Oczy przed monitorem – jak o nie dbać?

fot.123rf

Przeciętny mieszkaniec Zachodu spędza przed ekranem monitora, tabletu czy smartfona kilka godzin dziennie. Nic dziwnego, że nasze oczy cierpią i się buntują. Jak zadbać o ich komfort? – wyjaśnia dr n. med. Jolanta Oficjalska.
Zacznijmy od dobrej wiadomości: choć nas tym kiedyś straszono, ekrany komputerów nie emitują żadnego szkodliwego promieniowania. – Wszystkie problemy pojawiające się u osób zawodowo korzystających z komputera są związane ze środowiskiem pracy i niewłaściwą korekcją wady wzroku, jeśli taka jest wymagana – wyjaśnia dr n. med. Jolanta Oficjalska, specjalistka chorób oczu, dyrektor medyczny klinik okulistycznych Optegra. Środowisko pracy często wymaga od nas wielogodzinnego wpatrywania się w monitor, czyli tzw. pracy w bliży – z obiektem, który znajduje się niedaleko. – Praca z bliska to rodzaj siłowni dla oka: kiedy przez wiele godzin intensywnie się wysila, jest cały czas napięte – a dokładniej: napięty jest mięsień akomodacji – wyjaśnia dr Oficjalska. – Akomodacja to zmiana kształtu soczewki wewnątrz oka pod wpływem napięcia mięśnia rzęskowego. U młodych osób soczewka jest jeszcze mięciutka, więc zmienia swój kształt w sposób bardziej płynny. Jednak nawet w ich przypadku długotrwała praca w bliży prowadzi do zjawiska zwanego syndromem widzenia komputerowego.

Jakie są jego symptomy? Uczucie zmęczenia oczu, pieczenie, ciężkość powiek, zaczerwienienie, zamglenie widzenia czy podwójne widzenie. Takie objawy częściej nękają podczas pracy na komputerze niż w trakcie czytania książki, choć przy czytaniu akomodacja jest większa, bo książkę trzymamy bliżej twarzy niż monitor. Od książki jednak wzrok co jakiś czas odrywamy – a monitor hipnotyzuje i wciąga.

Suche oko

Monitorowe „zahipnotyzowanie” prowadzi do kolejnego zjawiska: zespołu rzadkiego mrugania. A ponieważ mrugnięcie powieki jest sposobem na rozprowadzenie wilgoci po powierzchni gałki ocznej, przy monitorze oczy wysychają momentalnie. – Tym bardziej, jeśli w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze, działają nawiewy (np. klimatyzacja), jest dym lub kurz
– dodaje dr Oficjalska. Zespół rzadkiego mrugania potęguje syndrom widzenia komputerowego. Co robi wtedy przeciętny Polak? Pędzi do apteki, gdzie prosi o krople, które zmniejszą zaczerwienienie oczu lub zwalczą stan zapalny. Problem polega na tym, że krople przeciwzapalne tylko spotęgują objawy, są bowiem na podłożu konserwującym, które jeszcze bardziej podrażnia oko – ostrzega dr Oficjalska. Co robić? Zdaniem ekspertki najlepiej byłoby odwiedzić okulistę, który odróżni syndrom widzenia komputerowego od stanu zapalnego – nam samym może się to nie udać. Ważne też, by pracując z monitorem czy mikroskopem, zawsze mieć pod ręką flaszeczkę sztucznych łez bez konserwantów. I by ich używać, najlepiej raz na dwie godziny.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »