fbpx

Jak dbać o nadgarstki pracując przy komputerze?

Jak dbać o nadgarstki pracując przy komputerze?
fot.123rf

Strzeż się „zwisu” dłoni nad klawiaturą! Z punktu widzenia nadgarstka zgięcie dłoniowe jest najgorsze: zamyka jego kanał. Jak się go ustrzec? Najlepiej zainwestować w tzw. klawiaturę ergonomiczną – klawisze są w niej podzielone na dwie grupy, które tworzą układ w kształcie litery V. Nadgarstki nad nią w sposób naturalny ustawiają się w prostej, zdrowszej pozycji. Warto też zaopatrzyć się w specjalną wypukłą podkładkę pod ręce: kiedy dłoń jest o nią oparta, niweluje się zgięcie grzbietowe. Nieważne, czy podkładka jest miękka, czy twarda – ważne, by podtrzymywała dłonie i utrzymywała proste nadgarstki.
Fitness nadgarstków

Nadgarstkom służy rozluźnianie: co jakiś czas opuszczaj ręce, potrząsaj luźnymi dłońmi w różnych płaszczyznach i strzepuj palce. Unoś też dłonie do góry i „wkręcaj żarówki”.

Połóż dłonie płasko na biurku i na przemian rozstawiaj oraz łącz palce.

Wstań od komputera i strzepuj całe ramiona, to rozluźni nie tylko nadgarstki, ale też łokcie oraz barki.

Przynajmniej raz dziennie rozciągaj ścięgna i mięśnie przykurczone od pracy z klawiaturą: wyciągaj przedramię przed siebie, rób maksymalne zgięcie grzbietowe, prostuj palce i dociągaj je delikatnie drugą dłonią. Poczuj, jak ciągną cię ścięgna wzdłuż przedramienia.

Ekspert Zygmunt Bartosiewicz fizjoterapeuta, terapeuta manualny, twórca Kliniki Fizjoterapii

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>