1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem?

123rf.com
Problem wrastających paznokci dotyczy wielu z nas, a przyczyny tego stanu mogą być różne – od genetycznych po urazowe. Te drugie powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, która doprowadza do stanu zapalnego i bólu. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka praktycznych porad.

Po pierwsze, pamiętaj, aby nie dopuszczać do stanu zapalnego. Już przy delikatnym bólu wykonaj tzw. tamponadę: w celu zmiękczenia paznokcia i zmniejszenia stanu zapalnego w palcu wymocz stopy w ciepłej kąpieli (do 2-3 litrów wody 2 czubate łyżki sody). Po 15-20 minutach osusz stopy i pomimo bólu, włóż pod paznokieć niewielki kawałek gazy lub waty. Tuż po zabiegu powinnaś odczuć ulgę. Tampon nasączaj codziennie środkiem dezynfekującym i wyjmij po 3-4 dniach. Za pomocą nożyczek  do paznokci delikatnie wytnij również część paznokcia, która sprawiała ci ból. Aby unikać jednak takich sytuacji na przyszłość, skracaj paznokcie pilnikami, ponieważ przy użyciu innych narzędzi płytka kruszy się i pęka w niekontrolowanych miejscach, do których nie mamy dostępu. Pozostawiona ostra część niebawem wrasta w ciało.

Drugą przyczyną wrastania jest zbyt długa płytka. Ból spowodowany jest wtedy ciągłym naciskiem buta na paznokieć, co dodatkowo jest przyczyną jego wrastania w ciało z boku płytki. Nie jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. W tym wypadku najlepiej iść skorzystać z pomocy dobrego podologa.

Trzecią przyczyną może być nieodpowiednio dobrane obuwie sportowe. Buty kupuj tylko w sklepach z profesjonalną obsługą. Pamiętaj, że obuwie musi być dopasowane do rodzaju uprawianego sportu, na przykład do biegania powinno być większe nawet o dwa numery.  

UWAGA!  Nigdy nie bagatelizuj problemu. Im wcześniej zadbasz o wrastający paznokieć, tym lepiej.  

Dobry podolog udzieli informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji lub leczenia. Istnieją odpowiednie zabiegi i sposoby  opracowania wrastającego paznokcia w taki sposób, że nie będziesz odczuwała bólu nawet przez 2-3 miesiące. W skrajnych przypadkach pomoże jedynie prawidłowe wycięcie boku paznokcia przez chirurga, czyli planowy zabieg z częściowym usunięciem  macierzy  paznokcia, tak aby płytka była zwężona na całej długości. Pamiętaj również, że zdejmowanie całego paznokcia nie pomaga, ponieważ odrasta on w pierwotnym kształcie i problem będzie powracał.

Ekspert Katarzyna Rytel, podolog  II stopnia,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze