1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Regularne nawadnianie organizmu

Regularne nawadnianie organizmu

123rf.com
123rf.com
Woda stanowi ok. 60% ciała i od stopnia jego nawodnienia zależy przebieg wielu ważnych procesów życiowych. Pamiętajmy więc, by nie dopuścić do stanu odwodnienia, którego pierwszym sygnałem jest uczucie pragnienia!

Regularne nawadnianie organizmu sprzyja lepszej koncentracji, zapobiega bólom głowy, reguluje metabolizm oraz uzupełnia braki wody, które tracimy przez skórę. W skali dnia, przy założeniu, że prowadzimy spokojny tryb życia, możemy „wypocić” nawet od 0,5 do 1 litra wody, a jeżeli na zewnątrz panuje upał, ta ilość może być jeszcze większa.

Katarzyna Biłous, specjalista dietetyk współpracująca z marką BRITA, założycielka warszawskiej poradni dietetycznej „DietoVita.pl” radzi, aby nie bagatelizować roli wody w naszym życiu: „Wypijanie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia prowadzi do odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do zaburzenia jego działania. Objawami wskazującymi na ten stan są: uczucie pragnienia, suche usta, suchość w jamie ustnej, napięta i szorstka skóra. Możemy też odczuwać zmęczenie, senność i ból głowy, dlatego napijmy się najpierw wody, zanim sięgniemy po środki przeciwbólowe. Oprócz tego o odwodnieniu mogą świadczy także zaparcia, przyspieszona akcja serca, wrażliwość, zniecierpliwienie oraz dekoncentracja, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, wydłużenie czasu reakcji. Tymczasem dorosły człowiek powinien przyjmować około 2,5 l wody dziennie, z czego przynajmniej 1,5 l powinno być dostarczane w jej czystej postaci. Pozostała ilość może zostać dostarczona do organizmu na przykład pod postacią różnorodnych koktajli oraz zup, których odpowiednia kompozycja może w znaczącym stopniu wesprzeć zdrowie i samopoczucie”.

Regularne picie wody to także forma dbałości o ciało i skórę.  W skórze zachodzą naturalne procesy odnowy i regulacji procesu nawilżenia, a ich szybkość i efektywność zależą od stanu nawodnienia i odżywienia organizmu. Jeśli jest on odpowiedni, cera staje się elastyczna i promienna, zmarszczki widocznie się spłycają, a procesy starzenia skóry spowalniają się. Woda ma także wpływ na zdrowy wygląd włosów, stan paznokci oraz pomaga w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

mat.pras.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze