, co w dalszej perspektywie powoduje jej wiotczenie.

Jakie filtry może zawierać krem SPF?

Kremy mogą zawierać filtry chemiczne, fizyczne (zwane też mineralnymi) lub biologiczne.

Filtry fizyczne to mikrocząsteczki, które tworzą na skórze film i stanowią fizyczną barierę dla promieni, powodując ich odbicie. Najczęściej zostawiają na skórze białą warstwę; np. tlenek cynku.

Filtry chemiczne to cząsteczki organiczne, które wnikają w skórę i tam powodują absorpcję szkodliwego promieniowania.

Filtry biologiczne to molekuły antyoksydacyjne, które hamują działanie wolnych rodników. Są coraz częściej dodawane do kremów z filtrami jako składniki pielęgnacyjne; np. olej z pestek malin).

Jak wysoka powinna być ochrona?

Najbardziej widocznym znakiem na kremach jest liczba odnosząca się do ochrony przed promieniowaniem UVB – do tego też odnosi się symbol SPF, czyli Sun Protective Factor.

I tak SPF 15 pochłania od 93 do 95 proc. promieniowania UVB, SPF 30 – 97 proc. UVB, a SPF 50 – 98 proc. tego promieniowania.

Oznaczenie ochrony przed UVA nie jest już tak proste. Przede wszystkim brakuje jednolitego systemu oznaczania poziomu ochrony, dlatego producenci stosują różne symbole.

Możesz się spotkać z takimi oznaczeniami:

PPD (skrót od Persistent Pigment Darkening) – ten faktor mówi nam, ile raz zmniejszy się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę po użyciu filtra.

IPD (Immediate Pigmentation Darkening) – to alternatywa dla PPD. Wartość wskaźnika IPD oznacza procent ochrony przed UVA; przykładowo IPD 30 oznacza 30 proc. ochrony przed UVA. Możesz się też spotkać z oznaczeniem PA (PA+, PA++, PA+++, PA++++) – im więcej plusów, tym większa ochrona. Ze względu na brak jednolitego systemu pomiaru ochrony przed UVA Komisja Europejska wprowadziła własne regulacje. Według norm unijnych wartość ochrony przed UVA w dobrych kosmetykach powinna stanowić co najmniej ⅓ wartości ochrony przed UVB. Jeśli tak jest, producent stosuje oznaczenie UVA w kółeczku. Jeśli gwarantuje wyższą ochronę, zwykle się tym chwali, podając konkretne liczby i oznaczenia wymienione wyżej.

Jednak wysokość filtrów to nie wszystko.

Ważna jest odpowiednia warstwa użytego kosmetyku – właściwa ilość produktu to od 0,85 do 2 ml kremu (to kropla wielkości ziarna fasoli) zaaplikowanego na 30 minut przed wyjściem na słońce.

Istotne jest również powtarzanie aplikacji kosmetyku w ciągu dnia oraz unikanie przebywania na słońcu w godzinach południowych, między 11 a 15.

W przypadku intensywnej ekspozycji na słońce ważne jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, kapelusza oraz osłonięcie skóry przewiewną odzieżą.

Przegląd najbardziej innowacyjnych kremów z filtrami, których formuły chronią przed szkodliwym UV, a dodatkowo pielęgnują skórę

Sesderma, Fluido Invisible Fotoprotector SPF 50

Linia Repaskin bazuje na opracowanej w laboratoriach Sesdermy technologii Shield-System zawierającej specjalne enzymy skutecznie neutralizujące fotouszkodzenia, a nawet naprawiające DNA komórek. Pod wpływem tych enzymów aktywuje się proteina P53, która inicjuje proces regeneracji łańcucha DNA, jego replikację. Celem tego procesu jest zapobieganie m.in. nowotworom skóry, których przyczyną są mutacje genów. Badania wykazały, że Repaskin naprawia nawet 50 proc. uszkodzeń w DNA. Dzięki nanotechnologii we wszystkich produktach z tej linii składniki aktywne docierają do odpowiednich komórek w głębi skóry. Skuteczność Repaskin w ochronie przed promieniami UV zapewniają: filtr fizyczny (dwutlenek tytanu) oraz filtry chemiczne, które pochłaniają promieniowanie UVA i UVB. W linii Repaskin znajduje się wiele produktów o tej samej wysokiej skuteczności. Zróżnicowanie składników pielęgnacyjnych pozwala dobrać odpowiedni do typu cery krem.

Sesderma, Fluido Invisible Fotoprotector SPF 50 Sesderma, Fluido Invisible Fotoprotector SPF 50

Liposomowy fotoprotektor do twarzy ma lekką teksturę i szybko się wchłania. Nie pozostawia białych śladów. Pozostawia matowy efekt bez błyszczenia. 125 zł/50 ml

ZO Skin Health Sheer Fluid SPF 50+

Transparentna emulsja z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 zapewnia potrójny zakres ochrony dzięki opatentowanej technologii Triple Spectrum Protection, która chroni przed UVA, UVB, światłem widzialnym HEV (niebieskim) oraz promieniowaniem IR-A. Dzięki innowacyjnej technologii pigmentowej 22 proc. tlenku cynku wchłania się, idealnie dopasowując do każdego odcienia skóry bez pozostawiania filmu.

ZO Skin Health, Sheer Fluid SPF 50+ ZO Skin Health, Sheer Fluid SPF 50+

ZOX12 to kompleks witamin A, C i E o działaniu przeciwutleniającym, który zapewnia 12-godzinną ochronę przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki w wyniku działania promieniowania IR-A oraz innych szkodliwych czynników środowiskowych. Bisabolol, ferulan etylu, beta-glukan, olej z nasion słonecznika (helianthus annuus) i wyciąg z liści rozmarynu (rosmarinus officinalis) zapewniają dodatkową ochronę antyoksydacyjną i koją rozgrzaną skórę. Gliceryna i olej arganowy (argania spinosa) mają działanie nawilżające i odbudowują warstwę lipidową, dbając o prawidłowe działanie funkcji barierowej skóry. 350 zł/ 50 ml

Neauvia, Photo Defense SPF 30

Krem zawiera filtry UV o szerokim spektrum działania bez nanocząsteczek ryzykownych dla raf i oceanów. Formuła oprócz uniwersalnych składników pielęgnacyjnych, takich jak niacynamid czy kwas hialuronowy, zawiera mikroalgi oraz sylimarynę, odpowiadające za rozjaśnienie skóry i zapewniające ochronę przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo kosmetyk działa kojąco, głównie dzięki właściwościom ekstraktu z ryżu, dlatego jest odpowiedni do stosowania po zabiegach medycyny estetycznej. Ma lekką, wygładzającą formułę, idealną pod makijaż lub do mieszania z podkładem. 340 zł/50 ml

Neauvia, Photo Defense SPF 30 Neauvia, Photo Defense SPF 30

Vichy, Capital Soleil UV Age Daily SPF 50+

Fluid przeciw fotostarzeniu się skóry zawiera opatentowaną technologię filtrów przeciwsłonecznych Netlock, dzięki czemu zapewnia wysoką ochronę: UVA PF46 i UVB 50+. Dzięki zawartości wody wulkanicznej Vichy oraz frakcji probiotycznych, peptydów i niacynamidu działa przeciwzmarszczkowo, przeciw przebarwieniom oraz przeciw stresowi oksydacyjnemu spowodowanemu przez promienie UV i zanieczyszczenie powietrza. Ma lekką i niewidoczną formułę, jest hipoalergiczny.

Vichy, Capital Soleil UV Age Daily SPF 50+ Vichy, Capital Soleil UV Age Daily SPF 50+

Eucerin, Linia Sun

Innowacyjna technologia Advanced Spectral Technology łączy szerokopasmowe i fotostabilne filtry UVA i UVB1 dla niezawodnej ochrony przed promieniowaniem UV z antyoksydantem Likochalkon A dla ochrony przed wysokoenergetycznym światłem widzialnym (HEVIS). Krem zawiera kwas glicyretynowy, który zapewnia dodatkową ochronę komókowego DNA. Wszystkie produkty Eucerin Sun mają klinicznie i dermatologicznie potwierdzone działanie i są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. W linii znajduje się kilka kosmetyków, co pozwala na dobranie odpowiedniego do potrzeb i typu cery.

Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid

Skutecznie redukuje przebarwienia pigmentacyjne, a przy regularnym stosowaniu zapobiega ich ponownemu pojawianiu się. 99,90 zł/50 ml

Eucerin, Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid Eucerin, Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid

Sun Oil Control SPF 50+

Ultralekki żel-krem z technologią Oil Control z L-karnityną i mikrocząsteczkami absorbującymi lipidy daje matowe wykończenie, które utrzymuje się aż do 12 godzin. Kosmetyk jest odpowiedni pod makijaż (szybko się wchłania) i nie ma substancji zapachowych, jest zatem bezpieczny dla alergików. 99,90 zł

Eucerin, Sun Oil Control SPF 50+ Eucerin, Sun Oil Control SPF 50+

Phlov, SunFlow

Linia SunFlow marki Phlov by Anna Lewandowska to dwa sera (SPF 30 i SPF 50), które łączą wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym z zaawansowaną pielęgnacją skóry.

Phlov, SunFlow, serum SPF 50 Phlov, SunFlow, serum SPF 50

Filtry mineralne zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, UVB, IR oraz przed światłem niebieskim. Ekstrakt z kwiatów buddleji wzmacnia tę ochronę, a dodatkowo przeciwdziała wolnym rodnikom i spowalnia procesy starzenia skóry. Olej chia działa silnie łagodząco, kojąco i ochronnie. Nawilżające składniki aktywne, w tym sole PCA, pantenol i alantoina, skutecznie przywracają komfort skórze narażonej na czynniki drażniące, takie jak promieniowanie UV.

Phlov, SunFlow, serum SPF 30 Phlov, SunFlow, serum SPF 30

Dodatkowo oba produkty mają lekką, niebieląca formułę, która umożliwia łatwą i przyjemną aplikację. Sera wygładzają skórę i dobrze sprawdzają się pod makijaż. 129 zł/150 ml

Supergoop!, Suncreen Primer

Marka Supergoop to zupełna nowość na polskim rynku. W Stanach i wielu krajach Europy stale zyskuje grono swoich fanów, wśród których jest wielu profesjonalnych makijażystów oraz kosmetologów doceniających właściwości pielęgnacyjne produktów i to, jak zachowują się pod makijażem. W linii znajduje się kilka produktów.

Supergoop!, Glowscreen SPF 30 Hydrating Suncreen Primer

Nawilżająca baza pod makijaż z filtrem zapewniającym wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Receptura kosmetyku zawiera nawilżający kwas hialuronowy, witaminę B5, lawendę morską o właściwościach antyoksydacyjnych oraz niacynamid przeciwdziałający otwieraniu się porów. Baza przygotowuje skórę do aplikacji makijażu i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. 199 zł/50 ml (wyłącznie w Sephora)

Supergoop!, Glowscreen SPF 30 Hydrating Suncreen Supergoop!, Glowscreen SPF 30 Hydrating Suncreen

MatteScreen SPF 30 100% Mineral Sunscreen Primer

Baza pod makijaż z mineralnym filtrem SPF 30. Powinny zainteresować się nią właścicielki skór mieszanych i tłustych. Testowana dermatologicznie, skuteczna, bezglutenowa i wegańska formuła produktu ma działanie matujące i redukujące widoczność porów. 199 zł/ 45 ml. Nowości marki SuperGoop! są dostępne wyłącznie w drogeriach Sephora.

Supergoop!, MatteScreen SPF 30 100% Mineral Sunscreen Primer Supergoop!, MatteScreen SPF 30 100% Mineral Sunscreen Primer

Samarité, Divine Skin Perfector SPF 50

Nawilżająco-odżywczy krem zawiera sześć mineralnych i organicznych filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA, UVB, HEV i IR. Oprócz ochrony krem intensywnie odżywia cerę – zawiera bowiem aż 34 cenne naturalne ekstrakty. Nie znajdziemy w nim za to żadnych sztucznych substancji zapachowych.

Samarité, Divine Skin Perfector SPF 50 Samarité, Divine Skin Perfector SPF 50


Dzięki zawartości subtelnego pigmentu perfekcyjnie stapia się ze skórą bez względu na jej naturalny odcień. Odpowiedni do twarzy, okolic oczu, szyi i dekoltu. Skin Perfector można włączyć do pielęgnacji skóry po zabiegach estetycznych, a także po stosowaniu terapii z kwasami. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 199 zł/50 ml

Alkmie, linia Sun Protection

Krem do twarzy Sun d-light SPF50 oraz balsam do ciała Love at first sun SPF30 to dwie nowości marki. Ich formuły to mieszanka organicznych i mineralnych filtrów UV. Kosmetyki chronią również przed promieniowaniem HEV oraz IR.

Alkmie, linia Sun Protection Alkmie, linia Sun Protection

Poza tym w składzie obu kosmetyków znajdują się naturalne ekstrakty i pielęgnujące składniki, w tym opatentowany Nectaria Lithops, czyli innowacyjny nektar z żywych kamieni, który umożliwia zwiększenie syntezy witaminy D3 w skórze o ponad 100 proc. oraz nawilżenie jej głębokich partii do 93 proc. Składnik ten, jako kosmetyczne odkrycie 2021 roku, dodatkowo zapewnia równowagę mikrobioty, poprawia mikrokrążenie i dotlenienie cery oraz hamuje rozpad kolagenu. Kosmetyki mają delikatny zapach mango, a ich stosowanie jest po prostu przyjemne. 159 zł/ 50 ml (krem do twarzy) 129 zł/150 ml (balsam do ciała)

Alkmie, linia Sun Protection Alkmie, linia Sun Protection

Drunk Elephant, Umbra Sheer

Stworzenie ochrony przeciwsłonecznej bez filtrów chemicznych i silikonów z zachowaniem lekkiej konsystencji to rynkowe wyzwanie, któremu w 2023 r. sprostała marka Drunk Elephant. Kosmetyki Umbra Sheer zawierają tlenek cynku, który jest filtrem fizycznym naturalnego pochodzenia. Kosmetyki nie zawierają w swoich składach również olejków eterycznych, siarczanów ani substancji zapachowych; są odpowiednie dla wegan. W linii znajdują się dwa kosmetyki, dostępnośc wyłącznie w Sephora.

Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30

Transparentny krem ochronny, który zawiera silne antyoksydanty, takie jak astaksantyna, sok z winogron i wyciąg ze słonecznika. Skład kosmetyku wzbogacono o olej z pestek malin (naturalny filtr przeciwsłoneczny) oraz odżywczy olej marula.

Drunk Elephant, Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30 Drunk Elephant, Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30

Physical Daily Defense dostępny jest również w wersji Umbra Tinte.

Krem ma ten sam poziom ochrony przeciw UV (SPF 30) oraz formułę pielęgnacyjną, a do tego wyrównuje koloryt cery. Uniwersalny odcień jest odpowiedni do wszystkich karnacji. Kosmetyki uhonorowane nagrodą Marię Claire 2022. 179 zł/ 90 ml; 189 zł/ 60 ml (krem koloryzujący) Wyłącznie w Sephora!

Drunk Elephant, Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30 Tinte Drunk Elephant, Umbra Sheer Physical Daily Defense SPF 30 Tinte

Rituals Cosmetics, The Ritual of Karma

Linia oparta na białej herbacie i kwiecie lotosu została wzbogacona o nową formułę z unikalnym kompleksem Hydra-Boost zawierającym aloes, skwalan i algi. Kompozycja takich składników zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, jędrności i elastyczności, a jednocześnie daje skórze ukojenie.

Rituals Cosmetics, The Ritual of Karma Rituals Cosmetics, The Ritual of KarmaKrem do twarzy Ritual of Karma z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50+ szybko się wchłania i jest wodoodporny. Nie pozostawia białych śladów, daje matowe wykończenie. Zawiera silnie działającą mieszankę naturalnych antyoksydantów na bazie białej herbaty, witaminy E i kwiatu lotosu, a także algi czerwone i mikroalgi, które w naturalny sposób zwiększają ochronę przeciwsłoneczną. 69 zł/ 50 ml

BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF 50+

Krem o lekkiej formule zawiera fotostabilne filtry, które chronią skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB oraz światłem niebieskim HEV, a także niweluje negatywne skutki światła podczerwonego IR. Wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVA (PPD) wynosi 46,6! Krem działa także przeciwutleniająco – zawiera kompleks na bazie dwóch postaci witaminy E i stabilnej formy witaminy C. Formułę dopełnia olej konopny, który niweluje podrażnienia, odżywia i wzmacnia elastyczność naskórka, dzięki czemu staje się on bardziej odporny na działanie promieniowania UV. Natomiast optymalne stężenie niacynamidu, mocznika i ekstraktu z aloesu pozwala efektywnie nawilżyć skórę. Krem doskonale przygotowuje skórę pod makijaż. 149 zł/50 ml

BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF 50+ BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF 50+

Resibo, Ready to Wear 365

Linia wykorzystuje mieszane filtry UVA i UVB, które nie uczulają i są bezpieczne dla każdej skóry, nawet wrażliwej. Kremy szybko się wchłaniają, łatwo rozprowadzają, nie bielą i pozostawiają skórę miękką w dotyku.

Ready to Wear 365 to zaawansowany krem do twarzy SPF 50, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB oraz HEV i IR. Ma właściwości nawilżające, świetnie sprawdza się pod makijażem i nie zostawia widocznej warstwy na skórze. 119 zł/50 ml

Resibo, linia przeciwsłoneczna Resibo, linia przeciwsłoneczna

Hands 2.0 odmładzający krem do dłoni z witaminą C i SPF 30. Rozjaśnia przebarwienia i chroni przed powstawaniem nowych. Szybko się wchłania, głęboko nawilża i nie bieli. 59 zł/30 ml

Nuxe, Sun

Linia przeciwsłoneczna Nuxe to skuteczne i wodoodporne formuły nietoksyczne dla ekosystemu wodnego i przepiękne kompozycje zapachowe będące połączeniem słodkiej i gorzkiej pomarańczy oraz wanilii z piżmem.

Nuxe Sun, mleczko do twarzy i ciała SPF 50 Nuxe Sun, mleczko do twarzy i ciała SPF 50

Nuxe Sun Mleczko do twarzy i ciała SPF 50

Dzięki opatentowanej formule trzech filtrów zapewnia optymalną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Naturalne ekstrakty z ryżu i rozmarynu dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu przebarwień na skórze. 108 zł / 150 ml

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze