1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak pozbyć się kataru?

fot.123rf
fot.123rf
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Jedną z najczęstszych dolegliwości, dokuczających w zimie jest katar. Wielu ludzi go bagatelizuje uważając, że „katar leczony czy nie trwa zawsze siedem dni”. Jak się okazuję niekoniecznie. Niekiedy towarzyszy nam przez wiele dni, a nawet tygodni i może się wiązać z chorymi zatokami. Jak rozróżnić przeziębienie od zapalenia zatok i jak skutecznie pokonać katar?

Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne jakie znajdują się w obrębie kości twarzoczaszki, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie nosa i mające z nim bezpośrednie lub pośrednie połączenie. Każdy z nas ma zatoki czołowe, klinowe, szczękowe oraz komórki sitowe. Zatoki występują parzyście oprócz komórek sitowych. Zaczynają się one rozwijać u człowieka już w życiu płodowym. Najwcześniej rozwijają się komórki sitowe. W rozwoju embrionalnym jako pierwsza wykształca się zatoka szczękowa. Zatoki czołowe zlokalizowane są nad oczami, pozostałe zaś głębiej za nasadą nosa. Największe objętościowo są zatoki szczękowe i znajdują się po obu stronach nosa. Ich pojemność wynosi ok. 15 ml. Zatoki pełnią funkcję wydzielniczą, nawilżającą, oczyszczającą i ochraniającą organizm człowieka przed infekcjami. Zapalenie zatok najczęściej jest następstwem przeziębienia lub grypy, dlatego tak często przewlekły katar jest bagatelizowany. Nieleczony problem może prowadzić do ciężkich powikłań.

Przegroda nosa, dzieląca nos na dwie jamy, rzadko jest symetryczna. Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, często jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest najczęstszym zabiegiem operacyjnym wykonywanym przez laryngologa i bardzo poprawia jakość życia, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Skrzywiona przegroda nosa wywołująca zaburzenia drożności nosa - uczucie jedno- lub obustronnego "zatkania" nosa, upośledzenie odczuwania zapachów, nawracające infekcje zatok przynosowych i gardła, chrapanie, nawracające zaburzenia słuchu są wskazaniem do plastyki przegrody. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Zwykle przynosi dobre efekty. Wraca drożność nosa, sen przynosi relaks i odpoczynek a infekcje są sporadyczne.

Jakie grożą nam powikłania przy nieleczonym zapaleniu zatok?

Powikłania zapalenia zatok występują raz na ok. 50 zachorowań. Zdarzają się po ostrych zapaleniach zatok, jednak częstsze są w zapaleniach przewlekłych. Obejmują: zapalenie kości czaszki, powikłania oczodołowe  i wewnątrzczaszkowe. Najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na powikłania po chorobie to: silne bóle głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, wytrzeszcz gałki ocznej, ograniczenie jej ruchomości, przekrwienie oczu, czy brak reakcji źrenicy na światło. Większość z nich jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia,  dlatego najmniejsze ich podejrzenie wymaga szybkiej konsultacji laryngologicznej, a nawet neurochirurgicznej najlepiej na izbie przyjęć w szpitalu.

Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki?

</a> dr Katarzyna Mudel dr Katarzyna Mudel

Doktor Katarzyna Mudel radzi, aby przede wszystkim zadbać o otaczające nas środowisko. Temperatura w domu nie może być za wysoka, a powietrze za suche. Podczas czyszczenia nosa zaleca się oczyszczanie każdej dziurki oddzielnie, aby nie prowadzić do powstania zbyt dużego ciśnienia w nosie, które może przesunąć zarazki chorobotwórcze do zatok lub ucha środkowego. Poza tym, powinniśmy odpoczywać, pić dużą ilość płynów, właściwie się odżywiać. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje płukanie nosa roztworami soli oraz glikokortykosteroidy donosowe.  Aby ulżyć w trudnościach z oddychaniem, związanych z zatkanym nosem można rozważyć zastosowanie leków sekretolitycznych. Warto skorzystać z fitoterapii, czyli terapii za pomocą leków pochodzenia roślinnego, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Należy jednak uważać po co sięgamy w aptece, czy są to leki, czy suplementy. Pamiętajmy, że lek leczy, a suplement jedynie uzupełnia. Można rozważyć, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie potrzeby przedłużyć leczenie na kolejne dwa tygodnie. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych istotne jest ograniczenie narażenia na infekcje górnych dróg oddechowych i ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym dym tytoniowy.

Więcej porad na: www.leczzatoki.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze