fbpx

2012: prof. Cezary Szczylik

2012: prof. Cezary Szczylik

Polski profesor nauk medycznych specjalizujący się w onkologii, hematologii i chorobach wewnętrznych. Laureat Kryształowych Zwierciadeł 2012.
Krysztalowe Zwierciadla.03Nie sądził, że zostanie onkologiem. Pytany „dlaczego?”, odpowiada, że być może dlatego, że bał się śmierci. Twierdzi, że jak się czegoś boisz, musisz to oswoić. Zwyciężyła w nim ciekawość, pasja badacza, chęć wykazania, że to, co się pojawia w doświadczeniu, może być przeniesione do praktyki i być wykorzystane w leczeniu. Potem przeprowadził pierwszy udany w Polsce przeszczep szpiku kostnego z prof. Jędrzejczakiem i już nie było dla niego odwrotu. Kieruje badaniami nad nowymi metodami chemioterapii nowotworów. Opracował nowe metody chemioterapii raka jajnika oraz raka żołądka.

Gdy Krystyna Bochenek zadała mu pytanie: czy lekarz to wciąż w Polsce dobry zawód? – odpowiedział: „Gdyby któryś z moich synów został lekarzem, byłbym szczęśliwy”.

Nagrodę otrzymał za profesjonalizm najwyższej jakości, czyli za bycie lekarzem, który nie tylko używa „szkiełka i oka”, ale jest empatyczny, wspierający, który daje nadzieję, walczy o pacjenta i z wielkim oddaniem przeprowadza go przez czas największej próby. Za łączenie zawodowego mistrzostwa z wielkim sercem. Za to, że przywraca nam pacjentom zaufanie do zawodu lekarza, a kolegom po fachu wytycza drogę do naśladowania.

?>