1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Stres a serce

Stres a serce

123RF.com
To, co przeżywamy po śmierci bliskiej osoby, jest najsilniejszym i najbardziej niszczącym ze wszystkich doznań. Naukowcy z Bostonu zbadali osoby, które doznały takiej straty i doszli do wniosku, że może to być doznanie... śmiertelne.

Ryzyko ataku serca jest wówczas większe aż o 21 procent. Elizabeth Mostofsky, autorka badań, przestrzega, by w tym najtrudniejszym czasie nikt nie zostawał sam, by bliscy czy przyjaciele dali osobom osamotnionym wsparcie i pomoc. Jedną z najpoważniejszych przyczyn problemów jest niepozwalający normalnie funkcjonować i osłabiający organizm brak snu.

Oczywiście nie zawsze taka sytuacja musi skończyć się tragicznie, często pojawia się „zaledwie” tak zwany „zespół złamanego serca”, czyli kardiomiopatia stresowa. Przypadłość jest bolesna i można ją pomylić z zawałem, choć w rzeczywistości jest mniej niebezpieczna. „Złamane serce”, czyli inaczej zespół takotsubo (tę chorobę po raz pierwszy opisano w Japonii), to osłabienie lewej komory serca. Objawy: ból w klatce piersiowej i duszności. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną jest stres. Zwiększenie poziomu hormonów stresu „poraża” serce, sprawia, że lewa komora nie kurczy się tak, jak powinna. Uważa się, że na te przypadłość bardziej narażone są kobiety po menopauzie, prawdopodobnie z powodu obniżonego poziomu estrogenów. Większość chorych na szczęście wraca do zdrowia – złamane serce najwyraźniej daje się skleić.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze