Atma Krija Joga – starożytna wiedza na nowe czasy

Cwiczenia jogi
123rf.com

O tym, jak się wyciszać i oczyszczać z negatywnych wzorców umysł oraz ciało, opowiadają nauczycielki Atma Krija Jogi. Mówią, że przyszedł czas, żeby ludzie dowiedzieli się, że ta metoda jest dużą pomocą dla świata w podnoszeniu świadomości.
Czym jest Atma Krija Joga?

Deviki: To są starożytne techniki odpowiednio zmodyfikowane do naszych czasów tak, żeby każdy człowiek, normalnie żyjący w materialnym świecie, mógł je praktykować i odnosić z nich korzyści. Ich celem jest osiągnięcie realizacji, spełnienia, szczęścia. Techniki Atma Krija Joga są różnorodne. Mamy asany, które oddziałują na nasze ciało, a także mudry, wpływające na nas na poziomie fizycznym i energetycznym. Są: medytacja, koncentracja, wizualizacja, które uspokajają i oczyszczają umysł oraz rozwijają wyższą świadomość. Praca wewnętrzna wykonywana jest wszechstronnie. Dzięki temu uwalniamy naszą podświadomość od niekorzystnych wzorców, nawyków, przyzwyczajeń. Są one w naturalny sposób transformowane na pozytywne. Nasze serce coraz bardziej się otwiera i stajemy się gotowi doświadczać coraz więcej bezwarunkowej miłości, radości, spokoju oraz doznań duchowych.

Jak to działa w praktyce?

Deviki: U każdego inaczej, czasem stare wzorce odchodzą powoli, ale zdarza się, że bardzo szybko. Na pewno w miarę praktykowania stajemy się bardziej zadowoleni z życia, szczęśliwsi, kochający, pomocni dla innych. Czujemy coraz bardziej, że nie jesteśmy na tym świecie sami, zaczynamy czuć się bezpiecznie.

Jesteście nauczycielkami Atma Krija Jogi. Co ta metoda zmieniła w waszym życiu?

Despina, Deviki: Wszystko.

Konkretniej?

Despina: Najpierw zmienia się ogólne podejście do życia. Czujemy się dużo spokojniejsi, z dystansem reagujemy na sytuacje, które kiedyś nas stresowały. Dochodzimy do tego, że zawsze będzie dobrze i zawsze damy sobie radę, bo mamy boską pomoc. To jest najważniejsze.

Deviki: Ja na przykład czuję, że jestem szczęśliwsza niż dawniej. Mam poczucie takiego wewnętrznego szczęścia, radości. To jest niezależne od zewnętrznych okoliczności.

Despina: Bo tak naprawdę niczego do szczęścia nie potrzebujemy. Kiedy pozbywamy się oczekiwań, przekonujemy się, że to one oddzielały nas od szczęścia. Gdy zawsze czegoś chcesz, zawsze czegoś ci brakuje. Kiedy tylko zaczynasz akceptować życie, przychodzi szczęście. Atma Krija Joga uwalnia od przywiązań. Po pewnym czasie praktyki nie zależy nam już, żeby dużo mieć. Chcemy na przykład kupić spódnicę, ale ona jest droga i jej nie kupujemy – to jest sytuacja, której prawie nie zauważamy. Przestajemy być także uzależnieni od innych, bo nie oczekujemy, że będą robić to, co chcemy. Gdy wydarzenia nie układają się po naszej myśli, nie jest to dla nas koniec świata. Dzięki tej metodzie przekonałam się, że Bóg zawsze się mną opiekuje i że zawsze będzie dobrze. To działa od najdrobniejszych spraw – na przykład zawsze znajduję miejsce do parkowania tam, gdzie potrzebuję.

Deviki: To jest takie poczucie wewnętrznego zaufania, spokoju. Ten stan przyciąga pozytywne wydarzenia. Nawet, jeśli są one nieoczekiwane, efekty i tak są dobre. Wszechświat tak naprawdę wszystko nam daje, sprzyja nam, tylko my czasem przez negatywne myślenie nie pozwalamy mu działać w naszej sprawie.

Despina: Albo nie widzimy tego, co mamy przed sobą. Nie doceniamy.

Deviki: Albo nie mamy świadomości, że trzeba zrobić krok, by przejść przez jakieś pozornie nieprzyjemne zdarzenie, by mogło pojawić się coś nowego, znacznie lepszego. Dzięki praktyce Atma Kriji Jogi pojawia się w nas wiara w to, że możemy dużo zrobić z naszym życiem. Na co dzień widzimy jak zachodzą w nas pozytywne zmiany, w ten sposób rozwija się zaufanie i cierpliwość. Rozwój zachodzi samoistnie, a my tylko dziwimy się jak to możliwe i czujemy ogromną wdzięczność za to.

Czy ta praktyka zajmuje dużo czasu? Na czym polega dostosowanie jej do dzisiejszego życia?

Despina: Ta praktyka może stać się częścią naszego życia, sposobem na życie. Możemy ćwiczyć w samochodzie, w ogródku, w domu, w pracy. Najważniejsze jest, że dzięki Atma Krija Jodze zaczynamy siebie uważnie obserwować, zyskujemy świadomość o czym myślimy, co czujemy, co robimy. Poza tym przekonujemy się, że jesteśmy wewnętrznie doskonali i zaczynamy siebie naprawdę kochać.

Deviki: Atma Krija Joga umożliwia duży krok do przodu dla osób, które poszukują duchowości i dla których istotny jest rozwój osobisty.

DESIPNA i DEVIKI praktykują Atma Krija Jogę od 6 lat, czyli od początku jej nauczania w Europie, są nauczycielkami tej metody. Ich duchowym nauczycielem jest w pełni urzeczywistniony mistrz Premavatar Sri Swami Vishwananda, który ma swoje centrum w Niemczech, w Springen niedaleko Frankfurtu. Podróżuje on po świecie nauczając, inspirując i błogosławiąc ludzi wszystkich kultur, ścieżek i religii, aby żyli całym swoim sercem: po prostu kochając. Despina jest Greczynką i mamą trójki dzieci. Deviki pracuje jako prawnik. Obie prowadzą kursy Atma Krija Jogi i inne.

Więcej dowiesz się na stronie www.atmakriya.org