1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Cierpisz z powodu silnych wzdęć? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem!

To panie na ogół mocniej odczuwają dyskomfort związany z silnymi wzdęciami – również ze względów społecznych, gdy starają się prowadzić aktywne życie zawodowe i towarzyskie. Jeśli cierpisz na ten problem, dowiedz się, w jaki sposób go unikać, a także jak zapewnić sobie szybką ulgę, gdy przykra dolegliwość już się pojawi.

Przeanalizuj swoją dietę

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu nadmiernej ilości gazów jelitowych jest analiza codziennej diety. Za wzdęcia stosunkowo często odpowiadają nietolerancje pokarmowe, przede wszystkim na laktozę i gluten. W obu przypadkach problemem jest brak enzymów odpowiedzialnych za prawidłowe trawienie wspomnianych substancji – wzdęcia są jednym z ich następstw. Aby przekonać się, czy jest to właśnie źródło twoich dolegliwości, spróbuj na jakiś czas odstawić produkty mleczne zawierające laktozę. Rozwiązaniem może być także zamiana białego pieczywa lub dieta bezglutenowa, chociaż należy przyznać, że dla wielu osób jest to bardzo trudne. Warto pamiętać, że za wzdęcia niekiedy odpowiadają także rośliny strączkowe, niektóre warzywa i owoce, kofeina oraz alkohol.

Popraw zwyczaje związane ze spożywaniem posiłków

O występowaniu wzdęć nie decydują wyłącznie składniki codziennej diety, ale również sposób spożywania posiłków. Czy zdarza ci się jadać w biegu, popijając pospiesznie posiłek napojem (zwłaszcza gazowanym)? W ten sposób z każdym kolejnym kęsem połykasz powietrze, które również przyczynia się do wzdęć. Być może masz w zwyczaju jadanie kolacji tuż przed snem? Postaraj się zmienić nieco nawyki. Wygospodaruj więcej czasu na posiłek, który nie powinien być ani zimny, ani zbyt gorący. Po posiłku postaw na choćby kilka minut umiarkowanej aktywności takiej jak spacer.

Zastanów się, czy problemy żołądkowe nie wynikają ze stresu

Zdarza się, że za wzdęcia odpowiada wszechobecny w dzisiejszych czasach stres. Najczęściej wiąże się to z zespołem jelita wrażliwego – bolesną dolegliwością pokarmową, na którą cierpi obecnie około 20–30% dorosłych osób. Kłopotliwe wzdęcia i biegunki jeszcze bardziej napędzają dolegliwości nerwowe na zasadzie sprzężenia zwrotnego. To błędne koło, dlatego dołóż wszelkich starań, by opanować stres. Jeśli nie radzisz sobie z nim samodzielnie, rozważ psychoterapię.

Czy przyjmujesz leki? To one mogą być wszystkiemu winne

Przyjmowanie niektórych leków przyczynia się do nadmiaru gazów jelitowych w przewodzie pokarmowym. Do grupy ryzyka należą między innymi diabetycy i osoby przyjmujące leki na nadciśnienie. Podobny efekt przynoszą również popularne środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Być może warto skonsultować z lekarzem zmianę metody leczenia, jeśli jedną dolegliwość zastępujesz w ten sposób inną?

Wypróbuj silny i bezpieczny lek na wzdęcia

W teorii zmiana codziennych nawyków, a tym samym wyeliminowanie problemu wzdęć, wydaje się łatwa. Praktyka ma jednak to do siebie, że nie zawsze idzie w parze z teorią. Wielu osobom naprawdę trudno zrezygnować z białego pieczywa czy ulubionych napojów. Zresztą od czasu do czasu każdy z nas lub nieco zaszaleć, decydując się na świąteczną lub weekendową pokaźną ucztę. Tym bardziej problematyczne wydaje się natychmiastowe wyeliminowanie problemu ze swojego życia.

W batalii o życie wolne od wzdęć pomocne będą na szczęście preparaty zawierające symetykon – substancję rozbijającą pęcherzyki gazów jelitowych i wspierającą ich usuwanie z organizmu. Zwiększoną dawkę symetykonu znajdziesz na przykład w sprawdzonym preparacie . Warto dodać, że tego typu terapia pomaga wyeliminować problem wzdęć niezależnie od jego przyczyny, a sama substancja czynna jest bezpieczna między innymi dla diabetyków, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze