fbpx

Dbanie o higienę jamy ustnej osób palących

Dbanie o higienę jamy ustnej osób palących

Palenie papierosów powoduje wiele negatywnych zmian w organizmie, a w tym również problemy z uzębieniem i zdrowiem jamy ustnej. Oddech jest nieświeży, a na zębach tworzą się przebarwia. Czy wiesz, jak sobie z tym poradzić?

Jak palenie wpływa na zdrowie zębów?

Nikotyna i tysiące substancji smolistych trafiają w pierwszej kolejności do ust, a następnie rozprowadzane są po całym organizmie. Nałóg jest na tyle silny, że jego rzucenie jest czasem niemożliwe. Palenie papierosów powoduje ogólne zmęczenie organizmu i niszczy go. Skóra i cera szybciej się starzeją, stają się szare, ale najgorzej odczuwają to zęby. Osiadający na zębach i dziąsłach dym tytoniowy przyspiesza uszkodzenie uzębienia i powoduje wiele chorób. Pośród nich najczęściej spotyka się:

  • zmianę barwy płytki nazębnej,
  • stany zapalne przyzębia,
  • kruszenie się zębów,
  • powstawanie kamienia,
  • krwawienie dziąseł,
  • próchnica,
  • parodontoza,
  • a nawet rak jamy ustnej, języka oraz warg.

Jak palacze powinni dbać o zęby?

Systematyczne czyszczenie zębów i dziąseł jest obowiązkowe. Używając odpowiednich past, uzupełniamy braki, które zmniejszają demineralizację zębów. Głównie z tego powodu zęby przebarwiają się i kruszą. Higiena jamy ustnej jest jednak niewystarczająca, ponieważ za pomocą szczoteczki i nitki dentystycznej objawy związane z paleniem są nadal odczuwalne. Cechą charakterystyczną osób palących jest ich nieświeży oddech. Sami palacze po chwili od spalenia ostatniego papierosa potwierdzają, że ciężko im znieść gorycz, niesmak i nieświeżość wydobywającą się z ich ust. Warto wtedy korzystać z możliwości, jakie dają nam firmy oferujące gumy do żucia, na pewien czas niwelujące ten problem. Można jednak temu zaradzić całodobowo poprzez stosowanie specjalnych płynów. Płyn do płukania jamy ustnej powinien stanowić dodatkowy i obowiązkowy element higieny jamy ustnej każdego dnia.

Jeżeli niemożliwe jest rzucenie palenia…

Nie każdy ma tyle wewnętrznej siły, aby skończyć z nałogiem raz na zawsze. Stan naszego zdrowia zależy głównie od ilości wypalanych papierosów, więc nawet ich ograniczenie będzie spowalniać procesy zachodzące w organizmie. Trucizna, jaką są substancje smoliste to niezaprzeczalnie największy wróg naszych zębów. Mycie zębów i dziąseł powinno się odbywać po każdym paleniu. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Pamiętajmy jednak o higienie jamy ustnej na różne sposoby. Palacze powinni również częściej i przede wszystkim systematycznie przechodzić kontrolę dentystyczną, która pozwoli wykryć szybko narastający problem uzębienia. Najprostszym sposobem jest również noszenia przy sobie płynu do płukania jamy ustnej, który możemy użyć w każdej chwili.

Jak działa płyn do płukania ust?

Dzięki zawartym w nim składnikom pochodzenia roślinnego, takim jak mięta czy eukaliptus, nasza jama ustna poczuje ulgę. Ich właściwości łagodzące zniwelują ewentualne drobne niedogodności spowodowane paleniem. Płyn z 4 olejkami eterycznymi (mentol, tymol, eukaliptol, salicylan metylu) działa antybakteryjnie – co potwierdzono w testach klinicznych – równocześnie utrzymuje równowagę flory bakteryjnej jamy ustnej. Stosowany po wypaleniu papierosa już w niewielkiej ilości przywróci świeży oddech, a to on w początkowej fazie jest głównym problemem. Niewielkie opakowanie bez przeszkód zmieści się w każdej torebce, dzięki czemu jest pod ręką zawsze i wszędzie. Najlepszym sposobem na przywrócenie zdrowia jamy ustnej jest oczywiście rzucenie palenia, ale jeśli nie ma takiej możliwości, warto zastanowić się nad negatywnymi skutkami i skorygować dbanie o jamę ustną. Odpowiednia higiena i płyn do płukania jamy ustnej z pewnością pomogą.

 

 

?>