1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Powstaną dwa muzea YSL

Powstaną dwa muzea YSL

123rf.com
Podczas paryskiego tygodnia mody zapowiedziano otwarcie dwóch miejsc poświęconych twórczości legendarnego kreatora mody. Yves Saint Laurent będzie bohaterem muzeum w Paryżu i w Marrakeszu. 

Za inicjatywą stoi Fundacja Pierre Bergé-Yves Saint Laurent, która opiekuje się 40-letnim dorobkiem mistrza. Kolekcja obejmuje ponad 5 tys. modeli haute couture, 15 tys. akcesoriów i dziesiątki tysięcy szkiców, makiet, zdjęć. Jesienią tego roku część spuścizny trafi do dwóch muzeów YSL, jedno z nich zostanie otwarte w szykownej XVI dzielnicy Paryża, pod adresem: 5, avenue Marceau, gdzie przez trzydzieści lat mieścił się dom mody, a od 2004 siedzibę ma fundacja - drugie w Marrakeszu, mieście, które Yves Saint Laurent wraz partnerem Pierre'm Bergé odwiedzili po raz pierwszy  w 1966, a potem regularnie do niego wracali.

W 1980 ocalili od zniszczenia ogród stworzony przez malarza orientalistę Jacques'a Majorelle'a: kupili cały teren, zatrudnili architektów ogrodów i ogrodników a wcześniejsze studio malarskie przeznaczyli na muzeum Berberów. Dziś ogród wraz z centrum berberyjskim należą do najczęściej odwiedzanych miejsc w Maroku. „Uwiodły nas oazy, w których kolory Matisse'a mieszały się z barwami natury (...). Gdy usłyszeliśmy, że ogród zostanie sprzedany i na jego miejscu stanie hotel, zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, by doprowadzić do realizacji tego projektu. W ten sposób ostatecznie staliśmy się właścicielami ogrodu i willi. I przywracaliśmy ogród do życia przez lata”, („Yves Saint Laurent, Une passion marocaine”, Pierre Bergé, Éditions de la Martinière, 2010). Muzeum będzie otwarte w pobliżu ogrodu, na ulicy imienia YSL. Na powierzchni 4 tys m² znajdzie się wystawa stała prezentująca twórczość kreatora, sala wystaw czasowych, sala widowiskowa, biblioteka i restauracja. „Maroko miało tak duże znaczenie dla jego (YSL) twórczości, że naturalne było stworzenie tu muzeum dla kolekcji należącej do fundacji”, skomentował Pierre'm Bergé.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze