1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Laserowa korekcja wzroku – jak przygotować się do zabiegu? Najważniejsze informacje i zalecenia

(Fot. materiały partnera)
Problemy z właściwym widzeniem ma coraz więcej osób. Krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm to jedne z najczęściej stwierdzanych przez okulistów przypadłości. Na szczęście dzięki postępowi technologicznemu, jak i rosnącemu progresowi w obszarze medycyny, w dzisiejszych czasach mamy odpowiednie środki i narzędzia pozwalające je leczyć. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku.

Skoro tutaj trafiłeś to jest to zapewne zabieg, na który jesteś już zapisany lub dopiero rozważasz taką możliwość. W poniższym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące lekarskich zaleceń przed przystąpieniem do zabiegu, do których należy się zastosować.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat samego zabiegu oraz jego przebiegu. To działanie chirurgiczne polegające na modelowaniu za pomocą lasera zewnętrznej warstwy rogówki oka. Laserowa korekcja wzroku jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna, a jej wynikiem jest ogólna poprawa ostrości widzenia. W ostatnich latach zabieg stał się fachową i efektywną alternatywą dla popularnych soczewek kontaktowych czy okularów korekcyjnych.

W jaki sposób możemy właściwie przygotować się do zabiegu?

Pierwszą, kluczową kwestią przed przystąpieniem do zabiegu jest przejście przez szereg badań kwalifikacyjnych, które pozwolą na wybór najlepszej i najskuteczniejszej dla nas metody laserowej korekcji wzroku. Gdy to mamy już za sobą, reszta przygotowań jest tak naprawdę w naszych rękach. Poniższej zebrano kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę już na kilka tygodni przed zabiegiem oraz te, o które powinniśmy zadbać bezpośrednio przed nim.

(Fot. materiały partnera)

Z wyprzedzeniem zadbaj o te kwestie:

  1. Zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych

Laserowa korekcja wzroku wymaga odstąpienia od soczewek miękkich na dwa tygodnie przed datą zabiegu lub cztery w przypadku soczewek twardych. Na ten czas należy przerzucić się na korzystanie z okularów korekcyjnych.

  1. Długotrwałe przyjmowanie leków

Za pewne wiele osób zastanawia się, jak kwestia zażywanych leków może rzutować na kwalifikację do zabiegu czy sam zabieg. Są choroby i schorzenia, które oczywiście są wyraźnym przeciwwskazaniem, natomiast samo przyjmowanie leków nie ma na to wpływu. Warto jednak poinformować lekarza wcześniej o wszystkich przyjmowanych lekach.

Bezpośrednio przed zabiegiem:

  1. Nie noś makijażu

Na 24 godziny przed zabiegiem zalecana jest rezygnacja z jakiegokolwiek makijażu twarzy i oczu. Tak jak wiele innych operacji, laserowa korekcja wzroku wymaga zachowania najwyższych zasad higieny - w oku nie powinny znajdować się żadne resztki tuszu czy innych kosmetyków.

  1. Zrezygnuj z alkoholu i zadbaj o odpowiednią dietę

Ze względu na fakt, iż alkohol może powodować suchość i podrażnienie gałek ocznych, powinniśmy zrezygnować z jego spożywania na 24 godziny przed zabiegiem oraz 48 godzin po. Jeśli chodzi o samą kwestię diety - w dniu, kiedy wykonywana jest laserowa korekcja wzroku należy zrezygnować z gazowanych i energetycznych napojów oraz kawy i mocnej herbaty. Przed przyjazdem na zabieg warto zjeść lekki posiłek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze