1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

W jaki sposób kompleksowo zadbać o swój wzrok? Sięgnij po odpowiednie witaminy

(Fot. materiały partnera)
Na pewno zdajesz sobie doskonale sprawę z tego, że za prawidłowe funkcjonowanie oczu odpowiada to, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu. Obecność witamin jest bardzo ważna, dlatego, jeżeli borykasz się z jakimikolwiek niedoborami, zdecyduj się na witaminy dla oczu. Poniżej opowiemy o tym, czym grozi ich niedobór, ale i przedstawimy ci rozwiązania, dzięki którym skutecznie zadbasz o swoje oczy.

Poznaj witaminy, które wpływają na zdrowie oczu

Jeżeli do tej pory raczej nie interesowałeś się tym, co może mieć wpływ na zdrowie twoich oczu, a także na sam narząd wzroku, to na pewno warto, abyś poznał bliżej witaminy, które są za to odpowiedzialne. Codzienny sposób odżywiania jest bardzo ważny, dlatego w miarę możliwości zadbaj o to, aby zapewnić swoim oczom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jakie witaminy na lepszy wzrok możemy wyróżnić? Przede wszystkim warto skupić się na witaminie A, która to jest bardzo silnym antyoksydantem. To właśnie ona wpływa na pracę siatkówki oka, dlatego jej obecność jest obowiązkowa. Antyoksydanty, inaczej utleniacze, wpływają na właściwe działanie zarówno samej siatkówki oka, jak i jego wierzchnich warstw.

Bardzo istotną funkcję pełnią również witaminy z grupy B, które znacząco poprawiają funkcjonowanie komórek nerwowych. Dzięki tym witaminom oczy nie są narażone na nadmierne pieczenie, wysychanie ani na świąd. Dodatkowo witamina B skutecznie chroni przed nadmierną wrażliwością na światło.

Co jeszcze warto stosować?

W przypadku zdrowia oczu nie można zapominać także o witaminie C, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za regulowanie codziennej produkcji tzw. filmu łzowego. Dodatkowo witamina C znacząco wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, które są narażone na osłabienie.

Na pewno warto zatroszczyć się także o suplementację witaminy D. W końcu to właśnie ona wpływa na regulowanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a do tego znacząco poprawia codzienny komfort widzenia. Za sprawny, a co za tym idzie, wyostrzony wzrok, odpowiada z kolei dobrze znana witamina E.

Pamiętaj także o tym, że twoja dieta powinna być wzbogacona o kwasy tłuszczone omega-3 i -6. Ich obecność pozwoli ci pozbyć się uczucia nadmiernego przesuszenia oczu, a do tego skutecznie obniży ciśnienie wewnątrzgałkowe. Oprócz wymienionych już witamin i minerałów warto zatroszczyć się o tzw. karotenoidy, a szczególnie luteinę i zeaksantynę. To właśnie one redukują ryzyko pojawienia się zaćmy.

To, w jaki sposób się odżywiasz, będzie miało oczywiście ogromny wpływ na to, w jaki sposób będą funkcjonować twoje oczy. Jeżeli dieta nie dostarcza ci wszystkich niezbędnych składników, to świetną opcją są witaminy na oczy dla dorosłych, które umożliwiają uzupełnienie właśnie wszystkich niedoborów.

(Fot. materiały partnera)

Czy warto sięgać po witaminy na oczy?

Zapewne bardzo chętnie przyjmujesz preparaty, które mają wzmocnić twoją odporność czy poprawić stan skóry. Wciąż jednak zastanawiasz się nad tym, czy warto sięgać po witaminy na wzrok? Zapewniamy, że zdecydowanie tak! Takie witaminy sprawdzają się rewelacyjnie właśnie wtedy, gdy trudno jest zadbać o właściwą podaż wszystkich (i jeszcze dodatkowych) wymienionych wcześniej składników. Decydując się na suplementy, należy jednak dobrze zapoznać się zarówno z ich składem, jak i prawidłowym dawkowaniem. Do tego na pewno przyda się ulotka, ale i konsultacja z lekarzem rodzinnym, okulistą lub po prostu farmaceutą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany preparat będzie dla ciebie bezpieczny.

Kto szczególnie powinien sięgać po witaminy na dobry wzrok?

Witaminy dla oczu, które znajdziesz na https://a-manada.pl/witaminy-na-oczy, powinny przede wszystkim znaleźć się w codziennej rozpisce osób, które na co dzień noszą soczewki czy pracują przez wiele godzin przed ekranem komputera lub telefonu. W takich sytuacjach wzrok jest szczególnie narażony na różne uszkodzenia, dlatego warto zadbać o jego kompleksową ochronę — i za pomocą diety i za pomocą suplementów. Warto także wykluczyć czynniki, które mogą negatywnie wpływać na wzrok, np. palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

Witaminy na lepszy wzrok powinny również zagościć w codziennym menu osób starszych, których wzrok wraz z wiekiem ciągle się osłabia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zadaniem takich tabletek nie jest wyleczenie skomplikowanych i często wymagających np. specjalistycznych zabiegów chorób. Suplementacja ma na celu przede wszystkim wspieranie wzroku i poprawianie codziennego komfortu widzenia.

Jeżeli zależy ci na tym, aby kompleksowo zadbać o swój wzrok i oczy, zwróć uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu, nie przemęczaj oczu i dopasuj dla siebie odpowiednie witaminy. Czasami już nawet niedobór jednego lub dwóch składników może sprawić, że komfort twojego widzenia znacząco się pogorszy. Na szczęście witaminy, w których składzie znajdują się opisywane przez nas składniki, można kupić w praktycznie każdej aptece, dlatego nie powinieneś mieć problemów z ich zakupem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze