Choć wiele pomijanych społecznie, przez bardzo długi czas, tematów zyskało w ostatnich latach prawo głosu, na kwestię menopauzy wciąż spuszczona jest zasłona milczenia. Jeszcze do niedawna kobiety niechętnie wymieniały się - nawet między sobą- fizjologicznymi i psychicznymi przypadłościami związanymi z okresem premenopauzalnym, okołomenopauzalnym, postmenopauzalnym. Brak edukacji i łatka wstydu, która została przyklejona do tego etapu sprawiły, że wiele z nas nie miała żadnej wiedzy na temat zachodzących w organizmie zmian. W efekcie czego objawy menopauzy z łatwością można było pomylić z objawami demencji czy nawet raka. Joanna Brodzik wraz z gościnniami pierwszego odcinka cyklu "Słowo do słowa" rzucają nowe światło na temat manopauzy i dementują najgorsze stereotypy z nim związane.
Ekspertki, które zaprosiliśmy do premierowego odcinka to prawdziwe superbohaterki menopauzy. Kilka lat temu zwróciły uwagę na tę ogromną lukę w wymianie informacji pomiędzy kobietami około menopauzalnymi i przekuły ją w startup. Aleksandra Laudańska i Marzena Michałek są założycielkami platformy Mameno oraz portalu Wolni od Metryki, dzięki którym coraz więcej kobiet znajduje wsparcie i wiedzę, której wcześniej brakowało.
Rozmówczynie zwracają uwagę na negatywne stereotypy i krzywdzącą semantykę związaną z menopauzą. Terminy takie jak "przekwitanie" czy "klimakterium" niosą za sobą pejoratywne konotacje. Joanna Brodzik odwołując się do książki Alicji Długołęckiej „Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych” odczarowuje te negatywne określenia i przytacza nowy tytuł dla rozdziału post menopauzalnego, „owocowanie”. Powszechne jest myślenie, że kobieta po menopauzie jest na drodze ku starości i śmierci, co jest dalekie od prawdy. Poza uciążliwymi objawami, które dotykają kobiet na początku tej drogi, menopauza sprawia również, że jesteśmy bardziej kreatywne, osadzone i spokojne.
Niestety, same kobiety nadal dość często unikają rozmów na ten temat, co utrwala negatywne stereotypy. Na szczęście sytuacja zaczyna się zmieniać, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie, gdzie coraz więcej mówi się o menopauzie otwarcie.
Kluczowe jest, aby kobiety zrozumiały, że menopauza to ostatnia miesiączka, a cały proces obejmujący perimenopauzę, menopauzę i postmenopauzę to transformacja menopauzalna. Pierwsze zmiany hormonalne mogą zacząć się już po czterdziestce, a objawy są różnorodne – od puchnięcia, bólu barków (tzw. zamrożony bark”), łokcia tenisisty, bólu stóp po wypadanie włosów. Gościnie podcastu przyznają, że same wyliczając listę objawów, zidentyfikowały ich około setki. Niestety, brak edukacji zarówno wśród kobiet, jak i lekarzy często prowadzi do ignorowania tych objawów lub błędnego ich interpretowania.
Warto stosować dodatkową suplementację, ale należy pamiętać by wybierać takie produkty, które mają solidne badania potwierdzające ich skuteczność i bezpieczeństwo, jest nim Promensil Forte. Ekstrakt z czerwonej koniczyny zawarty w produkcie Promensil jest standaryzowany na wysoką, wynoszącą 40%, zawartość izoflawonoidów (inne dostępne na rynku preparaty zawierają ekstrakty 8-procentowe). Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zostało sprawdzone przez niezależne ośrodki medyczne w 19 badaniach klinicznych. Specjalnie dla polskich pacjentek, produkt poddali ocenie także profesorowie ginekologii i endokrynologii z Polskiego Stowarzyszenia Menopauzy i Andropauzy. Badania udowodniły, że koniczyna łąkowa (Trifolium pratense), zawarta w Promensilu Forte, pomaga kobietom radzić sobie z objawami związanymi z menopauzą, takimi jak uderzenia gorąca, pocenie się, niepokój i drażliwość, wykazuje również korzystny efekt dla twardości kości i wspiera zdrowie układu krążenia1.
Transformacja menopauzalna, a szczególnie okres 40+, to ostatni dzwonek, żeby zadbać o siebie, zwłaszcza jeśli wcześniej zaniedbywałyśmy zdrową dietę i aktywność fizyczną. To moment, w którym ciało daje nam sygnał do wprowadzenia zmian w stylu życia. Warto zadbać o mikrobiom jelitowy, który może być zaburzony przez brak estrogenu, oraz pić dużo wody. Dieta powinna być bogata w fitoestrogeny, które znajdują się m.in. w soi, warzywach strączkowych, siemieniu lnianym i właśnie w zawartej w Promensilu Forte, czerwonej koniczynie.
Po jakimś czasie mózg kobiet wraca do normy po menopauzie, a skany pokazują, że pewne rejony, na przykład te odpowiedzialne za wielozadaniowość, są lepiej doenergetyzowane. W rozmowie usłyszymy o tym, że Joanna Brodzik zauważyła, że oprócz wielozadaniowości, doświadczyła zwiększonej zdolności do empatii, co jest dla niej ogromnym skarbem dojrzałości. Przyznaje, że czuje fizyczną potrzebę dokonywania aktów altruizmu. Ola podkreśla, że w postmenopauzalnym okresie kobiety stają się bardziej produktywne, ponieważ komórki mózgu, które wcześniej były skoncentrowane na reprodukcji, teraz mogą skupić się na innych zadaniach. Kobiety po menopauzie są niezwykle kreatywne, twórcze i żądne przygód. Przykładem jest ich aktywność w społecznym i politycznym życiu, często angażując się w wolontariat. Dla pracodawców, postmenopauzalne kobiety są cennym zasobem, ponieważ ich doświadczenie i wszechstronność czynią je niezastąpionymi. Edukacja na temat menopauzy jest kluczowa, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać potencjał tych kobiet w miejscu pracy.
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który nie oznacza końca, lecz nowy początek. Dzięki inicjatywom takim jak Mameno oraz odpowiednim i przebadanym suplementom, którym jest Promensil Forte, coraz więcej kobiet ma dostęp do rzetelnej wiedzy i wsparcia, co pozwala im lepiej zrozumieć i przejść przez ten okres. Edukacja, otwartość i wzajemne wsparcie są kluczem do przezwyciężenia negatywnych stereotypów i czerpania radości z dojrzałości.
Sponsorem odcinka jest Promensil Forte, suplement diety dla kobiet, które również w czasie menopauzy chcą żyć w zgodzie ze swoja naturą.
1 https://www.promensil.pl/czerwona_koniczyna
Wysłuchaj całego odcinka: