1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Powstaną dwa muzea YSL

123rf.com
Podczas paryskiego tygodnia mody zapowiedziano otwarcie dwóch miejsc poświęconych twórczości legendarnego kreatora mody. Yves Saint Laurent będzie bohaterem muzeum w Paryżu i w Marrakeszu. 

Za inicjatywą stoi Fundacja Pierre Bergé-Yves Saint Laurent, która opiekuje się 40-letnim dorobkiem mistrza. Kolekcja obejmuje ponad 5 tys. modeli haute couture, 15 tys. akcesoriów i dziesiątki tysięcy szkiców, makiet, zdjęć. Jesienią tego roku część spuścizny trafi do dwóch muzeów YSL, jedno z nich zostanie otwarte w szykownej XVI dzielnicy Paryża, pod adresem: 5, avenue Marceau, gdzie przez trzydzieści lat mieścił się dom mody, a od 2004 siedzibę ma fundacja - drugie w Marrakeszu, mieście, które Yves Saint Laurent wraz partnerem Pierre'm Bergé odwiedzili po raz pierwszy w 1966, a potem regularnie do niego wracali.

W 1980 ocalili od zniszczenia ogród stworzony przez malarza orientalistę Jacques'a Majorelle'a: kupili cały teren, zatrudnili architektów ogrodów i ogrodników a wcześniejsze studio malarskie przeznaczyli na muzeum Berberów. Dziś ogród wraz z centrum berberyjskim należą do najczęściej odwiedzanych miejsc w Maroku. „Uwiodły nas oazy, w których kolory Matisse'a mieszały się z barwami natury (...). Gdy usłyszeliśmy, że ogród zostanie sprzedany i na jego miejscu stanie hotel, zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, by doprowadzić do realizacji tego projektu. W ten sposób ostatecznie staliśmy się właścicielami ogrodu i willi. I przywracaliśmy ogród do życia przez lata”, („Yves Saint Laurent, Une passion marocaine”, Pierre Bergé, Éditions de la Martinière, 2010). Muzeum będzie otwarte w pobliżu ogrodu, na ulicy imienia YSL. Na powierzchni 4 tys m² znajdzie się wystawa stała prezentująca twórczość kreatora, sala wystaw czasowych, sala widowiskowa, biblioteka i restauracja. „Maroko miało tak duże znaczenie dla jego (YSL) twórczości, że naturalne było stworzenie tu muzeum dla kolekcji należącej do fundacji”, skomentował Pierre'm Bergé.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze